epilepsie silné stránky epilepsy řečník empatie motivace společenskost asertivita zručnost kreativita družnost práce zaměstnání psychologie komunikativnost reprezentativnost přátelskost týmovost teamwork

4 tipy, jak objevit svoje přednosti a využít je v práci: Nenechte epilepsii zastínit vaše silné stránky

Lucie Kluzova
Epizóna
Published in
6 min readMay 20, 2021

--

Když Alešovi bylo 16, diagnostikovali mu epilepsii. Po tom, co dokončil školu, se mu nedařilo najít trvalou práci. Začal na sobě hledat chyby a přestal důvěřovat svým schopnostem. Když přemýšlel o tom, jak své šance v zaměstnání zvýšit, zaměřoval se hlavně na to, co mu nejde a jak to zlepšit. Byl natolik zaneprázdněný přemýšlením o vlastních nedokonalostech, že úplně zapomněl na svoje silné stránky. Ty by mu přitom mohly pomoct jak v samotné práci, tak při jejím hledání. Našli jste se v tomhle příběhu? Taky zapomínáte na svoje silné stránky, nevíte, které to jsou a jak je v práci využít? Pak je tenhle článek pro vás.

Rozvoj silných stránek je důležitější než práce na těch slabých

Nějaké slabé stránky budete mít vždycky. Abyste ale byli úspěšní v tom, co děláte, je důležitější rozvíjet spíš to, v čem jste dobří, než se snažit o dokonalost v tom, co vám přirozeně nejde. Je to asi jako kdyby se Albert Einstein po propadnutí z francouzštiny věnoval jen zlepšování v cizích jazycích a upozadil kvůli tomu svůj talent pro fyziku. Jeho teorie relativity by pak možná nikdy nespatřila světlo světa.

Dobrou zprávou je, že každý z nás nějaké silné stránky má.

Že zatím nevíte, které jsou ty vaše? Nevěšte hlavu. Dáme vám pár tipů, jak je objevit.

Tip 1: Uvědomte si, které vlastnosti vám pomáhají při řešení různých situací

Spíše než na online sebepoznávací dotazníky, se zaměřte na vlastní zkušenost. Přemýšlejte o tom, které silné stránky vám při řešení různých úkolů pomohly. Možná je to vytrvalost, kreativita, komunikativnost, vaše schopnost efektivně rozdělovat úkoly nebo organizovanost.

Zamyslete se nad různými situacemi a svoje nápady si zapište. Pokud ještě nemáte pracovní zkušenosti, zamyslete se nad situacemi a úkoly ze školy nebo ze života (např. reklamaci bot). Zkuste se pak podívat na to, zda vám některá vaše vlastnost či dovednost pomohla opakovaně. To může být vaše silná stránka.

Tip 2: Ujasněte si, co vás baví a na čem rádi pracujete

Pokud nás něco opravdu baví, většinou jsme v tom dobří. Možná ve volném čase sestavujete modely letadel a jste přesní a trpěliví. Možná rádi pečete, protože za sebou rádi vidíte výsledek, ačkoli nejste pořádní a kuchyň potom vypadá jako po výbuchu. Nad každou aktivitou se proto zamyslete podrobněji: Které vaše silné stránky se v zálibě odrážejí? Co vám jde? Které aktivity vás nejvíce naplňují?

epilepsie silné stránky přednosti
Svoje nápady si zapište, nejlépe vám poslouží čistý list papíru a propiska | Zdroj: unsplash.com

Tip 3: Zjistěte, kým jste, když se vám nejvíc daří

Některé silné stránky nedokážeme odhalit sami. Proto si vezměte na pomoc své okolí a vyzkoušejte cvičení s názvem „Reflektované nejlepší já” („Reflective Best Self“ — RBS).

Požádejte cca 10 lidí ve vašem okolí, aby vám popsali situaci, kdy si vás opravdu nejvíc cenili/kdy se vám něco obzvlášť povedlo. Napište jim email a poproste je o popis jedné konkrétní situace, toho, jak jste ji zvládli, a které silné stránky ji pomohly vyřešit.

Lidé, které oslovíte, by měli být z různých prostředí. Můžete se například obrátit na své nadřízené, kolegy z práce, ale i kamarády a příbuzné. Díky tomu získáte celistvější pohled. Zpětná vazba by měla být opravdu konkrétní, abyste si z toho vzali co nejvíce (viz příklad níže).

Až budete mít zpětnou vazbu ode všech oslovených, hledejte společné znaky. Uvedlo více lidí podobné dovednosti? Vidíte v popisech různých situací stejné vzorce vašeho chování nebo nějaké společné znaky? Sepište si je.

Následně zkuste na základě těchto emailů vytvořit krátký autoportrét — sepište, kým jste, když se vám nejvíc daří.

PŘÍKLAD ZPĚTNÉ VAZBY
→ Takto ano:
Velmi mě oslovilo, když jsi při poruše stroje hned přišel s tím, že zprovozníš starší stroj, vzal sis na pomoc další lidi a ještě zaúkoloval Marii, aby volala do servisu a situaci hned řešila. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že jsi schopný dobře rozdělovat úkoly a sám se chopit vedení, když je to potřeba a máš k tomu potřebné kompetence.
Takto ne: Umíš se chopit vedení.

