Mekkorát mentene a helyzeten az alapjövedelem?

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország
2 min readMar 21, 2020

Gábor Tóth (Tudatos Fiatalok Közösségének alapítója) szervezett egy beszélgetést Gabor Kiss (ENVIENTA) és Nagy Richárd (CO&CO DESIGNCOMMUNICATION KFT.) részvételével arról, hogy az alapjövedelem (UBI azaz Universal Basic Income vagy Unconditional Basic Income) mekkora változásokat tudna hozni a mostani Koronavírus által generált gazdasági helyzetbe.

Fotó: Sharon McCutcheon Forrás: Unsplash

A feltétel nélküli alapjövedelem mint megoldás hamarabb lett “mainstream” téma, mint gondolnánk. A podcast felvétel videó verzióját itt tudod megnézni:

Az alapjövedelem a Koronavírus által okozott pánik, karantén és gazdasági válság miatt gyakorlatilag tesztelés nélkül kerül majd bevezetésre több országban. Legalábbis ez a terv és a bevezetéshez csak a már “békés körülmények” között tesztelt finn és indiai modellek állnak rendelkezésre. Ezekről bővebben itt olvashatunk: https://en.wikipedia.org/wiki/Basic_income_around_the_world

A témával kapcsolatosan, logikusan felmerül az a kérdés, hogy ha mindenki ingyen pénzt kap majd, akkor senki sem fog dolgozni. A kutatások és egyes fent már említett régiók adatai alapján a feltétel nélküli alapjövedelem épp az ellenkező effektust váltotta ki: az emberek elkezdtek megoldásokon dolgozni, vállalkozásokat indítottak. A mostani állapot egyik momentuma például az a jelenség, hogy alapjövedelem nélkül is elindult a nyílt forrás (open source) jegyében egyfajta mozgalom. Az emberek 3D nyomtatás és egyéb otthon is megvalósítható módszerekkel maszkokat gyártanak nem csak maguknak és szeretteiknek, hanem mindenki másnak.

A cosmo-lokalizáció (a tudás globális, a gyártás lokális) a globális ellátási láncok összeomlása miatt ismét egy olyan terület, amely a jelenlegi helyzetnek “köszönhetően” hamarabb jöhet el. Miért? Ahogy Ricsi is említi a videóban: a kínai beszállítók teljesen leálltak és ez a lokális gyártás újabb reneszánszát hozhatja el.

Minden olyan koncepció, amelyről régebben is írtunk: Ipar 4.0, robotizáció, stb. hamarabb jöhet el, hiszen nincs jobb eszköz a megoldásra. Gyakorlatilag válságállapot van és ez nem csupán a 2008-as állapothoz hasonló. Leállt a klasszikus értelemben vett oktatás, intézmények zártak be, a vendéglátás, mint iparág gyakorlatilag halott (Angliában mától nincsenek sörözők és bezártak az étteremláncok is).

A fogyasztásban, az ellátási láncokban és társadalmilag is egy nagy változás indult el. Ez egy tudtuk, de nem sejtettük állapot, amelyet tudatosan pozitívan kell feldolgoznunk. Az emberek alapjában véve jók és habár a kormányok a berögzült sémák alapján működtek idáig, most radikálisabb és emberközpontú lépésekre lesz szükség. Ennek egyik eszköze a feltétel nélküli alapjövedelem.

Ha még nem követted volna az ENVIENTA Magyarország tevékenységét, a Facebook oldalunkat itt találod, a munkacsoportunkat pedig itt. Gyere és mond el a véleményed, beszélgessünk!

--

--

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország

Multi-Cloud & DevOps | AWS | Microsoft Azure | Google Cloud | Oracle Cloud | Linux | Terraform | digital problem solver