Zaměstnanecké benefity pro zdravý životní styl

Radka Svobodová
Aug 26 · 7 min read

Zaměstnanecké výhody jsou nedílnou součástí balíčku odměňování a mohou výrazně ovlivňovat spokojenost zaměstnanců. Jsou-li vybírány moudře, mohou podporovat zdravý a aktivní životní styl pracovníků a tím i jejich lepší pracovní výkony. Stejně tak ale mohou představovat významný faktor při výběru nového zaměstnavatele, neboť poskytováním různých benefitů většinou zaměstnavatelé nabývají na atraktivitě a budují si dobrou pověst.

„Pravidelnou a kvalitní stravou si udržujeme správný životní styl.” | Zdroj: unsplash.com

Pokud zrovna hledáte práci a máte nějaký zdravotní handicap, pak byste balíček benefitů svého budoucího zaměstnavatele rozhodně neměli podceňovat. Může být totiž klíčový pro vaše rozhodnutí, která firma je pro vás ta pravá. Nabízí flexibilní pracovní dobu či částečný úvazek, možnost práce z domu, tzv. sick days (placené pracovní volno, v němž může zaměstnanec z důvodu zdravotní indispozice zůstat doma) nebo třeba poradenství zdarma v případě jakýchkoliv problémů (ať už zdravotních, psychických, finančních nebo v oblasti práva)? Podporuje rovnováhu mezi prací a osobním životem, stejně jako zdraví a aktivní přístup svých zaměstnanců? Pak rozhodně stojí za to vzít tyto výhody při svém rozhodování v potaz, jelikož nejsou samozřejmostí a leckdy mohou hrát důležitější roli než samotné finanční ohodnocení.

Nabídka benefitů bývá součástí inzerce volných míst, proto se na toto téma nebojte zeptat už při pohovoru. Jste-li zaměstnancem a rádi byste věděli víc o benefitech, které váš zaměstnavatel poskytuje, pak zkuste projít váš intranet, nástěnky nebo přímo kontaktujte personální oddělení (popř. oddělení odměňování), kde vám jistě rádi zodpoví vaše případné dotazy.

Co se vlastně pod pojmem „benefity“ skrývá?

Je to cokoliv, co firma poskytuje svým pracovníkům kromě mzdy. Velmi často bývají nad rámec zákona, nejsou vymahatelné a obvykle jsou sjednány buď v kolektivní smlouvě, či nějakém vnitřním předpisu. Mohou spočívat v peněžní či hmotné odměně nebo mohou mít i formu nadstandardní služby. Některé jsou poskytovány všem, zatímco jiné mohou být spojeny s určitou pozicí nebo i počtem odpracovaných let u daného zaměstnavatele. Firmy tak mají možnost ocenit loajalitu a zásluhy svých služebně starších kolegů.

Peněžní benefity

Zaměstnanecké výhody mohou spočívat ve finanční odměně nad rámec sjednané mzdy a leckdy mohou být pomyslným jazýčkem na vahách rozhodujícím o tom, jakou nabídku uchazeč přijme. Mezi nejoblíbenější patří 13. plat či roční bonus, který bývá vázán na ekonomické výsledky zaměstnavatele v daném roce. Není tedy garantován, ale je-li vyplacen, pak může výrazně navýšit váš roční příjem a tím i umožnit např. zaplacení vytoužené dovolené nebo třeba nějakého léčebného pobytu.

Ilustrační obrázek | Zdroj: unsplash.com

Zaměstnavatelé často dávají příspěvek na penzijní připojištění, jehož výše obvykle zohledňuje délku pracovního poměru u zaměstnavatele. Pokud ho firma nabízí, tak rozhodně neváhejte a využijte ho bez ohledu na váš věk. V důchodu se vám budou naspořené peníze určitě hodit a navíc už nyní budete mít klidněji na duši v souvislosti s vaším stářím. Čím déle budete spořit, tím vyšší částku společně se zaměstnavatelem naspoříte. Budete tak zase o krok blíže finanční stabilitě a zbavíte se možného stresu, který neprospívá nikomu.

