Být společensky odpovědnou firmou je in

Radka Svobodová
Epizóna
Published in
5 min readJun 3, 2021

Každá firma, která má zájem o dlouhodobé působení na trhu a udržení svého dobrého jména, by měla brát ohled i na hlediska, která přímo nesouvisí s jejím podnikáním. Je totiž velký rozdíl, zda vyděláváme, ať to stojí, co to stojí, nebo zda dodržujeme nejvyšší etické principy i s vědomím, že tím můžeme přijít o některé případné zakázky. Stejně tak hraje velkou roli i to, zda jsme ochotni investovat do svých zaměstnanců anebo technologií chránící okolní prostředí, byť jsou s tím spojené nemalé výdaje. Takový zaměstnavatel má jednoznačně lepší předpoklady pro to, aby byl dlouhodobě úspěšný a zároveň i respektovaný nejen svými zaměstnanci, ale také veřejností včetně konkurenčních firem.

CSR, odpovědnost, epilepsie, empatie, práce, zaměstnání
CSR, ilustrační fotografie | Zdroj: glassdoor.com

Co znamená zkratka CSR

Společenská odpovědnost firem (anglicky Corporate Social Responsibility neboli CSR) je přístup dobrovolného zahrnutí sociálních, etických a ekologických hledisek do běžného fungování společnosti. Společensky odpovědné firmy se snaží prosazovat nejvyšší etické principy a svou činnost provádět tak, aby pečovaly nejen o své zaměstnance, ale také o komunitu, ve které působí. To zahrnuje pomoc různým znevýhodněným skupinám (zdravotně handicapovaným, sociálně slabým rodinám, seniorům, opuštěným dětem apod.). Zároveň se mohou firmy soustředit na ochranu životního prostředí před negativními vlivy nejen svého působení, ale i působení okolní společnosti.

V dnešní době je společenská odpovědnost in. Už nestačí vydělávat a udržovat si konkurenceschopnost.

Spousta zákazníků vyžaduje, aby jejich dodavatelé byli „CSR“. Existují dokonce i aliance zaměstnavatelů, které se oficiálně zavazují ke společenské odpovědnosti. Jako příklad můžeme zmínit celosvětovou alianci Responsible Business Alliance (Odpovědná obchodní aliance — více informací najdete zde), která sdružuje firmy nejen z oblasti IT a elektrotechnického průmyslu, ale také z automobilového průmyslu, velkoobchodu ad.

Jejich Kodex chování zahrnuje ochranu lidských práv, zlepšování pracovních podmínek, ochranu životního prostředí, prosazování a ochranu etických principů (transparentnost, zákaz jakékoliv formy korupce, ochranu osobních údajů a duševního vlastnictví atd.) a zajištění neustálého zlepšování nejen ze strany samotných členů, ale také v rámci jejich dodavatelského řetězce.

Členové RBA (např. společnost Foxconn) pak každé dva roky prochází náročným auditem vedeným nezávislými certifikovanými auditory, kteří kontrolují shodu s tímto Kodexem chování, kde některé požadavky jdou i nad rámec místní legislativy ve prospěch zaměstnanců. Např. zaměstnanci mohou odpracovat maximálně 60 hodin v týdnu a veškeré přesčasy musí být dobrovolné. Proškolené týmy členů RBA pak auditují své dodavatele tak, aby i u nich docházelo k respektování pravidel RBA a neustálému zlepšování. Tím je zajištěno šíření CSR i v rámci dodavatelského řetězce.

CSR aktivity

Do společenské odpovědnosti zcela jistě spadá oblast zaměstnávání různých znevýhodněných skupin (např. osob se zdravotním postižením, absolventů škol bez praxe, maminek po rodičovské dovolené, samoživitelek a samoživitelů, či osob starších 50 let). Bohužel stále existují firmy, které tyto specifické skupiny uchazečů o práci raději odmítají.

dobrovolník CSR odpovědnost firem epilepsie
Ilustrační fotografie | Zdroj: pexels.com

Jiné se naopak snaží vymýšlet projekty, jak konkrétní skupiny oslovit a lépe je zapojit do stávajícího týmu. Např. „Trainee programy” nabízí práci mladým absolventům středních a vysokých škol, kteří zatím nemají žádné praktické zkušenosti. Leckdy také probíhá spolupráce určitých zaměstnavatelů s neziskovými organizacemi, které pomáhají lidem s různým handicapem (např. Společnost E se zaměřuje na osoby s epilepsií).

