autokata PMF20191

Autokata első product/market fit és ügyfélelégedettségi kérdőív

RIPORT
ÉRTEM A CÉGEM
Published in
6 min readAug 7, 2019

--

Cél

Az első féléves működés után visszacsatolást kapni arról, hogy a felhasználók mennyire tartják relevánsnak a szolgáltatást és további információkat kapni arról, hogyan tehetjük az autokatát még relevánsabbá.

Módszertan

A kérdőív alapjául az alábbi két irodalom szolgált. Sean Ellis: Product/market fit benchmark, Rahul Vohra: How Superhuman Built an Engine to Find Product/Market Fit

A kérdőívet SurveyMonkey-val készítettük. A kérdőívet egy autokata speciális tranzakciós emailbe, facebook csoportba, illetve a termékben is elhelyeztük. A tranzakciós emailről érdemes megjegyezni, hogy a levél tárgya “autokata fiók átvilágítás 2019/I. félév” volt, benne olyan javaslatokkal, melyek a fiók és az adózási “magatartásunk” rendbentartására ösztönöztek. Bár magas (de iparági értelemben megszokott) az autokata tranzakciós emailek átlagos kinyitási és átkattintási aránya (66 % és 17%), ez a levél hozta az eddigi legmagasabb értéket 82% open rate-el és 22% click rate-el. (Ebben az évben tervezünk egy konkrét átvilágítási autokata teendőt létrehozni, ehhez a fejlesztéshez szerintünk az adat megfelelő validáció volt)

Kérdőív ribbon az autokatában. (Ez a ribbon szín és felhívás egyébként nagyon hatékonyan konvertált.)

Kitöltők

A kérdőívet 117 autokata felhasználó töltötte ki, ami a jelenlegi felhasználók körülbelül 9%-a. A jelenlegi adatokkal azért finoman bánunk, 3–6 hónapon belül ismétlünk.

1. Market fit — “Nagyon kiábrándult lennék”

A kérdőív első kérdése így szólt:

A Sean Ellis által alkotott benchmark alapján, az első kérdésre adott “Nagyon kiábrándult lennék, ha nem lenne autokata” opció választásának 40% feletti értéke “product/market fit”-et jelent. A közel 51%-ot nagyon jó eredménynek értékeltük házon belül.

2. Szegmentáció a nagyobb market fit elérése érdekében

Bizonyos “katás” attribútumok alapján szegmentáltuk az első kérdés eredményeit, hogy megértsük, mely csoportokban lehet esetleg magasabb market fit mutató.Mindezt azért, hogy azokhoz jutassuk el elsősorban a szolgáltatást, akiknek a legrelevánsabb az autokata.

Az első szegmensképző kérdés:

A fenti táblázat adataiból — még a szegmentáció előtt — kiemelendő, hogy az autokatások

  • 23%-a úgy használja a terméket, hogy van könyvelője,
  • 73%-nak kevés számlája van,
  • 65%-a több online eszközt is használ munkája során
  • és 58% tudja használni az ÁNYK-t!

A szegmentációhoz egy keresztáblát csináltunk, mely után így fest a kép:

Kereszttábla: Nagyon kiábrándultak + katás jellemzők

Egy autokata nélküli világban nagy kiábrándultság lenne a magas árbevételűeknél, és azoknál akik használnak több online eszközt is munkájuk során.

Szintén ez a helyezet a külföldi ügyletekkel rendelkezőkkel. Ezt egyelőre nehezen érthető adatnak tartjuk, hiszen ezt a kört jelenleg próbáljuk különböző felhívásokkal és disclaimer-ekkel távoltartani a termék használatától. A távoltartási ok az, hogy az alanyi adómentes keretet nem minden esetben számoljuk nekik jól, és számos esetben egyéb (ÁFA, vagy összesítő-) bevallásokra is kötelezettek lennének, mellyel kapcsolatos teendőket még nem támogat az autokata. További infó itt)

Fenti adatokból azt tanultuk meg, hogy kifejezetten az innovatív, pénzügyileg sikeres, valószínűleg fiatalabb (erre nincs adat) vállalkozóknak releváns termék az autokata.

A legkiábrándultabb csoport az lenne, akiknek már volt kapcsolata az ügyfélszolgálattal. Ezt a jelenséget ismerjük, hiszen az ügyfélszolgálati visszajelzéseink az első félévben nagyon pozitívak voltak.

De jól mutatja azt is, amit majd később a kérdőív egyéb részei visszaigazolnak, hogy szükség van humán segítségre “tanácsadásra” a katásoknak.

3. Szegmentáció a kommunkáció érdekében

A következő szegmentációs lépéshez a lenti kérdést használtuk.

Szófelhő a válaszokból, még szegmentáció előtt.

A szegmentációs feltételezés itt az, hogy a legelégedettebb kör (akik tehát nagyon kibárándultnak éreznék magukat ha nem lenne autokata) erre a kérdésre saját személyiségüket “írják le”.

Ezért az ő válaszaikat elemeztük csak.

A könnyebb eligazodás érdekében az egyébként nagyon hosszú és szerencsére terjedelmes válaszokat címkékkel kategorizáltuk. A szegmentált eredmény itt található.

Felcímkézett “ Nagyon kiábrándultak” válaszai arra, hogy milyen személyiségű vállalkozó profitálhat legtöbbet a termékből.

