Vaata, kuidas Eesti
saunadisain ja -tehnoloogia
Suurbritannia kuumaks
kütab

Võtsime ette the Great British sauna tour’i ja kogesime seda
omal nahal.

Adam Rang
Estonian Saunas magazine
9 min readOct 13, 2021

--

Suurbritannia ei tundu esmapilgul olevat saunariik. Sellegipoolest on seal viimastel aastatel hakatud tänu suurenenud nõudlusele ehitama aina rohkem saunu. Selle keskmes on Eesti disain ja tehnoloogia, nagu võib näha sellest luksussaunade töökojast Walesi mäetipus.

‘Auru teine tulemine’, nagu seda kutsub Briti saunaühing, ei piirdu enam ainult spordisaalide ega spaadega.

Varem võisid britid näha sauna vaid neis paikades. Tavaliselt oli sealne saun väike, umbne ja kohati isegi lämmatav ruum kohe basseini kõrval. See oli kehvalt kavandatud ja ei seostunud ühegi saunatraditsiooniga. Tihtipeale ei lubatud sellises saunas isegi kerisekividele vett visata.

Meie ettevõttest Estonian Saunas tahame seda muuta. Me investeerime kvaliteetsesse Eesti saunadisaini ja -tehnoloogiasse, mida esitleme oma saunades ja ekspordime välismaale. Eelkõige on me tegevus suunatud Suurbritanniasse, kus oleme näinud kõige suuremat kasvu alates ettevõtte loomisest nelja aasta eest. Abi on kindlasti sellest, et oleme briti ja eesti juurtega pereettevõtte.

Meie kõige menukam ekspordiartikkel on läbi aastate olnud HUUM-i juhtpuldid ja kerised, mille puhul hindavad saunasõbrad korralikku kuumust ja leili ning lisaks kaunist välimust.

Suurbritannias on nüüd suur huvi erasaunade vastu, mis on Eestis juba tavaks saanud. Osaliselt on seda põhjustanud pandeemia, kuna inimesed on hakanud rohkem remonti tegema ja mõtlevad enam tervise peale. Tegu on aga siiski juba varem alguse saanud trendi hoogustumisega.

Toome siinkohal mõne näite sellisest uuest kodusaunast Suurbritannias.

Kõigi ehitajaks on Heartwood Saunas, keda oleme varustanud HUUM-i keriste ja juhtpultidega nüüdseks juba üle aasta.

Iga saun on loomulikult ainulaadne, aga Suurbritannia uutest kodusaunadest on minu isiklik lemmik ilmselt kuulsa ränduri, menuka autori ja raadiohääle Ben Fogle’i saun.

Viimastel aastatel on hulk Briti kuulsusi investeerinud Eesti disainiga saunadesse. Näiteks David Beckham ja Guy Ritchie ostsid kuulsa Iglucrafti sauna, mida toodetakse Lõuna-Eestis.

Fogle võttis Heartwood Saunasega ühendust ja rääkis, et soovib sauna, mis on inspireeritud metsikus looduses asuvatest onnidest, kuhu ta on maailmas ringi reisides sattunud.

Heartwood Saunas nõustus kavandama ja ehitama “taaskasutatud materjalidest eritellimusel tehtud rustikaalse endas sauna peitva mägionni, mis sulab loodusega justkui aegade algusest ühte.”

Lõpptulemus on kaunis. Siit näed, kuidas ta räägib oma uuest HUUM-i kerisest (video on inglise keeles).

Suurbritannia saunarevolutsioon ei piirdu aga vaid kodudega.

Lisaks on tekkinud suur hulk avalikke saunu. Tihtipeale asuvad need külalistemajades või laagriplatside juures. Lisaks on randadele tekkinud ajutised saunad, mille menule aitab kaasa inimeste huvi aastaringi suplemas käia.

Näiteks võib tuua Worthingus asuva Fire, Salt & Sea sauna, West Dorsetis asuva Seaside Sauna Hausi sauna ja Margate’is asuva Haeckelsi sauna.

Siin on selle liikumise üks teerajajaid Beach Box Spa, mis asub Brightonis. Nad ehitasid kõik ise ja kasutasid selleks taaskasutatud materjale, nagu näiteks vanu hobusetreilereid.

