Trónok harca: Szilícium-völgy kiadás

Bárminemű hasonlóság a Trónok harca sorozat és a Szilícium-völgy közszereplői között csak a véletlen műve!

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország
4 min readMay 4, 2019

--

Ez a cikk is egy fordítás, de mivel Hope King írását nagyon viccesnek találtam, le kellett fordítanom. Az eredeti verziót angolul itt találod. Ha nem nézed a Trónok harcát, vagy nem vagy tisztában minden Szilícium-völgyben tevékenykedő tech-hírességgel, akkor lesznek ködös részek. Épp ezért, a jobb érthetőség kedvéért, néhol hozzá fogok tenni pár megjegyzést az eredeti cikkhez. Megjegyzem, volt ahol utána kellett néznem egyes sorozatbeli szereplő magyar nevének, mert én mindent angolul nézek.

“Trónok harca” 8. évad premier április 14. HBO. (Kép forrás: HBO)

Itt a tél!

Bár Westeros és lakói csupán kitalált szereplők, de a versengés, az emberi viselkedés és a karakterek szorongásai valódiak. Ahogy az elmúlt pár hetet a Trónok harca sorozat nézésével töltöttem, nem tudtam nem észrevenni, hogy a főszereplők és problémáik mennyire párhuzamba állíthatóak egyes Szilícium-völgyi vezetők stílusával:

Csakis a poén kedvéért, következzenek az én általam megfigyelt “Trónok harca” karakterek és az ő Szilícium-völgybeli cégvezető alteregóik:

Megjegyzés: A listám azokra a szereplőkre is kitér, akik már meghaltak a sorozatban (Forrás: Cheddar)
Lisa eredeti twitje a témában :)

A Lannister vonal: a címlapsztorik mesterei

Cersei = Elon Musk. Cersei kegyetlen és hevesen védi a családját. Nem érdekli a közvélemény, még akkor sem, ha a saját szerelmi viszonyairól van is szó.

Elon Musk nyíltan kigúnyolja azt a szabályozó testületet, amely az ő cégével kapcsolatban is döntéseket hoz. Egyesítette Tesla-t SolarCity-vel, amelyet az unokatestvére vezet, és az újságírókkal online csatározásokba kezd.

Jaime = Tim Cook. Állandóan kemény szituációkban találja magát, miközben megpróbál egészséges egyensúlyt teremteni a családi felelősség és a pozíciójával járó racionalitás között.

Mindeközben állandóan próbálja védeni az Apple-t, mint tech céget, amely valójában nem egy mindennapos tech vállalat.

Tywin = Jeff Bezos. A leggazdagabb ember, akit sokan nagyra tartanak, hiszen bárki üzletébe beleszólhat. Náluk volt a legegyszerűbb a párhuzam.

Tyrion = Satya Nadella. A Microsoft vezérigazgatója, összetett karakter, aki nagyon bölcs, miközben alulértékelt is egyben.

A Snow vonal: a kínlódók

Éjkirály = Peter Thiel. Nagy a hatalma, az ellentétes erőt képvisel, miközben megtalálta a hallhatatlanság titkát.

Peter Thiel, a PayPal és a PayPal Maffia alapítója, aki sok milliomost és vezérigazgatót teremtett a Szilícium-völgyben. Trump-támogató a liberálisok földjén, aki nagy erőket mozgósít az öregedés megfékezéséért és az emberi halhatatlanságért.

Bran = Brian Chesky. Az Airbnb alapítója szintén egy komplex személyiség, aki átalakul Háromszemű Holló-vá. Fiatal és a háttérben marad.

Hodor = Softbank. Egyetlen feladata van: mindent megadni, amire Bran-nak szüksége van. A Softbank (japán multinacionális cégcsoport) egyetlen feladata: ő lehessen a Szilícium-völgy bankautomatája.

Jon = Jack Dorsey. Mindig a helyes dolgokat próbálja tenni, miközben a saját útját járja. Kicsit nehezen érthető az ő karaktere: megpróbál az Éjjeli Őrség felderítője lenni, de végül intéző lesz. Beépül a Vadak közé, de beleszeret valakibe és el kell menekülnie. Mepgróbálja egyesíteni az Éjjeli Őrség Testvériségét a Vadakkal, de megölik. Mindeközben pedig “nem tud semmit”.

