Életközpontú dizájn

Trend 6: Fjord Trends 2020

RIPORT
ÉRTEM A CÉGEM
Published in
2 min readJan 5, 2020

--

A szolgálatások tervezése során az “én-ről” is átkerül a hangsúly a “mi”-re. Ebben a kontextusban a “felhasználóbarát” dizájn túl önző terminológiává válik.

Mi is történik pontosan?

Minden az egyensúlyra törekszik, így a dizájn sem maradhat el ettől.

A felhasználóbarát vagy emberközpontú dizájn ma már kevés, John Thackara olyan tervezésről beszél melynek az egész bolygónk és az maga az élet van a középpontjába. Ebben a megközelítésben egy termék, szolgálatás, illetve maga az innováció “megvalósíthatósága”, “életképessége” vagy “szükségszerűsége” inkább életközpontúvá, mint énközpontúvá kell hogy váljon.

Az ideális átfedés egy fenntartható és kívánatos termék vagy szolgáltatás, amelynek üzleti értelme is van. Például az Dr. Martens ikonikus cipőmárka 70 százalékkal növelte a nyereséget, amikor vegán szintetikus anyagból készült lábbeli sorozatot mutatott be.

A felhasználói és emberközpontú dizájn évek óta elválasztja az embereket az ökoszisztémáktól. Most a tervezőknek inkább az ökoszisztéma részeként kell az embereket megcélozniuk, mintsem annak a középpontjában tartani őket. Ez azt jelenti, hogy két értékkészletre kell egyszerre tervezniük egy személyesre és egy kollektívre. Ezen a tengelyen azoban új értelmet és sok problémát jelent majd a praktikum és a vágyak közötti kompromisszumok kezelése.

--

--