Nad on ehitanud hobusetreileritest saunu ka teistele, nagu näiteks kohalikule Premier League’i jalgpalliklubile Brighton & Hove Albion FC, kes lasi eestlaste HUUM-i kerisega sauna tuua otse väljaku äärde.

Beach Box Spa rannaspaa on iga päev alates hommikust peale alati broneeritud.

Nende edust indu saanuna on viimastel aastatel ehitatud üle Suurbritannia umbes 25 hobusetreilerist sauna.

Meil endal algas 2021. aasta üsna keeruliselt.

Brexiti üleminekuperioodi lõpp tähendas tohutut paberimajandust ja lisakulu Euroopa Liidust Suurbritanniasse eksportimisel. Võtsime endale aega, et uuest protsessist täielikult aru saada. Lisaks lõime Suurbritannias tütarettevõtte ja jätkasime klientidele sujuva teenuse pakkumist, ilma et nad peaks iial tegelema paberimajanduse ega ühegi ootamatu lisakuluga. Sellest saab lähemalt lugeda siit (inglise keeles):

Selle tulemusel oleme Eesti disaini ja tehnoloogiat importides aidanud Suurbritannias ehitada 2021. aastal praeguseks 33 uut sauna.

Meie ettevõte moto on, et ekspordime Eesti saunadisaini, ‑tehnoloogiat ja -traditsioone. See viimane osa on meile eriti oluline.

Oma sauna omamine tundub brittidele põnev mõte. Vähesed teavad aga, mida saunaga tegelikult ette võtta. Paljud üllatuvad, kui kuulevad, et kerisekividele võib tõepoolest vett peale valada. Seetõttu on meile oluline Eesti saunakultuuri jagamine, et britid leiaks selle läbi taas üles oma saunakultuuri ja arendaks seda edasigi.

Samal põhjusel loome nii palju ingliskeelset sisu Eesti ja eesti saunakultuuri koha. Soovime õpetada uusi teadmisi saunasõpradele Suurbritannias ja mujalgi. Teeme seda kasutajanime alt @EstonianSaunas YouTube’i kanalil, blogis ja Instagrami, Facebooki ning Twitteri kontodel. Toetame nende kanalite abil alati hea meelega teisi inimesi ja ettevõtteid, kes ajavad head saunaasja Eestis või mujal maailmas.

Uutel briti saunasõpradel on isegi võimalik leida endale õiged vihad.

Üks sõna, mis on aga inglise keeles veel puudu, tähistab saunas tekkivat auru, mis on üks pühamaid sõnu eesti ja teistes soome-ugri keeltes. Me oleme siis välja pakkunud, et inglise keeles võiks kasutada eesti sõna “leil”. See hakkab vaikselt külge jääma.

Brightoni Beach Box Spa on isegi nimetanud ühe sauna selle järgi.

Eelmisel nädalavahetusel rääkisin TEDxTallinnal probleemist, et mitmetes moodsates saunades ei lubata vett kerisele visata.

Olgu, see ei ole ilmselt meie kõigi suurim mure siin ilmas, kuid siiski oli tore koos veidi naerda ja arutada, miks nii paljud kuulsused üle maailma kasutavad nii halbu saunu, kus tihti ei visata leili, pole kerisekive ega hoita ühtki traditsiooni, sauns käiakse üksinda, samas usutakse igasugust pseudoteaduslikku jama selle mõjude kohta. Vestluse tulemuseks oli, et me kõik saame aidata seda olukorda parandada, õpetades rohkematele inimestele maailmas, mis on leil ja viies see sõna eesti keelest inglise keelde, et seda kasutataks globaalselt. Samuti aitaks see inimestel paremini mõista nii meie eesti, kui ka nende enda kohalikku sauna kultuuri.

Jagame oma TEDxTallinna videot niipea kui see on veebist kättesaadav mõne nädala jooksul.

Räägime briti saunakultuuri taasavastamisest, sest Suurbritannia on alati olnud saunariik, kui arvestame, et kuumade kivide ja auruga soojaks köetud vees ühiskümblemisel on Briti saartel pikk ajalugu (samal viisil kümmeldakse Harrogate’i Victoria-ajastu saunas, millest on allpool juttu). Viimase paarisaja aasta jooksul on see pärand vajunud küll unustuse hõlma.

