Neúspěšný pohovor jako zkušenost
Během aktivního hledání práce uchazeči často procházejí řadou pohovorů na různé pozice v několika firmách. V mnoha případech se nicméně stává, že je uchazeč zamítnut a to z různých důvodů. Neúspěch na pohovorech může člověka demotivovat a odradit od dalšího hledání. Je ale dobré se na tuto zkušenost podívat z jiné stránky a vzít ji jako přípravu pro další příležitosti.
Pokud chcete, nebo dokonce potřebujete změnit práci, je vysoce pravděpodobné, že na pracovní pohovor přicházíte s nervozitou. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že většina lidí, kterým na dané pozici nebo firmě opravdu záleží a chtějí se zde uplatnit, bývá velmi nervózní. O to pak více, pokud neprošli jinými výběrovými řízeními. Je proto dobré nezaměřovat se pouze na jednu možnost, ale klidně se ucházet o více podobných pozic u různých zaměstnavatelů, a projít si tak více pohovory. Člověk pak postupem času zjistí, co očekávat, dokáže se na pohovor lépe připravit a působí sebevědoměji. Je také třeba nenechat se odradit neúspěchem. Situace na pracovním trhu se stále mění, někdy je příležitostí méně a někdy více. Úspěch na pohovoru je ale vždy tak trošku i o štěstí a někdy se ho prostě nedostane. Proto se nebojte hledat a zkoušet dále.
Pokud se na to cítíte, můžete si na pohovorech vyzkoušet i to, jak se možný budoucí zaměstnavatel staví k diagnóze epilepsie a zároveň jakým způsobem je pro vás nejlepší tuto skutečnost sdělit, případně kdy v rámci pohovoru se to nejlépe hodí. Je velmi pravděpodobné, že každá společnost k tomuto bude přistupovat jinak. Minimálně tak do budoucna budete vědět, kde se třeba o diagnóze mluvit nevyplatí, a kde to naopak není žádný problém.
Obecně je dobré zmínit cokoliv, co by mohlo negativně ovlivnit výsledek výběrového řízení, ke konci pohovoru. V té chvíli už si náborář udělal o uchazeči nějaký obrázek a je tak menší pravděpodobnost, že radikálně změní svůj názor. Je také dobré dopředu se informovat, nejedná-li se o pracovní pozici, která je ze zákona osobám s diagnózou epilepsie nedoporučována, nebo zakázána.
Dobrá příprava vám v tomto ohledu může pomoci i v případě, že byste byli zamítnuti s odůvodněním, že kvůli epilepsii na výkon dané práce nestačíte. Je otázka, jak moc stojí za to se s náborářem přít, minimálně ho tak ale můžete v této problematice vzdělat.
Štěstí přeje připraveným
Ať už se budete o práci ucházet kdekoliv, zjistíte, že některé otázky se vždy, nebo velmi často opakují. Na velkou část pohovoru se můžete jednoduše připravit. Nejčastějšími obecnými otázkami na pohovoru jsou:
- Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti?
- Proč hledáte nové uplatnění?
- Proč jste se přihlásil/a právě na tuto pozici/do naší společnosti?
- Co víte o naší společnosti?
- S jakou největší výzvou jste se ve svém profesním životě setkal/a?
- Jaké jsou Vaše profesní plány do budoucna?
- Kdy můžete nastoupit a jaké je Vaše platové očekávání?
Pokud se hlásíte na pozici, kde je vyžadována znalost cizího jazyka nebo jde o mezinárodní společnost, očekávejte také otázku tímto směrem. Je dost možné, že budete muset své znalosti prokázat v krátkém rozhovoru v daném jazyce.
V některých společnostech se setkáte i s některými „klišé” otázkami jako:
- Jaké jsou vaše slabé/silné stránky?
- Kde se vidíte za 5/10 let?
Jsou i otázky, které by na pohovoru padnout neměly. Ty se týkají národnosti, rodinného stavu, dětí, zdravotního stavu nebo náboženského vyznání. Je ovšem žádoucí být připraven i na tento typ otázek, i kdybyste jen měli slušně odmítnout odpovědět. Pokud byste se s otázkou na svůj zdravotní stav setkali a nechtěli napřímo svoji diagnózu sdělit, možností odpovědi je, že je dostatečně dobrý pro výkon dané profese. Případně se také můžete odvolat na ze zákona povinnou lékařskou prohlídku před nástupem do zaměstnání, kde toto lékař sám nejlépe posoudí. Naopak to ale může být i dobrá příležitost pro otevřené sdělení diagnózy, kdy máte možnost náboráře informovat o tom, jak by mohl být ovlivněn váš výkon v práci.
Pohovor ale není pouze o kladení otázek ze strany případného zaměstnavatele. Většinou je prostor na otázky i z vaší strany. Klidně si připravte pár otázek dopředu, které by vás zajímaly o firmě, pozici, týmu, pracovních podmínkách nebo třeba možností do budoucna. Nabudíte tím dojem, že se o firmu a pozici opravdu zajímáte.
Po pohovoru, ať už byl, nebo nebyl úspěšný, by se vám měl náborář ozvat s výsledkem. Bohužel ne všechny společnosti toto dodržují. Nebojte se po nějaké době, která vám přijde přiměřená, náboráře kontaktovat a zeptat se jej na výsledek pohovoru a zpětnou vazbu. Ne všechny společnosti vám sice odpoví, ale například my v Purple Technology se vždy snažíme předat co nejvíce informací tak, aby kandidát věděl, na čem může zapracovat, aby zvýšil své šance v nadcházejících výběrových řízeních.
Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.