A győztes kategória sajnos olyan lett, akik számunkra a kommunikációs stratégia szemponjából “nem érdekes” válaszokat adtak. (Ezeknek a válaszoknak egyébként a 85%-a arról szólt, hogy mindenkinek jó az autokata, és minden egyéni vállalkozónak hasznos. További 15% pedig nem tudott a kérdésre válaszolni.)

A következő kategória a “tudatosak” (23%), majd a “kevesebb adminisztráció, jobb adminisztráció” evangelistái. (15%), majd 10% körüli érték az elfoglaltak.

Néhány idézet a tudatosoktól itt található:

Tudatos, valódi vállalkozók.

Határozott, aki a saját útját járja és nem akar függeni másoktól.

Online és digitális megoldásokat kedvelő vállalkozók.Akik szeretik rendszerezni a dolgaikat.

Azok az egyéni vállalkozók, akik a nyugati munkaerőpiaci trendekhez adaptálva önállóan látják el magukat és nem kisebb vállalkozást visznek,

önálló, proaktív embereknek.

“Haladjunk” beállítottságúaknak.

Kényelmes,lusta,de ezek mellett tudatos.

Akik szeretik maguk csinálni a dolgokat, és érteni, hogy mi miért történik, illetve átlátni a pénzügyeket.

Néhány leírás a “kevesebb adminisztráció evangelistáitól.”

Az elfoglalt ember, vagy aki nem akar adminisztratív dolgokkal foglalkozni.

Akinek nincs ideje kiszámolgatni, vagy excel táblában nyilvántartani a dolgait, munkájából kifolyólag.

Például akik másodállásban foglalkoznak egyéni vállalkozással és minél kevesebb időt szeretnének tölteni adminisztrációval.

Az olyanoknak, akik nem szerelmesek a halandók számára értelmezhetetlen és direkt kacifántosan fogalmazott NAV és jogszabály nyelvezetbe.

4. Szegmentáció egy jobb autokata érdekében.

A következő szegmentációhoz két kérdést is használtunk.

Még szegmentáció előtti szófelhő a kérdéssel kapcsolatban az összes válaszadóra

Ezt a kérdést arra használtuk, hogy ismét csak a legelégedettebb kör válaszai alapján megtudjuk, melyek az egyértelmű termékelőnyök. A válaszokat megint kategorizáltuk.

Felcímkézett “Nagyon kiábrándult lennék” válaszok

Az egyértelmű győztes a figyelmeztetések (41%) csoport lett. Néhány leírás ebből a csoportból:

Szól, hogy mit kell csinálnom.

Segít abban, hogy naprakész legyek.

Emlékeztet a tennivalókra és jó áttekintést nyújt.

Előre “jelez”,naprakész diagramok,adatok mutatása.

Egyszerű, áttekinthető és időben jelzi a fontos teendőket.

A következő kategória, az, akik valamilyen funkcióra hivatkoztak. Ezek közül a legtöbbet megjelenő dicséret az “automatikusság”, a figyelmeztetések és a bevételinyilvántartás kapta. Szintén magas az “egyszerűen jó” csoport (23%) Ebből a csoportból is néhány leírás.

Design, kommunikáció :), meg maga az ötlet, a törődés.

gyors, egyszerű, bolondbiztos.

Átláthatóság, segíti a munkám, hogy ne kelljen aggódnom a nav miatt.

A következő kérdéssel azokat szűrtük, akik “valamennyire kiábrándultak” lennének, ha nem lenne autokata. A szegmentált eredményekből azt szerettük volna megtudni, milyen irányba haladjunk tovább a fejlesztésekkel. Hiszen így őket talán az elégedetteb csoportba konvertálhatnánk majd idővel.

A szegmentációs kérdés.

Az összes válaszadó “szófelhőjéből” nem sokat tudhatunk meg.
Az összes válaszadó “szófelhőjéből” nem sokat tudhatunk meg.

A címkék közül igazából itt a funkciókkal foglalkoztunk. Érdekes tény azonban, hogy még a valamelyest kiábrándult lennék kategóriában is az “elégedett vagyok, pont ez kell” kategóriába soroltuk a válaszok 27%-át. Szintén érdekes és nagyobb probléma az esetünkben, hogy a felhasználók 9% olyan funkciót hiányolt, ami viszont van.

A funkciók, amivel a valamelyest kiábrándult felhasználók szerint jobbá tehetnénk a terméket pedig az alábbiak.

  • automatikus befizetések (NAV-nak utalás egyenesen az autokatából)
  • Banki összekötések
  • Konzultációs lehetőség élő emberekkel, könyvelőkkel, “valami megfizethető áron”
  • Mobil app
  • Több adat, adatvizualizáció
  • Könyvelői csomag. Tehát amit könyvelők használhatnák és ügyfeleiknek tovább adhatnák, vagy helyettük fizethetnének.
  • beállítható emlékeztető időzítés emlékeztető típusonként (kikapcsolható rendszerüzenetek)

5. Szegmentáció nélkül

A kérdőív végén általános kérdéseket tettünk fel, melyket értékelni kellett a termékkel kapcsolatban. A kérdések és ezek összefoglaló adatai itt találhatóak

A teljes szűretlen kérdőív itt érhető el.

Ha szeretnéd látni, mit tanultunk az adatokból, hogy lépünk tovább és hogyan alakulnak majd ezek a mutatók egy félév múlva, esetleg más témában is olvasnál Tőlünk, itt tudsz feliratkozni hírlevelünkre.

--

--