Zpracování tématu Informační věda na české Wikipedii

Natálie Fábry
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 2, 2020

Wikipedie je největší webová encyklopedie a patří mezi nejnavštěvovanější weby světa. Její česká verze existuje již od roku 2002 a má téměř 450 000 článků.[1]

Jedná se o otevřenou encyklopedii, do které má každý člověk právo přispět svými vědomosti a vytvořit tak zajímavé materiály pro společnost.

Pro studenty Informačního studia a knihovnictví je jedním z nejdůležitějších témat Informační věda. Také toto téma je českou Wikipedií zpracováno. Téma svým čtenářům představuje úvod do informační vědy, ve kterém poskytuje podstatné body jako například:

informační věda v nejširším pojetí zahrnuje: procesy shromažďování, zpracování, uchovávání a šíření takových informací v informačních systémech“[2]

Wikipedie rovněž popisuje část historie, kdy se začalo mluvit o pojmech knihovnictví, knihovní věda a kybernetika. Dále popisuje vznik bibliologie a zrod informační vědy. Téma také vymezuje základní rozdíly mezi informační vědou a informatikou.

Za problém může být považována strohost tématu. I když autor vymezil hlavní body informační vědy, není v textu dostatek informací, které by si čtenář mohl odnést.

Dále stránka doporučuje několik publikací, kterým by čtenář měl věnovat pozornost. Jedná se například o publikace profesora Cejpka, dále úvod do informační vědy od Bawdena a Robinsona nebo také článek od Rudolfa Vlasáka Informační sektor, informační profese a informační vzdělávání. Každá z publikací těchto autorů je vhodná pro kvalitní zpracovaní daného tématu, a proto je škoda, že autoři tématu nevyužili potencionálu doporučované literatury.

Problém tématu na wikipedii je jeho neaktuálnost. Téma poskytuje vhodné zdroje, bohužel je většina z nich zastaralých a stránka tak postrádá informace, zachycující současný pohled na informační vědu.

Při srovnání se zpracováním tématu Informační věda v angličtině je téma velmi ošizeno. Anglická verze poskytuje rozsáhlé texty na dané téma obohacené například o kategorie uplatnění informačních pracovníků, ale také, jaký je pohled na informační vědu ve 21. století.

Závěr:

Téma Informační vědy na české Wikipedii zachycuje důležité body tohoto tématu, ale není jim věnována dostatečná pozornost. Článek je vhodný především pro čtenáře, kteří mají zájem získat základní informace o informační vědě a dozvědět se, jakou literaturu jim autor článku doporučí pro hlubší prostudování tématu.

Zdroje:

[1]Wikipedie [online], [cit. 2020–04.01], Wikipedie. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

[2]CEJPEK, Jiří. Informace, komunikace a myšlení. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998. 179 s. ISBN 80–7184–767–4. S. 131.

--

--