Fab City lehet Oakland?

egy alulról szerveződő kezdeményezés, ami egyre több város vezetőségét készteti komoly lépésekre

Jozsef Vass
ENVIENTA Magyarország
7 min readJan 30, 2019

--

A Fab City kifejezés azon városoknak a koalícióját takarja, amelyek vállalják, hogy 2054-ig mindent saját maguknak fognak előállítani.
Azért éppen 2054-ig, mivel ez egy 40 éves periódus, amely Barcelona város és a barcelonai Fab Lab által aláírt nyilvános megállapodással vette kezdetét.

A Fab Lab egy olyan közösségi használatban lévő műhely féleség, ahol többnyire modern eszközöket használhatsz saját ötleteid megvalósítására, ahol a műhely (de mostantól legyen inkább Fab Lab) többi “bérlője” ötletekkel, tapasztalataival segíthet neked, vagy megmutatja, hogyan kell pl. egy gépet beállítani. A Fab City program pedig ennek a szellemiségnek hivatalos keretek között az egész városra történő kiterjesztése.

A programhoz ezidáig 28 ország csatlakozott, ahol összesen körülbelül 1600 Fab Lab épült ki, amelyben a tagok létszáma százezres nagyságrendű. Erről Tomás Díez, a barcelonai Fab Lab alapítója beszél az alábbi filmben.

A System Reset /Rendszer újraindítás/ című, riportokból összeállított dokumentumfilmet különösen fontosnak tartjuk, ezért az ENVIENTA közösség lefordította a film feliratát, amit a film készítői köszönettel fogadtak és feltöltötték a többi nyelvi fordítás mellé.

A felirat beállításait a videó jobb alsó sarkában megjelenő ikonokkal végezheted el:

A legelső Fab Labot az MIT Bitek és atomok központjában hozták létre, ahol megszületett a "Hogyan készítsünk (szinte) bármit" kézikönyv. Ebből a mozgalomból azóta egy 18 havonta megduplázódó létszámú kezdeményezés indult el.

“Adj átlagos emberek kezébe célszerszámokat, és ők fogják megtervezni, megépíteni a legkülönlegesebb dolgokat.”
(Neil Gershenfeld, a Fab Lab életrekeltője)

Visszatérve Oaklandra, a gondolatébresztő cikkben, magáról a városról egy olyan összképet kapunk, ami alapján ezernyi város magára ismerhetne. Ugyanakkor az oaklandi szerző (Sal Bednarz) tisztában van a város sajátosságaiból fakadó nehezítő körülményekkel, amelyek ellenére maximális optimizmussal vágnak ebbe a hatalmas projektbe.

Oakland ma

Az Egyesült Államok nyugati partján, Kalifornia államban elhelyezkedő megyeszékhely egyben a San Francisco öböl legforgalmasabb kikötővárosa is. Az utóbbi években több high tech startup, illetve zöld energiában érdekelt cég telepedett le Oaklandban. 2014-ben így az ötödik helyre került a technológiai cégek befektetési mértéke alapján.

Drága és nagy beruházások, jólét látszata a szegénység foszlányai mellett.
A látszólagos fejlődés ellenére a helyi lakosok már nehezen engedhetik meg a lakhatási költségek finanszírozását, amely a közösségre bomlasztó hatással van. A társadalmi rétegek fokozatos kettészakadásával már csak a leggazdagabbak és a legszegényebbek maradtak.

Néhány hónappal ezelőtt néhány oaklandi rávette a polgármestert, hogy a város írja alá a Fab City megállapodást. Ez a megállapodás egy hosszú kifutási idejű folyamatot indított el, amelyben ez a néhány ember aktív szerepet vállalt, hogy egészségesebb, fenntarthatóbb várost alakítsanak ki.

“Ahogy minden város ez is egyedi és nincsenek egy az egyben átvehető tervek hogyan érjük el a célunkat. 2054-ig még nagyon sok bukás, próbálkozás, feltalálás vár ránk, és természetesen siker is. Az ehhez vezető úton minden egyes lépést meg kell beszélnünk.
Ahhoz hogy 2054-ig újjáépítsük a várost, egy új, a társadalmi igazságot szolgáló vezetésre, a csináld magad szellemiség elsajátítására, eltökéltségre van szükség és arra, hogy hallgassunk egymásra.
A következőt fogjuk tenni ennek érdekében: jelentkezünk és terjeszteni fogjuk mindenfelé.”

