status OZP a OZZ

Co obnáší status OZP a OZZ

Antonín Liška
Epizóna
Published in
4 min readJun 24, 2021

--

Pokud se připravujete ke vstupu na otevřený trh práce, nebo už dokonce zaměstnání aktivně hledáte, jistě jste narazili na označení OZP či OZZ. Co tyto zkratky znamenají, jaký je mezi nimi rozdíl a co konkrétního přinášejí, to se dozvíte v následujícím článku.

Problematiku pracovního uplatnění osob se zdravotním postižením řeší Zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti. V § 67 rozlišuje osoby se zdravotním postižením, tedy OZP, a osoby se zdravotním znevýhodněním, tedy OZZ. Mezi oběma kategoriemi nalezneme jisté rozdíly.

Hlavním účelem uznání statusu OZZ a OZP je podpora zaměstnávání těchto osob a jejich uplatnění na trhu práce.

Status OZP vs. OZZ

Za osoby se zdravotním postižením jsou považovány fyzické osoby, které byly orgánem sociálního zabezpečení uznány invalidními v I., II. nebo III. stupni. To znamená, že pokud vám byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni, automaticky jste OZP. To se týká i osob, které byly orgánem sociálního zabezpečení posouzeny, že již v současné době invalidní nejsou a to po dobu 12 měsíců ode dne tohoto posouzení.

Naproti tomu osoba zdravotně znevýhodněná má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její pracovní schopnosti jsou podstatně omezeny. Důvodem je právě dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav trvající déle než 1 rok, omezující schopnost pracovního uplatnění. Zjednodušeně řečeno, máte-li zdravotní omezení, která vás limitují při výkonu zaměstnání, ale tato omezení nejsou natolik závažná, aby vedla k přiznání invalidního důchodu, může vám být přiznán status OZZ.

Výhody

Kategorie OZZ existovala již v minulosti, byla však v roce 2012 zrušena. V roce 2015 došlo k obnovení statusu s cílem zatraktivnit zaměstnávání OZZ a podpořit možnost uplatnění na trhu práce poskytováním příspěvků zaměstnavatelům ze strany Úřadu práce apod.

A jaké výhody plynou z přiznání statusu OZZ či OZP? Posouzení a přiznání obou statusů s sebou nenese nárok na finanční kompenzaci důsledků zdravotního postižení ve smyslu peněžního příspěvku či dávky. Váže se ale k dokladování důvodů nemožnosti vykonávat práci v určitém pracovním prostředí, pracovním provozu nebo na nevyhovujících pracovních pozicích. Hlavním účelem uznání statusu OZZ a OZP je podpora zaměstnávání těchto osob a jejich uplatnění na trhu práce, a to včetně možnosti nárokování určitých úlev na zaměstnávání OZZ ze strany jejich zaměstnavatelů.

Pokud cítíte, že by tato okolnost mohla hrát důležitou roli při přijetí na nové místo, je vhodné připomenout ji zaměstnavateli v rámci přijímacího řízení. Vhodnou příležitostí k tomu může být již zaslání vašeho životopisu, případně fakt můžete zmínit v průběhu přijímacího pohovoru. Nezapomeňte uvést, jaké výhody pro zaměstnavatele při zaměstnávání pracovníka se statusem OZP nebo OZZ plynou.

Jak a kde mám přiznání statusu požádat

Na osoby, které jsou uznány invalidními v I., II. nebo III. stupni se podle Zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, automaticky pohlíží jako na osoby se zdravotním postižením. To platí i pro osoby, kterým Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) invalidní důchod nevyplácí z důvodu nesplnění podmínky potřebné doby důchodového pojištění. Tito lidé tedy o status OZP nežádají.

O přiznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné je však třeba požádat. Děje se tak na základě písemné žádosti fyzické osoby na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště občana. Žadatel do formuláře uvádí jméno, příjmení, datum narození, adresu a svůj podpis, včetně označení ošetřujícího lékaře a jeho sídla.

Žádost může podat občan starší 15 let, který ukončil povinnou školní docházku, jenž má z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu omezenou schopnost uplatnit se na trhu práce. Za osobu mladší 15 let může žádost podat pouze její zákonný zástupce. Žadatel se následně musí na písemnou výzvu OSSZ podrobit vyšetření zdravotního stavu nebo jinému odbornému vyšetření, včetně doplnění údajů o dosaženém vzdělání, zkušenostech a znalostech a předchozích výdělečných činnostech (povinnost vyplnit tzv. profesní dotazník). V případě nesplnění této povinnosti může být zahájené řízení přerušeno, případně zastaveno.

Co se děje po podání žádosti

Lékař z lékařské posudkové služby, která spadá pod ČSSZ, si pak vyžádá zprávy od odborných lékařů žadatele, podle kterých vyhotoví posudek. Na jeho základě následně vydá příslušná OSSZ rozhodnutí, a to do 30 dnů od doručení žádosti (lhůta se však může prodloužit až o 45 dní).

Dle ČSSZ se „status OZP prokazuje buď posudkem o invaliditě, nebo potvrzením vydaným příslušnou OSSZ. Status OZZ se prokazuje buď rozhodnutím (s vyznačením nabytí právní moci), nebo potvrzením, které na žádost občana vydá příslušná OSSZ,” přičemž doba platnosti se stanovuje zpravidla na tři až pět let, může však být i na dobu neurčitou. Pozor je třeba si dát na vypršení platnosti, status OZZ se automaticky neobnovuje, občan o něj musí znovu požádat, ideálně s dostatečným předstihem před termínem skončení jeho platnosti.

Co když nesouhlasím se závěrem OSSZ

Pokud dojde k zamítnutí žádosti, se kterým žadatel nesouhlasí, např. z důvodu nesprávného posouzení nebo odejmutí statusu OZZ, lze využít opravných prostředků. Odvolacím orgánem je v tomto případě Česká správa sociálního zabezpečení, resp. místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení, ke které je možné podat odvolání proti vydanému rozhodnutí, a to ve lhůtě do 15 dnů od jeho doručení.

Často zmiňovaným dotazem je, zda existuje nějaká vazba mezi průkazem osoby se zdravotním postižením a statusem OZP. Nikoliv, uznání OZP (invalidity nebo OZZ) neznamená, že se osoba automaticky stane držitelem průkazu OZP (tzv. průkaz TP, ZTP a ZTP/P) přiznávaného podle Zákona č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů. Průkaz OZP je možné získat pouze v rámci samostatného řízení, které lze zahájit na základě žádosti podané u příslušného kontaktního pracoviště krajské pobočky Úřadu práce ČR.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Antonín Liška
Epizóna

Sociální pracovník a projektový manažer, člen multidisciplinárního týmu Epizóny. Dlouhodobě se zabývám kognitivní rehabilitací.