Eestlane muutis selle New Yorgi tuletõrjeauto saunaks

Kiika sisse sellesse punasesse kuuma sauna, mis on väljapanekul 49. korda aset leidvatel Eesti Kultuuripäevadel New Yorgis.

Kadri Oviir
Estonian Saunas magazine
5 min readApr 4, 2019

--

“Eesti kultuur algab ja lõppeb saunas,” selgitab Mairo Notton New Yorkis valmistudes linna 49. Eesti Kultuuripäevadeks.

Mairo on pärit Harjumaalt ning kolis 2000. aastal New Yorki. Oma armastuse saunakultuuri vastu võttis ta aga Eestist endaga kaasa ning on nüüd valmis avama omaenda sauna, et pakkuda unikaalset saunakogemust ka Ameerika rahvale.

“Mu algne idee pärineb aastatetagusest ajast, kui ma nägin siin mahakantud kiirabiautosid. Ma märkasin, et nende autode kuju ja ergonoomika on juba hea alguspunkt sauna ehitamiseks,” selgitab Mairo.

Seejärel leidis ta enda idee täideviimiseks midagi isegi veel sobivamat — mahakantud tuletõrjeauto.

Pärast auto ostmist tegi ta sõiduki seest tühjaks, lisas soojustuse ja ventilatsiooni ning seejärel polsterdas selle Kesk-Ameerikast toodud Hispaania seedrist puulaudadega, sest puidu aroom on sarnane kadaka omale. Seejärel ehitas ta saunalava.

Kuna Mairo leidis, et tema saunal peaks olema tõeline Eesti süda, otsustas ta, et sauna keris peaks olema valmistatud Eestis. Niisiis uuris ta erinevate variantide kohta Eesti “saunaturul”. Lõpuks otsustas ta Tartus paikneva HUUMi kasuks. Sealt leidis ta kauni disainiga puitküttega kerise, mille ta USAsse lasi saata.

Nüüdseks on saun valmis ja selle nimi on Red Hot Sauna. Sauna võid jälgida FBs @redhotsauna siin ja Instagramis siin.

Red Hot Sauna põhiline peatuspaik on hetkel Long Island Citys Queensis ning seni on seda peamiselt kasutatud nö prooviüritusteks ja vahel aset leidvateks pop-up sauna üritusteks, et tutvustada Eesti saunakultuuri.

Sel nädalavahetusel aga on Mairo saun Eesti Kultuuripäevadel New Yorgis tähelepanu keskpunktis. Seal tutvustatakse rahvale Eesti saunakultuuri ning ühtlasi kutsutakse sauna järele proovima.

Tulevikus aga võib sauna reserveerida eraüritusteks ning samuti loodab Mairo võimaldada selle kasutamist spordiüritustel ja festivalidel. Praegu saab reserveeringuid teha sauna sotsiaalmeedia kontode kaudu.

“HUUMi kerisel ei ole liiga valusat soojuskiirgust ning leil on hea ja mahe,” ütleb Mairo ja selgitab, et “keris võimaldab leiliviskamisega eksperimenteerida, sest kerise kivi pind on üsna suur ning iga osa sellest kerisest annab leilile justkui oma karakteri.”

Eesti kultuuri tutvustamine

New Yorgis 49. korda aset leidvate Eesti Kultuuripäevade ürituste kava on kättesaadav siin. Mairo räägib eesti saunakultuurist ja selle olulisusest tänapäeva eestlaste elus ka sel laupäeval, 6. aprillil aset leidval diskussioonil New Yorgi Eesti majas.

Läbi terve Eesti ajaloo on saunal olnud erinevaid funktsioone, nende seas ka vajadusel koht, kus elada. Vanasti ehitasid eestlased sauna tihtipeale enne elumaja. Mairo on disaininud ka Red Hot Sauna nii, et seda saaks kasutada vajadusel ka öömajana, sest lava saab kiirelt ümber kohandada voodiks.

Kui sa tahad ise Red Hot Sauna järele proovida, siis külasta Fifth Hammer Brewing baari Long Island Citys sel neljapäeval, 4. aprillil 15.00–18.00. Seal leiad ülesköetuna eest Red Hot Sauna. Võta kaasa enda rätik ja pea meeles, et kohtade arv võib olla piiratud.

New Yorgi Eesti Kultuuripäevi peeti esimest korda 1970. aastal, et anda eksiilis kogukonnale võimalus enda kultuuri tutvustada.

Just tänu eksiilis eestlastele jätkas eesti konsulaat New Yorgis koos Eesti suursaatkonnaga Londonis iseseisvalt tegevust terve Nõukogide okupatsiooni aja. Selle aja jooksul jäid diplomaadid enda tööpostidele ja jätkasid enda tööd, olenemata sellest, et tegelikult riiki, mida nad esindasid, ei eksisteerinud. Nimetamisväärne on siinkohal Eesti diplomaat Ernst Jaakson, kes jäi enda tööpostile New Yorgis 1932. aastast kuni Nõukogude okupatsiooni lõpuni 1991. aastal. Siis võis seaduslik Eesti vabariigi valitsus ta edutada suursaadiku rolli.

See turbulentne 20. sajandi ajalugu on siiski vaid väike killuke Eesti rahva loost ja nende kultuurist. Ei ole ka kindel, millal see lugu algas, kuid tänu inimestele nagu Mario ei ole sel nii pea lõppu.

About ‘Estonian Saunas’

Thanks for reading. The Estonian Saunas blog is run by Anni and Adam, explorers and exporters of Estonian saunas.

Anni is a green building specialist who grew up here in Estonia immersed in sauna culture, while Adam is a väliseestlane (‘foreign Estonian’) whose family were exiled to the UK during Soviet times but he has now returned and is still trying to understand the sauna — and everything else about his Estonian heritage.

Together, we love finding weird and wonderful saunas all over Estonia and telling the world about them. Check out our plan to make 100 Estonian saunas more famous around the world.

We also offer two saunas in Tallinn that you can visit. Both are based on the best of Estonian design and technology, although in very different ways. The first is our smoke sauna, Rangi saun, which combines an ancient sauna heating technique with a contemporary Estonian design. The second is our WiFi-controlled e-sauna, Tondi Saun, which is part of our apartment that you can book through Airbnb.

In addition to reading our blog, you can follow Estonian Saunas on Instagram, Facebook, YouTube or Twitter. There’s also a Facebook group for fans of Estonian saunas where you can share advice and stories.

Finally, you can email us at tere@estoniansaunas.com

--

--