Otázka na zdravotní stav by padnout neměla

Epizona Editor
Epizóna
Published in
3 min readMar 26, 2021

“Někdy to může znamenat trošku práce navíc, ale může to mít v konečném důsledku velký přínos pro obě strany,” říká o epilepsii v práci Klára Janíčková, HR Specialistka ve firmě Purple Technology.

Klára Janíčková pracuje jako HR Specialistka v Purple Technology s.r.o. Vystudovala Speciální Pedagogiku na MU se zaměřením na Logopedii a Surdopedii. Žije v Brně. Ve volném čase ráda sportuje, miluje tanec a to jak aktivně, tak pasivně. Když to situace dovoluje, ráda chodí do divadla a na různé kulturní akce.

Pracujete jako HR specialistka a máte zkušenosti s kolegou, který čelí epilepsii. Kdy jste se s touto nemocí setkala poprvé?

O epilepsii jsem určitě měla povědomí díky pár knihám, které jsem měla možnost číst na toto téma a také díky studiu speciální pedagogiky. V rámci zaměstnání to pak bylo asi někdy před třemi lety, kdy jsem se dozvěděla, že se týká mého kolegy.

Co jste si ze začátku myslela? Nabíhaly Vám představy o epilepsii, které ve společnosti stále přetrvávají, nebo jste se jim jako profesionálka HR dokázala vyhnout?

Já jsem to o kolegovi zjistila až asi dva roky po tom, co u nás začal pracovat, a můj pohled na něj jako na kolegu, zaměstnance, ale i kamaráda to nijak neovlivnilo. To ale asi není dáno mou profesí, ale spíš mým studiem, díky kterému jsem se potkala s různými případy onemocnění nebo postižení. Během studia jsem se i mnoha předsudků zbavila.

Jaký byl příběh nástupu Vašeho kolegy do firmy a jeho sžití s prostředím?

Jak jsem zmínila, já jsem o jeho nemoci vlastně vůbec nevěděla. Nábor probíhal úplně stejně jako u kohokoliv jiného a kolega ani neměl nějaké specifické požadavky na úpravu pracovního prostředí nebo způsobu práce.

Připravili jste určitým způsobem kolektiv na to, že mezi ně přijde nový kolega s touto nemocí?

Dopředu ne, protože jsme to nevěděli a ani teď, když to víme, bychom asi nepostupovali jinak. Záleží samozřejmě na tom, jak se epilepsie projevuje, protože to se může případ od případu velmi lišit. Ale kolega nikdy neměl žádné pozorovatelné příznaky, takže to nikoho nijak neovlivnilo.

Bylo potřeba nějak pracovní prostředí upravit?

V podstatě ne. Jediné, co si pamatuji, tak nás plošně požádal, abychom nepoužívali v komunikaci blikající emoji :D.

Na co se během přijímacího řízení může zaměstnavatel žadatele ptát ohledně zdravotního stavu?

Zaměstnavatel se může správně ptát pouze na to, co přímo souvisí se zaměstnáním jako takovým. Otázka na zdravotní stav by padnout neměla hlavně proto, aby odpověď negativně neovlivnila rozhodování při výběru. Je nutné podotknout, že každý zaměstnanec musí před podpisem smlouvy projít lékařskou prohlídkou, kdy lékař sám uváží, jestli zdravotní stav žadatele umožňuje vykonávání daného zaměstnání.

Jako profesionálka, která se věnuje HR, co byste doporučila zaměstnavatelům, kteří se rozhodují, jestli člověka s epilepsií přijmout.

Nebát se. Tak jako v případě našeho kolegy to totiž pro firmu vlastně nemusí nic zásadního znamenat a zbytečně by se kvůli špatnému očekávání a strachu ochudili o skvělého člověka do týmu. Je určitě dobré si zjistit alespoň základní informace a také, pokud je tomu nový zaměstnanec přístupný, ptát se ho na jeho potřeby a pracovat s nimi. Někdy to může znamenat trošku práce navíc, ale může to mít v konečném důsledku velký přínos pro obě strany.

Jaká tabu se podle Vás s epilepsií v práci pojí?

Lidé mají obecně strach z věcí a situací, které neznají a neví, co s nimi. Logicky můžou mít strach z toho, že jejich kolega bude mít záchvat a oni nebudou vědět, co dělat. Zaměstnavatel pak může mít zase pocit, že bude epilepsie negativně ovlivňovat výkon zaměstnance. To jsou věci, které tu byly, jsou a budou a to nejen ve vztahu k epilepsii. Cestou určitě je otevřeně se o těchto věcech bavit, navzájem se učit a hledat společně řešení. Ale chápu, že to často není jednoduché a to pro obě strany.

Jak byste popsala atmosféru ve vaší firmě vzhledem k specifickým potřebám svých zaměstnanců?

Velmi pozitivně. My k lidem přistupujeme individuálně, snažíme se je vždy podpořit a najít společně ideální řešení. Můžu jen zopakovat, někdy je to zdánlivě práce navíc, ale vždy se nám to vyplatilo. Benefitoval pak na tom nejen náš kolega, který třeba procházel těžkou situací a my jsme nějak přispěli k jejímu řešení, ale i firma, která si tak získá loajálního zaměstnance.

Máte nějaké své HR heslo, které by se vztahovalo k překonávání předsudků?

Vždy se na věc dívat z různých úhlů pohledu. To, co se na první pohled může zdát jako negativum, může nakonec být tou největší výhodou.

Autorkou rozhovoru je Štěpánka Matúšková, pracovnice Společnosti E.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--