Tipy, jak si najít práci

Lenka Skalníková
Epizóna
Published in
4 min readApr 29, 2021

Hledání nové práce nemusí být vždy lehké, zvláště když se k tomu přidruží zdravotní problémy. Ty mohou, ale nutně nemusí, náš pracovní výkon limitovat. Podívejme se na tuto situaci jako na novou zkušenost a příležitost ke změně v životě, která může přinést mnoho pozitivního. Nabízíme vám základní přehled možností, které můžete při hledání práce využít. Inspirujte se na následujících řádcích.

Ilustrační fotografie | Zdroj: unsplash.com

Úřad práce

Přihlášení se na Úřad práce není povinné, ovšem je to vaše právo. A jaká pozitiva s sebou registrace přináší, mimo to, že je to jedno z míst, kde vám mohou pomoci nalézt vhodnou pracovní pozici? Po dobu evidence na Úřadu práce za vás stát hradí zdravotní pojištění a pokud jste v posledních dvou letech odpracovali alespoň 12 měsíců, dostanete po určitou dobu podporu v nezaměstnanosti. Mohou vám zde nabídnout i možnost rekvalifikačního kurzu. Nabídky pracovních příležitostí naleznete také přímo na webovém portále Úřadu práce.

Pokud ale nechcete spoléhat pouze na Úřad práce a chcete vzít hledání do vlastních rukou, máte mnohem více možností.

Webové portály s nabídkami zaměstnání

Nejznámějšími českými portály jsou jobs.cz a prace.cz, kde najdete pracovní nabídky nejrůznějších oborů v rámci celé České republiky. Příklady dalších pracovních portálů jsou: startupjobs.cz, profesia.cz, monster.cz, hyperprace.cz, personalistka.cz, easyprace.cz, volnamista.cz, careerjet.cz, indeed.com.

Většina těchto webových portálů má také sekci nabídek zaměstnání pro osoby s invalidním důchodem, statusem OZP (osoba zdravotně postižená), nebo statusem OZZ (osoba zdravotně znevýhodněná). Pokud tedy pobíráte invalidní důchod nebo máte status OZP/OZZ, věnujte těmto sekcím pozornost.

Pokud chcete hledat svého vysněného zaměstnavatele podle jeho firemní kultury a chcete se dozvědět více o tom, co od něho očekávat, pak zkuste např. nový projekt cocuma.cz. Cocuma je tzv. Tržiště firemních kultur, které autoři projektu označují jako „pracovní portál, který klade důraz na firemní kulturu a prostředí, které vás v ní čeká. Cílem není pouhé nabídnutí pracovních příležitostí jako u jiných portálů, ale přiblížit zájemcům firmu, její činnost, vize, hodnoty.”

Webové portály s nabídkami zaměstnání pro uchazeče s invalidním důchodem, statusem OZZ a OZP

Pokud pobíráte invalidní důchod, máte status OZZ (osoba zdravotně znevýhodněná) nebo OZP (osoba zdravotně postižená), existují portály, které nabízí pracovní nabídky pouze osobám s těmito statusy. Jsou to portály jako například: invalidavpraci.cz, pozp.cz, ergotep.cz.

Aplikace na telefon

„Rychlé vyřízení a práce blízko,” to nabízí mobilní aplikace Práce za rohem. Efektivně tak můžete hledat práci blízko vašeho bydliště nebo dle jiných preferencí. Dalšími mobilními aplikacemi pro hledání práce jsou: Indeed práce, Monster — Nabídky práce, Alfréd jobs.

Nabídky na sociálních sítích

LinkedIn Jobs

LinkedIn je tzv. kariérní sociální síť, na které uživatelé prezentují a sdílejí své profesní zkušenosti. Nejen že zde můžete pátrat po pracovních pozicích, síť vám zároveň dokáže nabízet aktivní nabídky. Výhody LinkendInu jsou, že jste online, rychle dostupní, snadno a efektivně můžete upravovat svůj profil a vytváříte si viditelnou síť profesních kontaktů

Facebook

Nabídky práce můžete hledat i na Facebooku. Záložku Kariéra najdete na svém profilu v levém sloupci Prozkoumat. Pracovní nabídky můžete filtrovat na základě lokality, oboru, typu úvazku. S firmou se spojíte přes jednoduchý formulář, který je součástí sociální sítě. Tato síť je používána především mezi mladými lidmi a firmy zde cílí zejména na studenty a čerstvé absolventy škol.

Další možností jsou také facebookové skupiny a profily zaměřené přímo na nabídky práce — např. Nabídky práce, Práce z domova a přivýdělek. Poohlédněte se také, zda existují facebookové skupiny, kde uživatelé inzerují pracovní pozice z vašeho oboru nebo přímo s vaší kvalifikací. Reagujte zde na příspěvky, nabídněte své služby nebo o práci přímo požádejte. Firmy nabízí práci i v těchto vyprofilovaných skupinách, stačí jen najít svůj obor.

Ilustrační fotografie | Zdroj: unsplash.com

Neziskové organizace či sdružení

Při hledání práce vám mohou pomoci i organizace, které se zaměřují na pomoc osobám s různými handicapem. Společnost E se věnuje pomoci osobám s epilepsií. Zcela zdarma zde naleznete podporu a konzultace v oblasti sociální, psychologické i právní. Podporu poskytuje tým sociálních pracovníků, kteří mají s problematikou epilepsie dlouholetou zkušenost. Obracet se na Společnost E mohou nejen lidé s epilepsií, ale také jejich blízcí, zaměstnavatelé, učitelé nebo zdravotní pracovníci a další, které problematika epilepsie zajímá.

Přímé oslovení firmy a nabídka v off-line světě

Pokud máte vyhlídnutou konkrétní firmu, kde byste chtěli pracovat, zkuste ji napřímo oslovit. Většina firem inzeruje volné pozice také na svých webových stránkách. Na pohovoru pak může udělat na zaměstnavatele dojem, že jste se o pracovní pozici dozvěděli přímo z webových stránek firmy. Navíc si zde můžete udělat obrázek o tom, čím se firma zabývá, jak se chová ke svým zaměstnancům a svému okolí. To se vám také může hodit při samotném pohovoru.

Pokud jste u dané firmy nenašli vhodnou pozici, zkuste ji oslovit napřímo — pošlete jim svůj životopis společně s motivačním dopisem a vaší představou o vámi preferované pracovní pozici. Mohou se vám ozvat později, jakmile se otevře vhodné výběrové řízení.

Vytvářejte si svou vlastní síť lidí a kontaktů. Dejte svému okolí, přátelům a známým vědět, že hledáte práci. Kdykoli se ve vašem okolí může objevit ta pravá pracovní příležitost. Na vysněnou práci můžete narazit i ve chvílích, kdy byste to úplně neočekávali. Buďte pozorní, mnoho firem inzeruje formou inzerce v městské hromadné dopravě, na billboardech či bannerech na dobře viditelných a frekventovaných místech. Sledujte různé tiskoviny (noviny, časopisy, letáky) a další média (rozhlas, televize). Čím aktivnější při hledání vysněné práce budete, tím větší šance máte ji skutečně najít.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Lenka Skalníková
Epizóna
Writer for

Koordinátorka projektů, sociální pracovnice ve Společnosti E