Mezi další CSR aktivity patří podpora a sponzoring místní komunity (např. měst, neziskových organizací pomáhajících seniorům, zdravotně či sociálně handicapovaným, dětských domovů, škol a dalších vzdělávacích organizací). Mnoho firem se také zapojuje do dobrovolnictví, kdy jejich zaměstnanci pomáhají v pracovní době nebo ve svém volném čase tam, kde je to třeba (např. sází stromy, pomáhají s úklidem svého okolí, doučují či zajišťují volnočasové aktivity pro znevýhodněné děti včetně dětí cizinců, starají se o seniory či nemocná a opuštěná zvířata). Tím vším firma vyjadřuje snahu pečovat o své okolí a být nejen dobrým zaměstnavatelem, ale také dobrým sousedem.

Jak dát najevo, že jsme CSR

Jak poznáme, že jde o společensky odpovědnou firmu a čím si vlastně toto označení zaslouží? Říká se, že nejlepší reklamou jsou spokojení a loajální zaměstnanci. To zcela jistě platí, protože kdo jiný by měl mít lepší obrázek o dané firmě než její personál. A pokud se nám daří udržet si spokojené, loajální a angažované zaměstnance, pak je to ta nejlepší vizitka.

Své CSR aktivity firmy většinou prezentují i na svých webových stránkách, sociálních sítích či v médiích. Snaží se tak informovat o svém zaměření v oblasti společenské odpovědnosti, budovat svou firemní kulturu a zároveň i dobré jméno. To může být cenná informace pro uchazeče o práci, kteří hledají svého nového zaměstnavatele právě podle těchto hledisek. Pokud např. firma zaměstnává a podporuje osoby s nějakým handicapem, může to být klíčová informace pro zdravotně handicapované uchazeče. Odbourává se tím strach a nejistota, zda o svém handicapu svého budoucího zaměstnavatele vůbec informovat, a naopak jeho odkrytí pomáhá budovat cennou vzájemnou důvěru.

Projekty a soutěže, sdílení dobré praxe

Dalším způsobem, jak dát najevo, že jsme společensky odpovědní, je zapojení do soutěží vedených různými profesními organizacemi (např. People Management Forum, Klub zaměstnavatelů, Byznys pro společnost apod.). Zde firmy prezentují své projekty z různých oblastí CSR a personalistiky (např. podpora komunity, vzdělávání zaměstnanců, péče o zaměstnance, interní a externí komunikace apod.), které považují za zdařilé a mohly by jimi inspirovat i ostatní účastníky.

Případná ocenění z takových soutěží jsou pak jasným signálem toho, že je daný zaměstnavatel jedním z úspěšných lídrů ve svém oboru, který se nebojí vymýšlet nové věci a zároveň se o své zkušenosti podělit s ostatními.

Mnozí zaměstnavatelé jdou v oblasti CSR ještě dál a své dosavadní zkušenosti se snaží předávat ostatním prostřednictvím workshopů, konferencí, webinářů či článků v různých periodikách. Pro jiné firmy jsou tak studnicí nových nápadů, jak pojmout či vyřešit určitou oblast (např. zaměstnávání čerstvých absolventů, osob zdravotně znevýhodněných, maminek po rodičovské dovolené či cizinců). Ostatní pak nemusí nic složitě vymýšlet a zkoušet, pouze aplikují již osvědčené postupy. Tím si firma buduje i dobrou pověst mezi svými konkurenty a navazuje cenné kontakty, které do budoucna mohou být přínosné.

Pár slov na závěr

Shrneme-li výše uvedené, společenská odpovědnost je přístup, kterým firmy vyjadřují své hodnoty, které sdílí společně se svými zaměstnanci. Zároveň tím i vedou své dodavatele a ostatní zaměstnavatele k tomu, aby byli taktéž společensky odpovědní a mnohdy je to i podmínkou pro vzájemnou spolupráci. Jedině tak je možné dlouhodobě pečovat o náš personál, chránit lidská práva, neustále zlepšovat pracovní podmínky, pomáhat ostatním a snažit se zachovat naši zemi pro budoucí generace. A to je určitě chvályhodné a stojí to za vynaložené úsilí, co myslíte?

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Radka Svobodová
Epizóna
Writer for

Compliance Manager — Foxconn Czech Republic, Ambasador Společnosti E