Briti saarte kõige vanem arheoloogiline leid higistamistelgist pärineb kiviajast. Tava jätkus pronksiajal, antiikse keltide kultuuri ajal, roomlaste valitsemise all ja arvatavasti isegi süngel keskajal pärast anglosakside saabumist. Sellest ajast peale on mõningatest tagasilöökidest hoolimata Briti saunakultuuri korduvalt taasavastatud tänu teistele kultuuridele, kelle hulka kuuluvad näiteks osmanid ja soomlased. Ning nüüd ka eestlased.

Tahtsime selle kohta rohkem teada saada. Nii Suurbritannia saunaajaloo kui ka selle kohta, kuidas Eesti disain ja tehnoloogia aitab kujundada Suurbritannia saunatulevikku.

The Great British sauna tour

Kui pandeemiast tulenevaid piiranguid leevendati, haarasime koos elukaaslase Anniga saunalinad ja hüppasime lennuki peale, et võtta ette pisikene the Great British sauna tour ehk saunatuur mööda Suurbritannia saunu. Jäädvustasime oma reisi ka YouTube’is. Videod on kõik inglise keeles, sest nende põhieesmärk on kõnetada Suurbritannia saunasõpru ja aidata suurendada Eesti saunadisaini ja -tehnika eksporti.

1. osa: Harrogate’i Victoria-ajastu kuninglik saun

Kohe pärast Yorkshire’is veedetud eneseisolatsiooni lõppu suundusin kohaliku sauna, mis on juhtumisi kõige paremini säilinud Victoria-ajastu saun Suurbritannias. Need on peaaegu samasugused kui ajal, mil siin käis kümblemas kuninganna Victoria pere ja ülikud üle kogu Euroopa.

Isegi tualetid on vanast ajast! Ikka veel töötav saun kuulub nüüd kohalikule omavalitsusele, mistõttu pole arendajatel olnud võimalust sealset ajalugu välja lammutada ega muuta hoonet järjekordseks igavaks spaahotelliks, milliseid leiab kõikjal üle maailma. Lisaks meeldib mulle väga, et tegu pole muuseumi, vaid päriselt tegutseva asutusega, mida külastavad nii kohalikud kui turistid.

Tavaliselt siia kaameraid ei lubata, aga kuna olen “saunasuunamudija”, lubati mul siin filmida.

2. osa: mida roomlased meie heaks kunagi ei teinud

Järgmiseks pisut Rooma-Briti kümblemisajalugu.

Sõitsin selle jaoks Sussexi ajaloolise pealinna ja ühtlasi mu kodulinna Chichesteri lähistel asuvasse Fishbourne’i külasse, kus ma sündisin. Olen küll eestlane, aga mu pere põgenes Nõukogude Liidust tagakiusamise eest ja sattusime elama just sinna.

Arvasin alati, et kasvasin üles ühegi saunata külas, aga tuleb välja, et üks Suurbritannia olulisimaid saunu oli kogu aeg otse mu nina (ja jalgade) all.

3. osa: Brightonis asuv Beach Box Spa

Anni saabus Suurbritanniasse minust hiljem. Kui tema eneseisolatsioon läbi sai, reisisime koos tagasi Sussexisse. Seekord läksime Brightonisse, mille hüüdnimi on Home of Watering places ehk tervisevete kodupaik.

Kümbluslinnad hakkasid Suurbritannias õitsema Victoria-ajastul. Alates 20. sajandist hakkas nende menu langema. Seda on osaliselt põhjustanud odavad lennupiletid sellistesse kohtadesse nagu näiteks Eesti.

Brighton on aga üks nutikamaid paiku kogu Suurbritannias ja leiab endale pidevalt uusi väljundeid, sealhulgas ka kümblemisega seoses. Just see linn on Eesti saunadisaini ja -tehnoloogia jaoks üks põhilisi ekspordi sihtkohti. Läksime siis Beach Box Spasse, et seda ise kogeda.

4. osa: Walesi Heartwood Saunas

Suurbritannia ei piirdu ainult saunade ehitamisega. Nüüd ka eksporditakse neid. Selles vallas on eesrinnas Heartwood Saunas, kes ehitab Walesis paksu metsa sees asuva mäe otsas luksuslikke saunu. HUUM-i keriseid ja juhtpulte kohale toimetavad kullereid on seal omajagu ära eksinud. Õnneks leidsime meie nad üles ja meil õnnestus näha, kuidas nad saunu ehitavad, ning isegi ühes saunas ise käia.

