“Majd a tőlem okosabb emberek megoldják!”

… azaz alulról kell építkezni és nem felülről várni a megoldást.

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország
3 min readJul 1, 2019

--

Pár napja egy vitára lettem figyelmes, amely épp a mi egyik közösségi média csatornánkon jelent meg. A vita tárgya az indiai vízhiány volt és az a tény, hogy 2040-re egy kiszáradt bolygón kell majd tengetni az életünket.

Kép: Виктория Бородинова / Pixabay

Természetesen nem tudtam megállni, hogy ne csatlakozzak be. Záporoztak, a “nekünk ehhez semmi közünk, mi nem élünk Indiában” vagy az “ezt a politikusok tudják csak megoldani, rájuk kell nyomást gyakorolni” típusú reakciók. Ilyenkor általában elszomorodom és elgondolkozom, hogy az ignoranciánkat vajon a kisebbségi érzéseink, vagy a beletörődömség táplálja-e.

A múlt héten végre volt lehetőségem többedmagammal találkozni David Orban-al, aki a Network Society kapcsán tartott egy meetupot Budapesten. Egyértelmű visszajelzést kaptunk arra, hogy nagyobb mértékben változtatni a dolgok jelenlegi folyásán politikai választások útján már nem lehet. A bolygónak és az emberi társadalomnak sincs elég lobbi-ereje a gazdasági vezetőkkel, vállalatokkal szemben. Nem elég a multimilliárdosok filantrópiája sem, hiszen adományaik csupán cseppek a tengerben.

Hogy mi a megoldás? Alulról kell építkezni. Már a WorldSummit kapcsán is világossá vált, hogy több ezer aktív másképp gondolkodó szervezet van a Földön. Ezen szervezetek több millió teljesen másképp gondolkodó embert egyesítenek. Ők azok, akik nem értik, hogy az emberi társadalomnak miért kell 2019-ben még a fajgyűlöletről, vallási megkülönböztetésről szólnia.

Egyszerűen kell egy alternatív gazdaság, társadalmi forma, segítő szervezetek hálózata, amely nem vár másra, politikusra, jótevőre, kutatóra, egy varázslóra vagy egy „felsőbb erőre”… Szóval, valaki másra, aki helyettünk (lehetőleg nélkülünk) majd megoldja a dolgot… Be kell látni végre , hogy a “nem az én problémám, majd a tudósok megoldják” mondatoknak nincs értelme. Van összesen 10 (egyesek kutatók szerint csak 5) évünk ami után minden, amit természetes élettérnek neveztünk ezen a bolygón, visszafordíthatatlanul elindul a hanyatlás fele.

az Anthropocene c. dokumentumfilm amerikai előzetese

Azt, hogy milyen autóval járok, szelektíven gyűjtöm-e a hulladékot, vagy használok-e műanyag zacskót nekem magamnak kell eldöntenem. Ez a mi felelősségünk, ami felelősen nem ruházható át a politikai-gazdasági hatalmakra. Tehát nekünk egyénenként is tennünk kell a civilizáció megmentéséért. Hogy valaki megtalálja-e ebben a helyét csupán nyitott szemmel járás és tudatosság kérdése.

Ugyanakkor azt is be kell látnunk, hogy a civil társadalomnak szervezetten meg kell fogalmazni és ki kell kényszeríteni a túlélésünket biztositó — gazdasági, társadalmi, jogi, tudati, és az ezektől elválaszthatatlan politikai — változtatásokat. A civil társadalomnak politikai aktivistaként is kell szerveződnie és működnie ahogy az Extinction Rebellion, a Greta Thunberg kezdeményezését egyre szélesebb, mindinkább globális léptékben megjelenítő Fridays for Future, az USA-ban pedig a Sunrise movement példája nyilvánvalóvá teszi. Az egyéni döntések és életmód változtatás mellett tehát a kutatók és tudósok által egyre részletesebben bemutatott változtatások gyakorlati megvalósítását szolgáló határozott követeléseket kell megfogalmazni, kilobbizni — kikényszeríteni. Azaz a személyes életmódváltáson túl szisztematikus érdemi politikai követelések érvényesítését biztositó civil aktivizmusra van szükség!

ismeretlen forrásból

Mi az ENVIENTA-nál nem csak beszélünk a változásról, de konkrét lépéseket is teszünk. Többek között segítettünk a dél-afrikai vízkrízis okán felállított hackaton e-infrastruktúrájának kialakításában. Helyi önkéntesekkel együtt dolgozunk a nigériai maker kultúra beindításán. Ahogy Michel Bauwens, a P2P alapítvány és partnereik elemzései jól mutatják a lokális mozgalmak amelyek az életminőség javítását a környezet csökkenő terhelésével teszik lehetővé, egyidejűleg a gazdaság alulról szerveződő átalakításához is hozzájárulnak. Az indiai, kaliforniai és dél-amerikai egyetemek kutatóival és oktatóival kialakuló együttműködés fontos eredménye hogy a végzős diákok a diplomamunkáikban egyre nagyobb számban a mai és holnapi égető problémákra fókuszálnak, és lokálisan megvalósítható megoldásokat dolgoznak ki.

Ha követni szeretnéd az ENVIENTA projektet, netán segítenél is a tevékenységeingben, gyere és csatlakozz a Facebook csoportunkhoz: https://www.facebook.com/groups/736575179754144/

--

--

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország

Multi-Cloud & DevOps | AWS | Microsoft Azure | Google Cloud | Oracle Cloud | Linux | Terraform | digital problem solver