Fakty i mity na temat pracy front-end developera — jak wybrać najlepsze dla siebie miejsce pracy?

Łukasz Wełniak
Efigence
Published in
5 min readSep 22, 2018

Jesteśmy gotowi. Mamy wiedzę, pewność siebie i umiejętności, które powinny otworzyć nam drzwi do kariery. Jesteśmy królami życia! Ale stajemy przed nowymi dylematami — jak szukać pracy i gdzie najlepiej rozpocząć przygodę z zawodem.

Junior front-end developer na rynku pracy

Od kilku lat sytuacja na rynku pracy w IT jest bardzo dobra, żeby nie powiedzieć wspaniała. Przynajmniej z perspektywy pracownika. Ofert pracy jest dużo, wydawałoby się, że można przebierać jak w ulęgałkach. Jakość tych ofert jest różna, ale jest w czym wybierać.

Problem zaczyna się jednak, jeżeli patrzymy na ogłoszenia pracy pod kątem pracy dla juniora, bo takich jest już sporo mniej. Firmy często są w stanie zapłacić dość duże pieniądze, ale komuś, kto już jest doświadczonym specjalistą, z kilkuletnim stażem. Zatrudnienie juniora wiąże się z dodatkowym czasem na wdrożenie, wyszkolenie pracownika do poziomu, w którym będzie w pełni samodzielnym deweloperem. Taka inwestycja może być tańsza niż zatrudnienie doświadczonego specjalisty, ale trwa… a firmy często potrzebują kogoś takiego od zaraz, patrząc bardzo krótkoterminowo.

Na co warto zwrócić uwagę

Szukając pracy z poziomu juniora, musimy pamiętać o kilku ważnych kryteriach, które powinna spełnić firma, w której będziemy pracować:

Niech to będzie firma która ma dobrą opinię na rynku, nie musi być bardzo znana, ale rozpoznawalna w środowisku. Łatwiej nam będzie później zmienić pracę, jeżeli będziemy mieli taką pozycję w naszym życiorysie.

Na tym etapie naszej kariery najważniejsze, to uczyć się i zdobywać doświadczenie. Dużo łatwiej zdobywać wiedzę pracując w dużym zespole, najlepiej ze zróżnicowanymi specjalizacjami w obrębie naszej specjalności. Jeżeli firma będzie miała zespół 2–3 osobowy, w którym wszyscy będą juniorami, to ciężko będzie nam się rozwijać. Wielkość i doświadczenie zespołu warunkuje też wielkość i złożoność projektów, jakie realizuje.

Nie jest najważniejsze, czy dostaniemy kartę sportową. Dużo ważniejsze jest, czy firma inwestuje w pracowników. Może to objawiać się poprzez budżet szkoleniowy/konferencyjny, szkolenia wewnętrzne lub chociażby finansowane przez firmę lekcje języka angielskiego.

Pozostałe kryteria, jak rodzaj umowy, lokalizacja czy dodatkowe benefity, są już zależne od naszych indywidualnych potrzeb, ale moim zdaniem na początku kariery są mniej ważne. Najważniejsze to zdobywać wiedzę i doświadczenie, co zaprocentuje nam za kilka lat.

Różne środowiska pracy, różne wady i zalety

Jednym z kryteriów wyszukiwania ciekawych ogłoszeń, może być także wybór środowiska pracy. Z naszej perspektywy możemy podzielić firmy na następujące typy:

  • startup,
  • software house,
  • agencja reklamowa/interaktywna,
  • korporacja.

Każde z tych środowisk różnią się pod względem stylu pracy, sposobu prowadzenia projektów, typu/wielkości projektów czy atmosfery.

Startup

Rozumiemy przez to małą firmę, która zatrudnia od kilku do kilkunastu osób, pracującą nad własnym produktem. Taka firma do momentu wytworzenia produktu nie przynosi żadnych dochodów, więc często finansowanie jest terminowe. Oznacza to, że jest budżet na np. 6 miesięcy, po tym okresie inwestor zweryfikuje postępy prac i zdecyduje czy nadal finansować przedsięwzięcie. Bywa też że finansowany jest przez wspólników, którzy dany startup założyli. To definiuje wysokość pensji i stabilność finansową.

W startupie przeważnie jest bardzo luźna atmosfera, taki mały zespół pracuje lepiej gdy jest zwinny i nie traci czasu na zbędne procedury. Mają wspólny cel i każdy wnosi swoje zaangażowanie aby go osiągnąć.

