ENGETO Academy a jeho 2. místo na IoT hackathonu

Tereza Paďourová
Engeto Academy
Published in
3 min readOct 27, 2017

Jestli je nějaká akce, na které technický tým ENGETO Academy rozhodně nemůže chybět, pak je to IoT hackathon pořádaný firmou Honeywell. O víkendu, kdy se Česká republika volebními emocemi otřásala v základech, vyrazilo 5 statečných engeťáků do brněnského Impact Hubu. A jaká výzva na ně čekala?

Reálné a fungující projekty

Hlavním tématem hackathonu byl postupně nastupující trend IoT — Internet of Things. Jedná se o propojení senzorů a zařízení s internetem, což například z vašeho domu udělá jednu velkou inteligentní domácnost. Představte si, že ráno vstanete a už máte uvařenou kávu, vytažené rolety a ohřáté tousty. Přesně tak vypadá smart domácnost, a právě o tom byl IoT hackathon.

zdroj: www.facebook.com/HoneywellCZ

Úkolem ENGETO týmu bylo složit z předem neznámých kontrolérů a senzorů něco smysluplného a nejenom do šuplíku. Proof of concept a byznys plán nesměl chybět. Velká výzva pro žádné nováčky! Ale těmi naštěstí členové týmu PicoTuna, rozuměj ENGETO týmu, nejsou.

5 profi ajťáků a 1 projekt

Lukáš aktuálně pracuje v Kiwi.com jako Python vývojář a v ENGETO nám pomáhá tvořit výukový obsah. Palo je ostřílený backend vývojář v Dixons Carphone a u nás mu patří zásluhy za pořádný kus práce na ENGETO výukovém portále. Nemohl chybět ani náš přední lektor Pythonu Martin, neohrožený backenďák Matúš a sám vedoucí technického týmu Filip. A jak si pánové rozdělili ne zrovna snadný úkol? Palo makal na hardwarové části, Lukáš se ujal frontendu, Martin s Matúšem si vzali na starost web a business analýzu a Filip zabojoval na frontě nastavení serverů a veškerého propojení.

Nebyli na to ale úplně sami. K ruce jim byl jeden ze 12 mentorů, kteří kromě technických znalostí dokázali odpovědět i na otázky týkající se byznysu a vývoje produktu. Díky tomu se PicoTuna cítil pevný v kramflecích a odvážně se pustil do práce.

A jdeme na to!

Po získání magického IoT boxu se tým přesunul do staré ENGETO kanceláře v Hubu, kde ihned začali brainstormovat nad nápady. Prvně chtěli měřit vibrace v autě, ale protože se jim nepodařilo vytvořit dostatečný byznysový model, nakonec tenhle nápad zavrhli. Pak ale Lukáš vytasil masterplán, který ho už delší dobu někde v koutku duše ponoukal — vytvoření soběstačného prostředí pro pěstování květin v domácnosti. Hlavní ideou bylo simulované prostředí umožňující pěstování rostlin, které v našem podnebném páse běžně nerostou. Kluci jsou citlivé povahy a mají rádi koťátka a květiny, takže geniální plán!

Palo se ujal senzorů a Filip nakopl IoT Hub, který zaznamenával hodnoty ze senzorů. Martin začal pracovat na analýze na základě podkladů, které tým dostal od organizátorů a Matúš už mezitím bouchal web. Po několika hodinách světlo světa spatřil prototyp a tam nastal velký problém. PicoTuna nedokázal propojit hardware na IoT Hub. To je ale nezastavilo a ostatní práce pokračovaly sebejistě dál. Paralelně tak vznikl web, management panel pro nastavení teploty a vlhkosti prostředí, několik návrhů samotného zařízení a analýza trhu. Nakonec se klukům podařilo vyřešit i problémy s hardwarem. Jenže to nejtěžší je teprve čekalo.

A vítězem se stává…

Prezentace. Tým PicoTuna nastoupil před všech 50 účastníků hackathonu a organizátory a měl přesně 7 minut na to, aby v angličtině vysvětlil, jak jejich produkt funguje a jak změní svět. Konkurence jim dýchala na záda s opravdu solidními nápady — monitoring včelích úlů, smart zámek, pomocná krabička se senzory pro hasiče nebo monitoring zaplnění kontejnerů. Punkové a futuristické prototypy se nakonec ve 22:30 dočkaly vyhlášení. A že PicoTuna nejsou žádní žabaři, potvrdilo celkové 2. místo. Obrovská radost střídala dojatá poplácání po zádech a nadšení.

Bez perfektní organizace, kterou Honeywell zajistil, by ale nic z toho nebylo takovou výzvou a zábavou. PicoTuna se už teď těší na další ročník!

--

--