Deň šiesty: Enjoy
“Nikola, všetci sú doma ale ja mám toľko telefonátov a práce, že som sa ešte nezastavil. Navyše som unavenejší než inokedy.” To boli slová môjho dobrého kamoša v piatok večer.
Je normálne cítiť sa unevene, najmä vzhľadom na naše okolnosti. Práve o to viac by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako priniesť do svojho jednotvárneho života radosť.
📝Prečítaj si moje predošlé blogy a zisti ako na zvládanie obsahu z domu.
Nie je to dôležité len kvôli tomu, že prežívame trochu pochmúrne časy, ale aj kvôli celkovému wellbeing. Často sa mi stáva, že ak si nedám pozor, začnem byť unavená až priam vyčerpaná. Ako mám byť potom produktívna, keď moje energy levels sú v nedohľadne? To že nie sme stroje sme si všetci všimli.
Tak prečo sa správame, akoby sme nimi boli?
Väčšina z nás sa v čase keď musí byť zatvorená doma pravdepodobne cíti unavene. Všetko ide pomalšie než zvyčajne, tie isté steny okolo nás akoby stratili už aj tú poslednú možnú farbu a možno sem tam zavíta pocit osamelosti. Všetky tieto aj ďalšie pocity sú prirodzené. Umením je naučiť sa s nimi pracovať.
Dnes, keď príznaky úplnej alebo striktnej karantény sú oveľa výraznejšie, sa musíme trochu pozastaviť. Opäť priniesť trochu radosti do našej každonennosti. Samozrejme nie vždy to ide dokonale, who am I kidding, ale je fakt, že jednoduché úpravy môžu mať veký efekt.
#1 zmeň svoj mindset
Zmeniť svoj mindset môže byť naozaj náročné. Preto je dôležité upraviť všetko okolo neho, aby sa postupne dokázal upraviť aj on. Jedným spôsobom ako na to je, že si vytvoríš konkrétne habits, ktorých úlohou bude zmeniť tvoje správanie. To, že tvoje telo dokáže ovplyvňovať tvoju myseľ a naopak sme sa už bavili. Teraz je načase to začať robiť. Use your body to recharge your mind. Zmena tvojich návykov dokáže zjednodušiť tvoju zmenu mindsetu.
Je super, že dnes môžeš používať rôzne pomôcky a habit trackers. Ja si celkom fičím na Habitica, ktorá krásnym spôsobom gamifikuje moje zdravé a lepšie návyky. Navyše sa môžem predbiehať so svojimi kamošmi v partii a doťahovať sa o to, kto má lepšie vybaveného avatara. V prípade, že by si chcel niečo viac classy, skús Fabulous alebo jednoducho Google.
#2 implementuj zdravé zmeny
Ako žiť zdravšie sa dozvieš všade. Ak sa ti nechce dám ti pár zdravých tipov, no nie som výživový poradca, takže sa prosím dovzdelaj hehe. Na raňajky papkaj tuky — vajíčka, oriešky, syry, rybky a iné oleje. Vydržíš tak sýty dlhšie a tvoj mozog dokáže na tukoch pracovať lepšie než na cukroch. Začni lepšie spávať — nájdi si pravidelný rytmus, ktorý zlepší tvoj metabolizmus aj výkon. Cvič. A skús očekovať biohacking, Tim Ferris ti vysvetlí základy ale aj detaily pre zvýšenie svojho výkonu ale aj celkového wellbeingu.❤️ No a ty si to už len hodíš do svojej habit appky ako dailies a fičíš.
#3 čo ťa teší?
Toto sme tuším už všetci zabudli. Zabudli sme čo sme kedysi robili len tak pre radosť. A možno sme nezabudli, ale už dávno z toho necítime to potešenie, ktoré sme zvykli. Je to možno príhodné, ale práve teraz sa môžeš obhliadnuť späť a zistiť pri čom si zvykol strácať čas. Nehovorím teraz o skupinových aktivitách ale o takých, pri ktorých si bol nútený byť sám so sebou. Pamätáš si ešte na to, ako robiť sám sebe spoločnosť? Pre mnohých v dnešnej dobe asi najväčší challenge. “Hecni sa” a skús nájsť samotu namiesto osamelosti.
#4 poteš seba aj iných
Najkrajšie zo všetkého je, že radosť sa dá násobiť. Kedysi som počula quote, že ak sa máš zle alebo s niečím bojuješ, skús v tej istej oblasti pomôcť druhým. Práve teraz sa všetci cítia osamelejší než kedykoľvek. Zavolať tvojim kamošom je pre teba asi samozrejmé, no väčší efekt bude mať keď zavoláš niekomu úplne nečakanému. Či už to je zabudnutá ďaleká rodina, starí rodičia, kamoš zo základnej… všetci prechádzajú rovnakou izoláciou. Tvoja nálada sa nezlepší tým, že budeš doma na gauči čakať kto si na teba kedy spomenie. Buď proaktívny!📞
#5 uprac si
Áno, uprac si vo svojich veciach. V izbe, skrini, hlave, v práci alebo v projektoch. Je toho veľa na spracovanie, preto konečne dokonči to čo si dlho odkladal.
#6 prepadni umeniu🎙
Má umenie hodnotu? Ak áno tak akú? Dá sa vyčísliť? A kde je hranica medzi dobrým a zlým umením? Tieto otázky môžeš prebrať so svojim budúcim online tútorom hudobného nástroja, tanca, spevu, maľovania, písania txextov, strihania zvuku… Väčšina umelcov prišlo práve o job na najbližšiu dobu neurčitú. (áno, spolu s množstvom ďalších ľudí a biznisov) Práve preto je dôležité ich podporiť a sebe dopriať trochu sebalásky. A čo je lepšie ako naučiť sa nový skill? Nevieš si vybrať? Spýtaj sa kamošov. Nevieš ako ich osloviť a či by do toho šli? Skús im priamo napísať na insta alebo facebooku.
Našou úlohou je nájsť spôsob, ako si karanténu užívať. Spôsobov je veľa a spôsobov ako upadať na duchu je raz toľko. čo budeš robiť, keď sa svet dostane opäť do normálu? Zahodíš všetok čas, ktorý by si mohol investovať do seba len tak za hlavu? Dobrý time management nestačí, potrebuješ mať dobré základy.
A čas na budovanie dobrých základov je teraz.
P.S.: úplne najkrajšou vecou, ktorú môžeš zvážiť, je adopcia zvieratka.
🐱
🐶
🐰
—
📝Sleduj pravidelné príspevky o tom, ako sa v najbližších dňoch nezblázniť.
O mne: Som freelancer, projekťák, marketér a študent na NYU v Šanhghaji, kvôli vírusu som ostala v Európe a momentálne som zatvorená v Berlíne. Venujem sa témam ako etika technológií, inovácie, design a sustainability. Čekovať ma môžete na facebooku, instagrame alebo na linkedin.