Fintech w Polsce: bariery i szanse rozwoju

Efigence
Efigence
Published in
2 min readNov 2, 2018

Zapraszamy do lektury komentarza Andrzeja Szewczyka, wiceprezesa i dyrektora zarządzającego Efigence na temat perspektyw rozwoju rynku fintech, przygotowanego na potrzeby raportu „FINTECH W POLSCE. BARIERY I SZANSE ROZWOJU”.

Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie rozwoju rynku fintech. Kończy się faza ekscytacji, wzajemnego badania się potencjalnych partnerów i wielkiej liczby pomysłów. Teraz nadchodzi czas faktycznej weryfikacji konceptów, nie tylko pod względem ich medialnej atrakcyjności, ale przede wszystkim jakości wdrożenia, umiejętności szybkiego modyfikowania strategii, a przede wszystkim możliwości dalszego rozwoju.

Rozwój usług finansowych na rynku pozabankowym w Polsce jest i pozostanie ograniczony z dwóch zasadniczych powodów.

Po pierwsze, uruchamiając biznes w znacznie mniejszym państwie — jak Finlandia czy Islandia — w naturalny sposób należy stawiać na rozwój biznesu za granicą, bo rynki lokalne są zbyt małe i niewystarczająco chłonne. Polska jest krajem średniej wielkości, wystarczająco dużym, aby utrzymać różnego rodzaju przedsięwzięcia, ale jednak zbyt małym, aby te przedsięwzięcia znaczyły cokolwiek w skali globalnej. Takie lokalne podejście do biznesu to dość istotna bariera w kulturze rozwoju polskich przedsięwzięć.

Drugim czynnikiem sprawiającym, że usługi świadczone przez fintech nie muszą być szczególnie pożądane przez Polaków, jest bardzo wysoka innowacyjność naszych banków. Mniej dynamiczne banki Europy Zachodniej patrzą z podziwem na innowacyjność polskich podmiotów. Jeżeli same czegoś nie zrobią, fintech stanowił będzie dla nich realne zagrożenie.

W Polsce tymczasem fintech będzie bardzo istotnym źródłem zasilającym banki w innowacyjne rozwiązania biznesowe i technologiczne. Nie przeszkodzi temu zbliżająca się konsolidacja sektora bankowego, gdyż wszelkie ewentualne fuzje mogą być akceleratorem dla wzbogacania platform o nowe rozwiązania. Kolejnym sprzyjającym czynnikiem mogą być oczywiście nowe regulacje, choć w tym przypadku sporo zależy od ostatecznego sposobu ich implementacji na naszym rynku.

***

Raport został zrealizowany na rzecz Fundacji FinTech Poland, przy współpracy z Centrum Prawa Nowych Technologii przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem raportu jest firma Mastercard, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Cyfryzacji oraz Związek Banków Polskich, a jego partnerem merytorycznym i wykonawczym jest Obserwatorium.biz.

--

--

Efigence
Efigence

We are drivers of digital transformation. We deliver a unique blend of software development and UX design to your bank.