Élet a Fab Labokban

A Fab Lab egy olyan hely ahol a tudományágakon átívelő, hagyományosnak nem mondható munka folyik, olyan emberek között, akik különböző képességekkel és szükségletekkel rendelkeznek. Problémamegoldás zajlik itt azáltal, hogy dolgokat hoznak létre. Ezek lehetnek prózai értelemben vett dolgok, mint például egy szék vagy doboz, de akár kifinomultabb tárgyak is, mint például robotok, gépek, épületek.

Lehet akár hardware, vagy software, lehetnek anyagi dolgok, vagy csak tervek, de akár gépek is amelyek újabb képeket állítanak elő.

Lehetnek ugyanakkor elvont értelemben vett dolgok is (rendszer, kommunikáció, oktatóanyag, szabályzat, többoldalú projektek, stb.). Az is előfordulhat hogy új emberek "keletkeznek" akikből a Fab Lab légköre által lett ügyes és rugalmas tervező, értékes képességekkel rendelkező munkás, feltaláló, vállalkozó, vezető.

Ez az eredménye annak, ha mindent ciklusokban végzünk: kipróbálunk valamit, újra megvizsgáljuk a problémát, az eredményeket, a felhasználókat és aztán kezdjük elölről.

Az eredmény gyakran lehet váratlan, meglepő, és izgalmas egyszerre. Maga a Fab Lab közösség még mindig csak egy keskeny szelete Oaklandnak és a világnak , de hatalmas változásokra lehetünk képesek, ha tovább haladunk ezen a hosszú úton.

A Fab Lab igazán produktív keretet ad a beszélgetéseknek, itt ugyanis mindig az eredményre, mindig előre gondolkodunk. Kölcsönös elköteleződés jellemzi a felek részéről. Kérdezünk, figyelünk és komolyan vesszük a társunkat.

Feltérképezzük az igényeket és megtaláljuk a forrásokat. Mindig azt kérdezzük, hogy mi az a pozitívum, amit még bele építhetünk, min javíthatunk még, ahelyett hogy a kritizálni való negatívumokat keresnénk, vagy hogy mit kellene megszüntetni. Azáltal hogy ciklusokban gondolkodunk és nem hagyjuk, hogy a tökéletességre törekvés legyen az ellenségünk.

A magunk útját járjuk

Fel vagyunk készülve a sikerre, de a bukásra is és a váratlan eredményekre is.
Mindig gondoskodunk arról, hogy az anyagi, de a szóbeli elismerés is a helyére kerüljön és ne azon kevesekhez, akiknek már mindkettőből túl sok van.

A magunk útját járjuk. Mindig a megoldást keressük és nem hagyjuk magunkat beleragadni a problémákba.

És itt a lényeg, ezért olyan érdekes és ígéretes a Fab City projekt.

Ha meg akarjuk változtatni, ahogy ma előállítjuk a dolgainkat, az ételt, az energiát, azokkal az emberekkel, anyagokkal és gépekkel, akkor meg kell változtatnunk magát a rendszert is.

Függetlenül a világnézetünktől, mindannyian láthatjuk, hogy vannak dolgok, amiket meg kellene változtatni a városban. Maga a Fab City a rendszer szintjén köti össze a Fab Lab-okat, segítve őket az oktatásban, vállalkozásban, munkában az értékesítésben, hogy egy egészségesebb városi légkört alakítsanak ki.

Egy ilyen Fab Lab-ban első látásra csak egy nagy rakás gépet látsz. Vannak bonyolultabbak, mint például a 3D nyomtató, lézervágó, CNC maró, de vannak egyszerűbbek is, mint például fűrész, fúró, daráló.

Mellettük találunk persze olyan hétköznapi dolgokat is, mint az olló, vágókés, vonalzó és különböző anyagok (papír, fa, fém és műanyag). Az emberek pedig, akik mindenféle projekten dolgoznak, folyamatosan járkálnak a különböző területek és gépek között. Van, amin határozottan látszik, mit csinálnak, és olyan is, ami csak kísérletezgetés.

Ha körbe sétálsz a Fab Labban, akkor látni fogod, ahogy a munkatársak együtt dolgoznak a jelenlévőkkel. Ha jobban megfigyeled ezt a interakciót, akkor láthatod, hogy a segítők nem oldják meg a látogató problémáit, csak segítenek nekik megtalálni a megfelelő megoldást.

Természetesen megválaszolnak minden kérdést, de hagyják, hogy a felhasználók tanuljanak, próbálkozzanak és csinálják meg, amit akarnak, amíg ők gondoskodnak a biztonságukról és a támogatásukról.

