Fokvárosi vízkrízis: az ENVIENTA magyar tagjai a nemzetközi összefogás élén

Gabor Kiss
ENVIENTA Magyarország
3 min readFeb 21, 2018

„Csupán 95 napunk maradt a Zéró Napig” - jelentette be Fokváros vezetése január 15-én kiadott közleményében. „A Zéró Nap, azaz, amikor a város kénytelen elzárni a csapok többségét, 2018. április 21-én érkezhet el.” Az ENVIENTA részvételével nemzetközi összefogás indult a válsághelyzet elhárítására.

Ahogyan arról hallani lehetett az elmúlt hetekben, a Dél-Afrikai Köztársaság fővárosát, Fokvárost súlyos vízhiány fenyegeti a harmadik éve tartó aszályok következtében. Szakértők szerint a krízis megoldása évekbe telhet. A város lakóinak azonban nincs ennyi ideje, a víztározók kapacitása véges.

A problémakörről részletesen alább tájékozódhatsz:
Index: http://bit.ly/2ETlI56 | 444: http://bit.ly/2C8s13Q | Origo: http://bit.ly/2HwJ5jE | New York Times: http://nyti.ms/2C8BZ5w | CNN: http://cnn.it/2FgyeK1 | BBC: http://bbc.in/2EEhECK

Az éghajlatváltozással összefüggésben, bolygónk számos pontján a közeljövőben kialakuló akkut ivóvízhiány rendszerszintű megoldást kíván. A Hack The Water Crisis elnevezésű nemzetközi kezdeményezés elindítói azonban úgy érzik, az intézményesített megoldások és tőkeigényes nagyberuházások mellett egyre inkább szükség van az internetes közösség és a helyi lakosság közti kollaboratív együttműködésekre, a kozmo-lokalizáció jegyében.

További információk: http://hackthewatercrisis.org

http://hackthewatercrisis.org

A kezdeményezés kapcsán Michel Bauwens a P2P Foundation elnöke ismertette az ENVIENTA és a hozzá kapcsolódó szervezetek filozófiáját.

Az elv a gyakorlatba átültetve végtelenül egyszerű. Amennyiben a világon bárhol, bárki megtervez egy vagy több, a lokális vízkrízis megoldására irányuló műszaki megoldást és feltölti az ENVIENTA online platformjára, jó eséllyel pályázik a február 24–25-én Fokvárosban induló helyi, illetve az interneten folyamatosan zajló hackathonra, vagyis kreatív ötletversenyre. A tervekhez a publikációt követően nyílt hozzáférést kapnak a helyi közösségek, azokból elkészülhetnek az első működő prototípusok, a tesztelést követően pedig kisszériás sorozatgyártás indulhat.

A beérkező pályaművek kiválasztását a SAREBI dél-afrikai business inkubátorral közösen végezzük, azok pedig a 2018-ban is megrendezésre kerülő OSCE Days globális rendezvénysorozat keretén belül potenciális befektetők előtt is megmérettetnek. Tekintsd meg összefoglaló videosorozatunkat az ENVIENTA OSCE Days 2017-es rendezvényéről.

A regisztráció menete a http://hackthewatercrisis.org oldalán megtalálható.

Milyen műszaki megoldásokat várunk?
Számos elosztott vízgyűjtő technológia létezik, amelyek egyéni használatra, illetve közösségek kiszolgálására alkalmasak: passzív levegő kondenzációs technológiák (fognets), passzív földalatti kondenzációs technológiák, esővíz gyűjtő technológiák, sótalanító berendezések. Emellett az élőhelyekkel egybeépített komplett víztisztító és vízszűrő megoldások tervrajzait is várjuk, melyek az elhasznált vizet újra felhasználhatóvá teszik a háztartásokban, illetve öntözésnél.

Nyílt forrású hardverfejlesztések
Más jellegű hardverfejlesztésekkel egyetemben a vízkrízis megoldására irányuló műszaki megoldásokat is Creative Commons licensszel látjuk el, mely lehetővé teszi a szellemi javakat védő jogi oltalom (copyright) alá eső tervek tulajdonosainak, hogy az oltalom alatt álló jogok egy részét a közösségre hagyományozzák, míg más részét maguknak megtartsák.
További információk.

Az ENVIENTA projekt mellett a kezdeményezés további résztvevői:
Stop Reset Go, Cape Town Science Centre, OSCE Days, Action Foresight, P2P Foundation, Global Movement Summit, SAREBI

Kapcsolódó tartalom: a P2P Foundation oldalán megjelent cikk:
https://blog.p2pfoundation.net/hack-cape-crisis-opportunity/2018/02/17

Ha bónuszokat szeretnél kapni az ENVIENTA rövidesen induló ICO token értékesítéséből, a white listre kell feliratkoznod. A white list feliratkozói kapnak elsőként értesítést arról ha elindult a kampány. http://envienta.com/whitelist.php

--

--