Plusy:

  • dobry pomysł na produkt może być przepustką do sukcesu, jeżeli startup przetrwa i osiągnie sukces, będziemy mieli stabilną pracę w dobrej atmosferze,
  • technologia: takie firmy przeważnie wykorzystują nowoczesne technologie, popularne frameworki i rozwiązania które dają przewagę nad konkurencją,
  • przeważnie dobrze płatna praca, szczególnie jeżeli finansowanie pochodzi z zachodu.

Minusy:

  • niestabilność finansowa: może się okazać, że po 6 miesiącach projekt straci finansowanie i będziemy musieli szukać nowej pracy,
  • mały zespół, jednak aby wytworzyć działający produkt musimy mieć dobrych specjalistów, więc zawsze znajdzie się jakiś senior, który narzuca styl pracy — mamy się od kogo uczyć, tzw. minus dodatni :)

Software house

Firma, której głównym celem działalności jest wytwarzanie oprogramowania. Zwykle ma dopracowany proces wytwarzania, więc praca w niej jest uporządkowana i dobrze zorganizowana. Większość pracowników jest związana ściśle z tworzeniem, mało biurokracji, skupienie na produkcie i na jakości pracy oraz wytwarzanego kodu.

Plusy:

  • porządek i organizacja,
  • spore zespoły, jest się od kogo uczyć,
  • dobre praktyki prowadzenia projektów, bardzo często zwinne,
  • dobra atmosfera (wszystko oczywiście zależy od ludzi).

Minusy:

  • projekty bywają wieloletnie, więc praca w nich może znudzić,
  • im dłużej nad tym myślę, tym bardziej nie widzę innych minusów :)

Agencja reklamowa/interaktywna

Firma, która realizuje dla swoich klientów obsługę marketingową, często łącznie z utrzymaniem komunikacji w internecie. Większość pracy w takiej firmie skupia się na obsłudze bieżącej, więc na banerach, newsletterach, landing page’ach i mikrosajtach. Bywają też strony konkursowe, oraz e-commerce. Obsługa bieżąca bywa też „okraszona” krótkimi deadline’ami, co ma swoje plusy i minusy :)

Plusy:

  • krótkie projekty, nie zdążysz się nimi znudzić :)
  • często wymagające zadania, są wykorzystywane nowinki, dużo motion,
  • praca pod presją czasu niektórym odpowiada, czas szybciej płynie.

Minusy:

  • praca pod presją czasu: bywa, że deadline’y są nierealne bez nadgodzin,
  • zdarza się praca w nadgodzinach, nie jest źle, jeżeli są płatne,
  • często jest mały rozgardiasz organizacyjny, tematy wpadają na ostatnią chwilę: „jakbym chciał na jutro, to bym przyszedł jutro” :)
  • krótkie projekty: nie napiszesz rozbudowanej aplikacji w React,

Korporacja

Spółka z bardzo rozbudowaną strukturą, procedurami i biurokracją. Jeżeli zechcesz zmienić myszkę, będziesz potrzebować zgody papieża. Obowiązuje dress code a kawa bywa płatna. Projekty często wieloletnie, z późniejszym utrzymaniem, co oznacza, że możecie trafić do projektu, który będzie Wam się śnił po nocach i nie będą to miłe sny :) Z drugiej strony jednak, zarobki bywają bardzo dobre, więc mogą zrekompensować pracę w „ciężkich warunkach”.

Plusy:

  • dla doświadczonych developerów zdarzają się bardzo korzystne oferty,
  • benefity typu ubezpieczenie grupowe, plan emerytalny itp.,
  • stabilne zatrudnienie.

Minusy:

  • biurokracja, najmniejsza zmiana wymaga akceptacji, czasem kilku osób,
  • sztywna atmosfera,
  • dress code, płatna kawa…,
  • wieloletnie projekty.

Wybór firmy na pierwszą pracę może być różny, w zależności od preferencji danej osoby. Ale zawsze powinniśmy mieć na uwadze możliwości rozwoju, szczególnie na początku kariery developera.

PS. Powyższa ocena środowiska pracy jest moją subiektywną oceną, wynikającą z dotychczasowych doświadczeń moich oraz moich kolegów/koleżanek. Oznacza to, że są firmy, które nie wpisują się w określone przeze mnie ramy i praca w nich wygląda całkiem inaczej.

Originally published at interaktywnie.com.

--

--