Jak udržet rovnováhu mezi prací a osobním životem, když máte epilepsii

Lucie Kluzova
Epizóna
Published in
6 min readSep 2, 2021

Cítíte se zahlcení prací a na rodinu vám nezbývá čas nebo energie? Máte problém oddělit pracovní a osobní život? Kromě práce a rodiny ještě řešíte, že vám nebývá dobře, nebo musíte běhat po doktorech? Nejste sami. Chcete nastolit rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, a cítit se tak spokojenější? Vyzkoušejte naše tipy.

work-life balance balanc psychické zdraví práce psychologie epilepsie
Nelze stihnout všechno. Ujasněte si vlastní priority, jen tak se vám podaří vybalancovat pracovní a osobní život. Ilustrační obrázek | Zdroj: unsplash.com

Že je v životě důležité najít rovnováhu mezi prací a osobním životem asi vnímá většina z nás. Zřídka si však uvědomujeme, jak významné a někdy nelehké je hledání takové rovnováhy, pokud se člověk navíc potýká se zdravotními problémy nebo chronickým onemocněním jako je např. epilepsie.

Zejména u lidí s chronickým onemocněním je rovnováha mezi pracovním a osobním životem důležitá, protože může být prevencí zhoršení nemoci. Zároveň je pro ně však větší výzvou než pro zdravé lidi. Z jejich onemocnění totiž vyplývají různá omezení, která do pracovního či osobního života mohou zasahovat.

Work-life balance představuje rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. V práci, v rodině i mezi přáteli zastáváme různé role. Když je náš život v rovnováze, cítíme se spokojení, v práci i doma dobře fungujeme a naše pracovní a osobní role se nedostávají do konfliktu. Bohužel v mnoha případech tomu tak není. Když nedokážeme mezi svými rolemi přepínat nebo je sladit, cítíme se unavení, nemáme dost motivace na řešení rodinných problémů ani užívání času s blízkými a nestačíme o sebe řádně pečovat. Přehlceni prací pak můžeme zapomínat na to, co je pro nás v životě skutečně důležité a co jsou hodnoty, které chceme naplňovat v každodenním životě. Do naší práce může naopak zasahovat náš osobní život, a zhoršovat tak nejen náš výkon, ale také chuť do práce.

Schopnost oddělit pracovní a volný čas je důležitá pro to, abychom byli schopní lepšího pracovního výkonu a efektivnějšího zvládání stresu.

Představte si třeba Marcelu. Je účetní, vedoucí pracovnice, matka dvou dětí, manželka, cyklistka, teta, dcera a vedoucí dětského kroužku. Už tyto role je pro ni někdy těžké skloubit tak, aby byla spokojená. K tomu všemu má epilepsii. V roli pacientky musí mimo jiné chodit na pravidelné kontroly, brát léky, komunikovat o svém onemocnění, následovat rady lékaře nebo finančně zvládat léčbu. Zároveň ji nemoc kvůli svým symptomům ovlivňuje v každodenním životě. Své pracovní úkoly, osobní aktivity a výzvy se snaží skloubit s návštěvami lékařů. Snadno se unaví, musí chodit pravidelně spát a dostatečně odpočívat. Když se jí nakupí práce, nestíhá doma nic dalšího. Cítí se přehlcená. Když stres vrcholí, mívá epileptické záchvaty.

1. Je v pořádku říct NE

Někteří lidé se v práci cítí přehlcení nebo nespokojení, protože dělají práci za své kolegy, nedokážou druhé odmítnout nebo nesouhlasit. Někdy je to proto, že se druhým snaží vyhovět nebo se jim zavděčit a s nikým si to nerozházet. A to i přesto, že je jim to nepříjemné nebo je to na úkor jejich volného času.

Pokud vás někdo žádá o něco, s čím nesouhlasíte, nebo co jednoduše nechcete, můžete říct „ne” bez pocitu viny. Nedělejte věci automaticky jen proto, že je okolí očekává, nebo proto, že chce zneužít vaší dobroty. Pokud cítíte, že je vám něco proti srsti nebo potřebujete víc času pro sebe, řekněte asertivně „ne”. Pro větší spokojenost v práci je celkově vhodné osvojit si i další asertivní techniky.

2. Nepřeplňujte si diář

Naučte se efektivně plánovat svůj pracovní i volný čas. Např. si určete, čemu se chcete v daném pracovním dni věnovat a na jednotlivé aktivity si vymezte více času, než si myslíte, že zaberou. Může se stát, že budete mít důležitý hovor, nebudete moci sehnat potřebné podklady, nebo cokoli jiného. Plánujte si úkoly na zhruba 5 hodin z 8 hodinového pracovního dne. Pokud vše stihnete dřív, je to skvělé a můžete se pustit do něčeho dalšího. Je to lepší než nestihnout to, co jste si naplánovali, a mít pocit, že permanentně nestíháte.

Ve svém diáři také nezapomínejte na sebe. Najděte si chvíli pro sebe a odpočiňte si. Jen tak načerpáte síly na další činnosti. Svoje relaxační nebo se zdravím související aktivity ale plánujte tak, abyste se pořád nemuseli za něčím hnát. Např. si naplánujte jógu na takový čas, abyste nemuseli ve stresu utíkat z práce, jen abyste to stihli.