Ideálním řešením, jak pokrýt potřeby a preference různých zaměstnanců, je systém Cafeteria, kdy pracovníkům zaměstnavatel poskytne kartu s určitým počtem bodů odpovídající finančnímu obnosu v korunách a už je na nich, jak s nimi naloží. Obrovskou výhodou je fakt, že tato částka je daňově zvýhodněná, tzn. zaměstnanci ji mohou čerpat celou, oproti mzdě, která je vždy zdaněna. Mohou si pak prostřednictvím své karty koupit třeba léky, masáž, knihy, permanentku do sportovního zařízení, lístky do divadla, muzea, na koncert či sportovní zápas, zájezd anebo jazykový kurz. Opět záleží jen na vás, co vám dělá radost, co vás baví, nebo co zrovna vyžaduje váš zdravotní stav.

Výrazným lákadlem pro uchazeče o práci v posledních letech bývá náborový příspěvek, který je nabízen především v oblastech, kde zoufale chybí pracovníci (např. ve zdravotnictví, u Policie či Armády ČR nebo ve výrobních a IT firmách). Obvykle je vyplácen až po určité odpracované době (např. po zkušební době) a jeho výše se může v jednotlivých regionech lišit, ale každopádně opět významně navýší váš roční příjem pro financování vašich specifických potřeb.

Nepeněžní formy benefitů

Benefity mohou také představovat nějakou hmotnou odměnu či službu. Nejen pro člověka s epilepsií určitě stojí za zmínku závodní stravování, nápoje či automaty na občerstvení na pracovišti. Pravidelný pitný režim a teplou snídani, oběd či večeři nám totiž žádné stravenky nenahradí. Pravidelnou a kvalitní stravou si udržujeme správný životní styl a posilujeme své zdraví bez ohledu na náš aktuální zdravotní stav.

Zajímavé mohou také být různé zvýhodněné produkty nebo služby smluvních partnerů, např. lékařské či finanční služby nebo zvýhodněné tarify u telefonních operátorů leckdy i pro členy rodiny. Nemusíme se pak strachovat, že v případě potřeby nás kontakty s rodinou či lékaři budou stát velkou část naší výplaty. Mezi běžné benefity patří i služební telefon nebo notebook. Na vybraných či vyšších pozicích zaměstnanci mohou využívat služební automobil, jež mohou mnohdy využívat i k soukromým účelům.

Ilustrační obrázek | Zdroj: unsplash.com

Velmi vítaným benefitem bývá pružná pracovní doba, která umožňuje lépe skloubit pracovní a osobní život. Poslední rok také potvrdil, že i práce z domu (tzv. home office) může dobře fungovat a být pro obě strany přínosná. Je tedy velmi pravděpodobné, že i tato výhoda bude nadále využívána, byť v menším rozsahu než v době „covidové”. V obou těchto případech pak není problém si pracovní dobu přizpůsobit např. návštěvám u lékaře či případným zdravotním indispozicím. I sdílené pracovní místo či menší úvazek mohou být vhodnou alternativou pro osoby se zdravotními problémy.

Další benefity podporující zdravý životní styl

V dnešní uspěchané době si mnoho zaměstnavatelů uvědomuje, že je velmi důležité podporovat své zaměstnance ve zdravém a aktivním životním stylu. Odměnou jim pak jsou zdravější a odpočatější zaměstnanci, kteří mohou snadněji odvádět dobrý pracovní výkon a pomáhat udržovat pozitivní atmosféru na pracovišti. Ne nadarmo se říká, že je „ve zdravém těle zdravý duch.” Benefity jsou pro tuto strategii ideální příležitost.

Mezi nejvíce využívaný benefit v této oblasti patří týden dovolené navíc, což dnes už mnoho lidí vnímá jako samozřejmost a jeho uzákonění se v posledních letech stalo častým tématem tuzemských politiků i zástupců odborů. Zaměstnanci se zdravotními problémy či handicapem také obvykle velmi oceňují tzv. „sick days“, které mohou využít pro případ, že nechtějí svůj případný zdravotní problém řešit pracovní neschopností. Běžné jsou také různé příspěvky na zdravotní péči, vyšetření, očkování či vitamíny, což jistě ocení i zdraví jedinci.