Helyén kezelik az egyéneket képességeik szerint. Felmérik az erősségeiket és gyengeségeiket, hogy ezáltal segítsék elérni a céljaikat, miközben maguk a Fab Lab segítői is fejlődnek. Ennek a gyakorlatnak köszönhetően az újoncok felfedezik rejtett képességeiket, ugyanakkor a szakemberek is folytathatják, amin dolgoztak. Egyedi környezetben fonódhatnak itt össze különböző kultúrák.

A Fab Lab hálózata laza köteléke ezeknek a műhelyeknek szerte a világon.

Ezek a műhelyek függetlenek, de követik a közös irányelveket és használt veszik a globális vezetőség tudásának. Mindegyik egyedi módon kezeli a tagokat, a közösséget. Mindegyik megtalálja a módját, hogyan fizesse a számlákat, hogyan szerezze be az eszközöket, alapanyagokat, vagy helyet a műhelynek és hogyan oldják meg a problémákat, amelyekkel szembesülnek.

Mindegyik másban jó, máshoz értenek jobban, attól függően, hogy kik alkotják a közösséget. Sajátos elképzeléseik vannak, egyedi módon közelítik meg a dolgokat, amit meg is beszélnek egymással. Megegyeznek hogy nagy, bonyolult problémákat csoportban oldanak meg. Itt garantáltan nincs egy központi iroda, ami megmondaná, hogy mit és hogyan csináljanak. Megoldják maguktól, mert fontosnak tartják, vagy mert érdekesnek.

Irányítás helyett csak iránymutatást alkalmaznak.

Az Oakland 2019 projekt számunkra egy hely a közösség, az együttműködés és a kreativitásunk határainak kiterjesztése számára. A Fab City projekt végére, az az 2054-re egy teljesen más képet látok Oaklandről.

Az egyének alkotta közösséget, amely megtalálja a megoldást és hasznát veszi annak. Csökken a hatalom az olyan területeken, ahol eddig is túl sok volt, mint például a tőke, a föld, és a nagy márkák.

Azt látom, hogy az emberek megtalálják a módját, hogyan támogassák ezt a kezdeményezést. És azt is hogy az intézmények is sorra mögé állnak.

Történik mindez a jelen kihívásai közepette abban a faji, etnikai, kulturális és gazdasági szempontból megosztott környezetben, aminek Oakland a különlegességét köszönheti.

“A Fab City projektet akkor mondhatjuk majd sikeresnek, ha rugalmas megoldásokkal minden területen beindítjuk a gazdaság fejlődését.”
(Libby Schaaf, Oakland polgármestere)

2019-ben több programjuk is jelentős mérföldkőhöz érkezik, amit a közösségi oldalakon is követhetsz.

Az ENVIENTA szemszögéből …

a Fab Labok, és a Fab City mozgalom terjedése fontos katalizátora (és talán következménye is) a tevékenységünknek. Ezek a műhelyek ugyanis potenciális felhasználói a platformunknak. Az innen letöltött tervek alapján elkészített tárgyak értékesítésén keresztül bevételre tehetnek szert, ahogy a nyílt forráskódú tervek továbbfejlesztése és feltöltése esetén is.

A Fab Labok önszorgalomból lett mérnökei egymás között, de akár feltalálókkal, egyetemi kutatókkal is létrehozhatnak önálló projekteket a világ bármely pontjáról. A blokklánc technológia gondoskodik az itt születő tervek védelméről, az okos szerződések pedig a résztvevők érdekeinek automatikus képviseletéről, az értékesítési eredmények előre meghatározott elosztásáról.

A projektekhez nem csak fejlesztők, de befektetési szándékkal érkező felhasználók is csatlakozhatnak, valamint lehetőség lesz a közösségi finanszírozásra is. Erről már írtunk korábban, de még fogunk is…

Kövesd az ENVIENTA projektet! Csatlakozz itt: http://t.me/envienta

Az ENVIENTA egy nyílt forrású, blockchain alapú startup inkubátor a felhő alapú gyártás és a lokális, körforgásos gazdaságok támogatására. Jelenlegi célterületek: fenntartható életmód (off-grid rendszerek), ezen belül intelligens otthon kialakítás, okos kertrendszerek (aero és hidropónia), megújuló energia, háztartási robotika és mesterséges intelligencia, 3D nyomtatás.

--

--

Jozsef Vass
ENVIENTA Magyarország

ENVIENTA social media manager & activist 💚 father of four