3. Poslouchejte svoje tělo

Někteří lidé se svým chronickým onemocněním nechtějí nechat omezovat. Dělají běžné aktivity a jsou odhodlaní žít svůj život naplno. V některých případech to ale může vést až k nadměrnému přibírání si aktivit a vrhání se do věcí, na které už jejich síly nestačí, jen aby si dokázali, že jsou dostatečně fit a nepotřebují se nijak omezovat. Naslouchejte tedy hlavně svému tělu, většinou rychle pozná, že je něco nad vaše síly. Pokud se cítíte unavení, odpočiňte si.

Přizpůsobte svým fyzickým možnostem také práci. Pokud cítíte, že je pro vás např. 8 hodinová pracovní doba příliš vyčerpávající nebo by vám vyhovovalo chodit kvůli vyšší potřebě spánku do práce později, zkuste se domluvit se svým vedoucím nebo HR oddělením na úpravě vašich pracovních podmínek.

Pokud máte naopak pocit, že se potřebujete hýbat, zaběhat si nebo vybít energii, udělejte to. Možná vám tělo naznačuje, že se potřebuje udržet v kondici nebo potřebuje vybít nahromaděné emoce či stres. Z praxe můžeme říci, že neuposlechnutí těla a nadměrná zátěž se u lidí s epilepsií opravdu nevyplácí.

4. Najděte si koníčky a zklidňující aktivity

Věnujte se tomu, co vás baví. Pokud nevíte, co to je, vyzkoušejte různé aktivity a vyberte si, co vás nejvíc naplňuje a zároveň je to ve vašich silách. Ať už je to sport, nebo hra na hudební nástroj, měli byste u toho být schopni ponořit se do činnosti a vypnout mozek od pracovních povinností.

Pokuste se také najít jednoduchou zklidňující aktivitu. K těmto činnostem se můžete vracet, když budete mít v práci náročnější období, budete se cítit ve stresu nebo budete mít pocit roztěkanosti. Na zklidňující aktivity si ale hledejte čas pravidelně, abyste lépe předcházeli stresu.

5. Nad svou nemocí převezměte kontrolu

Abyste dobře zvládali udržovat rovnováhu mezi prací a osobním časem, usnadněte si aktivity související s vaší nemocí. Najděte si kvalitního lékaře, se kterým můžete vše probrat a se kterým se cítíte dobře. Vytvořte si desky, kde budete mít všechny lékařské zprávy a další informace související s vaším zdravím vždy jednoduše a rychle dostupné.

Dodržujte léčbu a snažte se o zdravý životní styl: hýbejte se, držte se kvalitní spánkové rutiny, vyhněte se alkoholu a jiným návykovým látkám, stravujte se zdravě a pravidelně. To vám pomůže zvládat nejen symptomy onemocnění, ale také nároky, které jsou na vás v práci nebo osobním životě kladeny.

6. Pečujte o sebe

Někdy možná míváte pocit, že jednoduše nemáte dostatek času o sebe pečovat dle svých představ a že jsou důležitější věci, kterým je třeba dát přednost. Ty ale můžete zvládat jen tehdy, když se budete cítit psychicky v pohodě. Vězte, že pokud se naučíte pečovat o sebe sama, budete zvládat svoje povinnosti lépe, efektivněji a s větší energií. Pečovat o sebe můžete různě. Naučte se třeba relaxační techniky, sdílejte svoje pocity s přáteli, vymezte si čas pro odpočinek i prostor jen pro sebe, dodržujte spánkový režim a snažte se často pobývat v přírodě. Každému vyhovuje něco jiného. Začněte jednoduše a vyberte si jednu z věcí, které vám mohou pomoci k psychické pohodě.

Učte se také říct si o pomoc, když je to potřeba. Obraťte se na vaše nejbližší, na ty, kteří vám opravdu rozumí, nemusíte být na všechno sami. Možná máte zažitý vzorec „chci všechno zvládnout sám/a, nebýt nikomu na obtíž, nezatěžovat druhé”. Požádat o pomoc je v pořádku a pokud tak činíte, aniž byste někoho zneužívali, vaši blízcí vám rádi pomohou.

Pokud se necítíte psychicky dobře nebo jste dlouhodobě ve stresu, nebojte se vyhledat odbornou péči psychologa, který vám může na vaší cestě pomoci. Ať už jde o zvládání pracovních nároků, nemoci, osobní problémy, nebo osobnostní růst, z pravidelných konzultací s psychologem můžete těžit.

epilepsie přátelé psychika
Nebojte se obrátit na vaše nejbližší, na ty, kteří vám opravdu rozumí, nemusíte být na všechno sami. Ilustrační obrázek | Zdroj: pexels.com

Nezapomínejte na sebe. Přemýšlejte o tom, co je pro vás opravdu důležité a čemu chcete věnovat čas a zkuste tomu přizpůsobit svůj pracovní režim i volný čas. Nelze stihnout všechno, ujasnění si vlastních priorit je proto zásadní. Jakmile budete mít pocit, že nevíte, co dělat dřív a jak jednotlivé úkoly a role sladit, a budete mít pocit, že tím můžete ohrozit svoje zdraví, vyzkoušejte některý z našich tipů.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Lucie Kluzova
Epizóna
Writer for

Psycholožka, výzkumnice a ambasadorka Společnosti E. Vyučuji psychologii na FHS UK, bádám na Psychologickém ústavu AVČR a podílím se na hovoryozdravi.cz (UPOL).