Ve Foxconnu se dlouhodobě zaměřujeme na podporu zdravého životního stylu a jednoznačně se nám osvědčují benefity, které osloví široké spektrum zaměstnanců. Patří mezi ně např. systém Cafeterie a ActivePass, což je vlastně permanentka umožňující každý den jeden vstup do jakéhokoliv smluvního zařízení. Můžete si tak jít zaplavat, zaběhat, zaposilovat nebo třeba navštívit saunu či wellness centrum. Velmi oblíbená jsou i naše firemní fitness centra v obou výrobních závodech a jsme moc rádi, že se naši kolegové společně s veřejností v hojném počtu zapojují i do cyklistické Perníkové 24 nebo charitativního běhu Foxconn Run v rámci srpnového Sportovního Parku v Pardubicích, jehož jsme opakovaně generálním partnerem.

Dle mého názoru unikátním benefitem, který nabízí široký rozsah využití pro všechny zaměstnance, je i nástroj nazvaný ELA (Employer Life Assistant). Prostřednictvím speciální nonstop linky je k dispozici tým odborníků, který v rámci konzultací a poradenství dokáže pomoci při řešení různých životních situací včetně těch nejsložitějších. Vybraní specialisté zde poskytují své služby v oblastech práva (včetně pracovněprávní asistence), psychologie, zdravého životního stylu, finančního koučinku či exekučního auditu. Na tuto službu se zaměstnanci mohou obrátit kdykoliv a z pohodlí svého domova s tím, že nijak není omezen počet konzultací, které daný pracovník využije. Ať tedy aktuálně řešíte nějaký právní problém či potřebujete poradit, jak lépe prospět svému zdraví, můžete se obrátit na specialisty zcela zdarma a diskrétně, či dokonce anonymně.

Některé firmy také pořádají akci, kterou obvykle nazývají „Den zdraví“, kdy mají zaměstnanci možnost si v práci např. nechat změřit zrak, tlak či poměr tuku v těle, nechat si poradit ohledně zdravé a vyvážené stravy apod. Pokud takovou akci váš zaměstnavatel nabízí, pak ji určitě využijte. Prevence a proaktivní přístup ke svému zdraví jsou důležité nejen pro lidi s epilepsií.

Vybalancujte svůj pracovní a soukromý život. Benefity podporující aktivní životní styl jsou ideálním receptem na odbourání stresu | Zdroj: unsplash.com

Balíček benefitů pro zaměstnance včetně těch nově nastupujících může mít mnoho podob, stačí jen naslouchat jejich potřebám. Promyšlený výběr benefitů může hrát významnou roli při výběru nového zaměstnavatele, stejně jako při udržování spokojenosti a loajality stávajících pracovníků. Pokud nám zaměstnanecké výhody zároveň pomáhají posilovat naše zdraví a přistupovat k našemu životu aktivně, pak je to ideální stav, který se obvykle ruku v ruce pozitivně projevuje i v práci. Proto by tato oblast neměla být podceňována ani ze strany uchazečů o práci, ani ze strany zaměstnavatelů.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

Epizóna

O epilepsii v práci bez předsudků

Epizóna

Jsme experty oborů psychologie, sociální práce, práva, bezpečnosti, HR nebo neurologie. Součástí týmu jsou také lidé s epilepsií. Lidem s epilepsií pomáháme se zaměstnáním, zaměstnavatelům nabízíme fakta a manuály, aby se spolupráce neobávali. Staňte se součástí a buďte u toho.

Radka Svobodová

Written by

Compliance Manager — Foxconn Group, Ambasador Společnosti E

Epizóna

Jsme experty oborů psychologie, sociální práce, práva, bezpečnosti, HR nebo neurologie. Součástí týmu jsou také lidé s epilepsií. Lidem s epilepsií pomáháme se zaměstnáním, zaměstnavatelům nabízíme fakta a manuály, aby se spolupráce neobávali. Staňte se součástí a buďte u toho.