Tip 4: Zamyslete se, zda vám vaše onemocnění přineslo něco pozitivního

Ať už máte epilepsii nebo jiné onemocnění, zkuste se zamyslet nad tím, jestli vás zkušenost se zdravotními problémy změnila. Možná máte díky nemoci přednosti, které byste jinak neměli. A nebo vám při zvládání onemocnění pomohly vaše již existující silné stránky.

Jste třeba díky epilepsii vnímavější k problémům druhých a naučili jste se jim lépe naslouchat? Motivovalo vás onemocnění k tomu, abyste se zapojili do pacientské organizace a šířili osvětu? Začali jste si lépe organizovat čas práce a odpočinku?

Říká se, co tě nezabije, to tě posílí. A něco na tom bude. Těžkosti, při kterých si člověk sáhne na dno totiž nakonec mohou vyústit v pozitivní změnu. V literatuře byste tento jev našli pod pojmem posttraumatický rozvoj. Jde o osobnostní růst, který se objevuje u lidí, kteří si prošli těžkým osudem.

Nejlepšího výsledku dosáhnete, když svoje silné stránky začnete vědomě uplatňovat

Samotné uvědomění si silných stránek automaticky neznamená, že budete v práci nebo ve svém životě úspěšnější. Ukazuje se ale, že lidé, kteří se po zjištění svých silných stránek snaží o jejich vědomé uplatňování v práci, jsou spokojenější nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Zvládají lépe pracovní zátěž, cítí se vitálně a svou práci dělají s nadšením (Van Woerkom et al. 2016).

Vytvořte si plán, jak svoje silné stránky v práci využít. Tento krok je pro váš další růst nejdůležitější.

Pokud hledáte práci, zaměřte se na obory, ve kterých můžete svoje silné stránky uplatnit a kde z nich může těžit i zaměstnavatel.

Když člověk s epilepsií představí svoje přednosti, je u pohovoru úspěšnější

V nedávném experimentu vědci odhalili, že pokud lidé s epilepsií dokážou při pohovoru využít strategie pro utváření dobrého prvního dojmu, jsou při přijímacích pohovorech úspěšnější než ti, kteří svou diagnózu pouze sdělí (Sung, 2016). Utváření dobrého dojmu přitom úzce souvisí právě se schopností představit svoje přednosti. Pokud se vám navíc podaří svou diagnózu představit v souvislosti se svými silnými stránkami, je to ideální.

JAKO PŘÍKLAD MŮŽE POSLOUŽIT PŘEPIS ČÁSTI POHOVORU Z TOHOTO EXPERIMENTU:
Tazatel u pohovoru: Můžete mi uvést příklad projektu, na který jste obzvláště hrdý?
Uchazeč o zaměstnání: Tak například moje veřejně prospěšné aktivity. Poté, co mi byla diagnostikována epilepsie, jsem pomohl zorganizovat a hledat finance na akci s názvem „Chodíme Madisonem za boj s epilepsií”. Smyslem akce je podpořit sociální služby pro lidi s epilepsií v Madisonu. Hovořil jsem s několika manažery, kteří mají na starost rozmanitost zaměstnanců na pracovišti z několika společností se sídlem v Madisonu a získal jsem 15 firemních sponzorů. Byla to velmi obohacující zkušenost.

Svoje silné stránky tedy nejen prozkoumejte, ale nechte je zářit. Ať už při pohovoru nebo při jejich využívání v praxi.

A nezapomínejte — nenechte epilepsii zastínit vaše silné stránky.

Už nad svými silnými stránkami přemýšlíte nebo plánujete, koho oslovíte, abyste je objevili? Uvažujete nad tím, jakým způsobem silné stránky uplatňovat při hledání práce, nebo v současném zaměstnání? Pokud ano, možná je jednou z vašich předností odvaha porozumět sobě samému, pracovat na sobě a posouvat se dál.

Co pomohlo objevit silné stránky vám? Pište do komentářů. Vaše zkušenost nás zajímá.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

Reference:

Sung, C., Lin, C. C., Connor, A., & Chan, F. (2017). Disclose or not? Effect of impression management tactics on hireability of persons with epilepsy. Epilepsia, 58(1), 128 — 136. https://doi.org/10.1111/epi.13619

van Woerkom, M., Bakker, A. B., & Nishii, L. H. (2016). Accumulative job demands and support for strength use: Fine-tuning the job demands-resources model using conservation of resources theory. Journal of Applied Psychology, 101(1), 141 — 150. https://doi.org/10.1037/apl0000033

--

--

Lucie Kluzova
Epizóna

Psycholožka, výzkumnice a ambasadorka Společnosti E. Vyučuji psychologii na FHS UK, bádám na Psychologickém ústavu AVČR a podílím se na hovoryozdravi.cz (UPOL).