Pogácsa és magyar találkozó Kaliforniában

SRI International, Menlo Park, California

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország
3 min readMay 6, 2019

--

Ahogy azt már egy korábbi cikkben is említettem, magyarok mindenhol vannak. Ezek után az sem kizárt, hogy az első Mars bázis építésénél egy magyar asszony már ott fogja árulni a túrót az egyik kráter mellett. :)

Még az EIT Digital-os esemény kapcsán derült ki Voisin Évának (az Amerikai Magyar Kereskedelmi Kamara alapítójának) hála, hogy

szinte heti rendszerességgel van magyar kapcsolódású téma San Francisco környékén.

A legutóbb sikerült egy ilyenre eljutnunk, méghozzá az SRI International épületében megtartott eseményre, melyen név szerint Greg Kovacs adott elő. Greg szülei magyarok és habár nem beszél magyarul, rengeteget ért.

Ezekről a rendszeres szakmai előadásokról annyit érdemes tudni, hogy az előadónak mindig magyarnak kell lennie. A második szabály pedig az, hogy az előadásnak angolul kell zajlania, mert mindig jön egy-két külföldi vendég (én pl. itt ismerkedtem meg egy japán úriemberrel és az egyik magyar jelenlévő úr brazil írónő feleségével is).

Menlo Parkba sikerült elsőnek érkeznünk és az esemény szervezőjének, Csabának hála később újabb magyarokkal ismerkedtünk meg.

Volt, aki még pogácsát is hozott (köszönet a magyar feleségnek).

Később egyértelművé vált, hogy az SRI-on túl nagyon sok magyar dolgozik olyan menő helyeken mint a Parc, Google a Flextronics és még sorolhatnánk. Számomra ez nagyobb meglepetés volt, mint az egyik startup épülete előtt járőröző robot biztonságiőr.

Az SRI International a Stanford Egyetemből nőtt ki 1946-ban, azzal a céllal, hogy független innovációs szervezetként segítse a kaliforniai régió fejlődését. Először Stanford Research Institute névvel vált az egyetemtől függetlenné 1970-ben, később pedig 1977-től kezdte használni az SRI Intetnational nevet. Kormányzati és kereskedelmi cégek megbízásából végeznek kutatásokat, illetve kötnek stratégiai kapcsolatokat szervezetekkel. Mivel non-profit intézményről beszélünk, a bevétel támogatásokból származik.

Az előadónkat Szabó Csaba (SRI) mutatta be.

Greg szintén az SRI-t képviselte és biotechnológia témában tartott egy profin, de kellő humorral összeállított előadást. Róla bővebben itt olvashatsz.

Gyakorlatilag a biológia alapjaitól kalauzolt át minket egészen napjaink hightech szintjéig. Greg előadásából kiderült, hogy a jelenlegi technológiával még mindig lehetetlen lemásolni a természetet, így az emberi agy kapacitásához hasonló, gondolkodó számítógépig hosszú utat kell még megtennünk.

Szabó Csaba (SRI) épp bemutatja az előadót — Gregory Kovacs, M.D., Ph.D. (SRI)

Az SRI-nál jelen van a kutatás krémje, ahol számomra is felfoghatatlan biotechnológiai fejlesztéseken dolgoznak.

Gregory Kovacs, M.D., Ph.D. előadása

Az előadáson kívül nagy élmény volt látni, hogy mennyi magyar van itt és milyen sok potenciális kapcsolódásunk lehet azokkal a szakterületekkel, amelyeket képviselnek. Szuper volt ez az esemény! Még sok ilyet!

Filmajánló:

Van egy nagyon jó, 3 részes mini-sorozat Silicon Valley: The Untold Story címmel, amelyet ajánlok mindenkinek megnézésre. Innen tudtam meg például azt is, hogy akik a Stanford Egyetemen végeztek idáig 700 ezer céget alapítottak, 5 millió embernek adtak munkát és 2.7 billió dollárnyi összértéket hoztak létre. A filmben szó esik az SRI-ról is, innen is volt ismerős, de sosem hittem volna, hogy ide is eljutok.

Kövesd az ENVIENTA projekt blogját a mediumon (bejelentkezhetsz Google, Facebook vagy akár Twitter fiókkal is). Minden lájkolásnak (tapsolás) kölön örülünk! Az tudtad, hogy tapsolhatsz többet is? Próbáld ki!

--

--

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország

Multi-Cloud & DevOps | AWS | Microsoft Azure | Google Cloud | Oracle Cloud | Linux | Terraform | digital problem solver