Jack Dorsey a Twitter vezérigazgatója, megpróbálja felvenni a harcot a nyilvános gyűlöletbeszéd és zaklatás ellen, de nem nagyon jut messzire, hiszen nem sikerül egységes szabályrendszert felállítania. Átlátható kommunikációra törekszik, miközben a saját platformján “végzik ki” a hozzászólásokkal. Röviden: még mindig “nem tud semmit”.

Arya = Minden nő és olyan alulreprezentált ember, aki azon dolgozik, hogy a Szilícium-völgyben megváltozzanak a férfi-női dolgozói aránnyok, a közéleti és a vállalatokon belüli sztereotípiák, viselkedési formák, a környezeti és a jogi támogatás.

Sansa = Mi, a “felhasználók”. Amikor a Szilícium-völgyre vetettük tekintetünket, úgy tekintettünk rá, ahogy Sansa nézett Westerosra, s azt gondoltuk: “Itt van ez az ígéret földje, ahol az életünket megváltoztató termékek készülnek. Általunk az életünk minősége sokkal jobb lesz, ha…“ De, amikor már megkaptunk mindent, akkor kiderült, hogy oda vagyunk láncolva a készülékekhez — alkalmazásokhoz és rettenetesen érezzük magunkat. Rendszeresen ellopják az adatainkat és visszaélnek velük.

Theon = A Szilícium-völgy úgy általában. Az áruló, aki megpróbál újra jót tenni és ez sikerül is neki. Az emberek (a “felhasználók”) szeretik a termékeket, de az elmúlt két év akkor is rossz volt… és ezt próbálják most a tech cégek vezetői rendbehozni.

Kisujj = Travis Kalanick. (Az Uber alapítója) A fickó, aki bármit megtett, hogy megkapja azt, amit akart. Ő az, akit alig vártunk, hogy elkapjanak.

A Meereen vonal: az utánozhatatlanok

Daenerys = Kylie Jenner. Az “önerőből” lett szépségkirálynő, aki családja nevét használva tör előre hűséges követői, valamint három sárkány kíséretében.

Kylie Jenner gyakorlatilag nem a Szilícium-völgyből származik, de ha az is lenne Westeros, Daenerys sem tölti a sorozatban ideje nagy részét ott. A közösségi médiát használja tömeges követőtáborának növelésére. Kourtney, Kim and Khloé nem sárkányok, viszont heves média politikát folytatnak.

Missandei = Margit Wennmachers. A völgy legbefolyásosabb PR cégének, az Outcast-nak a társalapítója, aki most már olyan befolyásos kockázati befektető cégeket képvisel, mint az Andreessen Horowitz.

Szürke Féreg és a Makulátlanok = tartalom moderátorok. Számtalan, hálátlan feladatot teljesítő katonák, akiknek egyetlen feladata az, hogy azokat szolgálják, akik birtokolják őket.

Jorah = Facebook felhasználók. Akik nem elég erősek, hogy otthagyják a platformot, akkor sem ha a Facebook nem viszonozza az érzéseiket.

Varys = Kara Swisher. (Tech újságíró) Nagy titkok tudója és suttogója.

A Baratheon vonal: a reménytelenek

Robert Baratheon = Marc Benioff. (A Salesforce vezérigazgatója) A showman, aki élvezi az életet és akit valójában tisztelnek is.

Stannis Baratheon és R’hllor vörös papnője, Melisandre = Mark Zuckerberg és Sheryl Sandberg.

Az elítélt duó, amely egy olyan emberből áll, akinek volt egy víziója a világ elfoglalásáról, valamint egy rossz tanácsokat adó nőből, akiről úgy tűnt, hogy tudja a helyes válaszokat. Folyamatosan rossz dolgok érik őket.

Én nagyon jót szórakoztam és tanultam is valami újat Liza cikkéből. Remélem nektek is tetszett — tapsolni többet is lehet (itt ez a lájkolás). Minden megosztásnak és hozzászólásnak külön örülök.

--

--

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország

Multi-Cloud & DevOps | AWS | Microsoft Azure | Google Cloud | Oracle Cloud | Linux | Terraform | digital problem solver