5. osa: tulekul…

Nüüd oleme Eesti tagasi, aga aasta lõpu poole teeme virtuaalselt veel ühe osa.

Külastame Skype’i abil saunu, kuhu Suurbritannias olles ise ei jõudnud, et neist siiski juttu teha. Hoidke silm peal.

Kuidas saad sina Eesti saunatööstust aidata?

Eestlased saavad olla uhked oma rikkaliku saunapärandi ja esmaklassilise saunadisaini ja -tehnoloogia üle.

Kui esitleme välismaal Eestit kui saunariiki, aitame kaasa Eesti toodete ekspordile, aga samas ka turistide Eestisse meelitamisele. Lisaks saab Eesti üle maailma juurde sõpru, kes oskavad meie kultuuri hinnata. Seni on Eesti olnud rahvusvaheliselt enim tuntud digitaalsete teenuste ekspordi poolest. Meie riik võib aga olla tuntud ka suurepäraste saunade poolest täpselt sama palju, kui meid teatakse e-residentsuse ja Wise’i pärast. Oleme saunariik täpselt sama palju kui oleme digiriik. Ja välismaal tuntakse mõlema valdkonna vastu tohutut huvi.

Saunad on mitmes mõttes ühiskonna ühtlustajad, sest kohalik saunatööstus on jaotunud üpris võrdselt üle kogu Eesti. Tihtipeale tegelevad saunandusega pereettevõtted, kes avavad külalistele oma mõnusate saunade uksed või toodavad oskuslikult saunatooteid, mis seejärel eksporditakse.

Sellepärast kasutame iga võimalust tutvustada Eesti saunadisaini, -tehnoloogiat ja -traditsioone veelgi rohkematele inimestele üle kogu maailma näiteks selliste videote abil. Meie töid ja tegemisi on kajastanud BBC News, Netflix, The Sun, The New York Times, The Boston Globe, Business Insider ja teisedki.

Ka sina saad aidata meil Eesti saunu üle maailma tutvustada.

Võta osa üritusest World Sauna Race

Me korraldame 2022. aasta suve alguses Tallinnas lõbusa saunaorienteerumismängu, millele panime nimeks World Sauna Race ehk maailma saunaralli. Ürituse käigus on võimalik nautida ühe päeva jooksul suurt hulka imelisi ja imelikke saunu. Kutsume osa võtma saunasõpru (ja ajakirjanikke) üle kogu maailma, aga saunaralli on mõnus meelelahutus ka kohalikele. Kui sul on Tallinnas asuv saun või Tallinnasse transporditav saun, millega sooviksid üritusest osa võtta, anna meile sellest teada aadressil tere@estoniansaunas.com.

Siin on üheminutiline World Sauna Race’i tutvustav video:

Lisainfot leiad lehelt WorldSaunaRace.com. Kui oled üritusest huvitatud, pane Facebooki ürituse all kirja, et oled huvitatud.

Otsime töötajat

Kui oled jõudnud nii kaugele, siis tahan rääkida veel ühest asjast. Vajame abikäsi! Tahaksime Eestis või Suurbritannias palgata paindliku töögraafiku alusel töötava inimese, kes aitab meil rahuldada suurenevat nõudlust ja ettevõtet kasvatada.

Peaksid oskama eesti ja inglise keelt ning tundma kirge saunakultuuri ja ärinduse vastu. Muus osas ei kirjuta me ette kindlaid oskusi ega kogemusi, vaid kujundaksime ametikoha töötaja järgi. Otsustaksime koos, mida soovid teha, mida hallata ja mida õppida. Selle põhjal lepiksime kokku õiglase töötasu, mis võib ettevõtte kasvades suureneda. Võime sõlmida töölepingu, aga soovi korral võid esitada meile oma ettevõtte alt arve. Eelkõige on vaja vastata päringutele ja hallata tellimusi (seega on kliendihalduse tundmine või soov seda õppida plussiks). Lisaks sellele saaksid lüüa kaasa paljudes eri tegevustes. Nende hulgas võib olla ettevõtte arendamine koos Eesti ettevõtjatega, suurepäraste saunatoodete turundus ja eksport, suhtekorraldus, sisuloome, ürituste korraldamine ja palju muudki. Me ise töötame kodust ja pere kõrvalt ning sama saaksid teha ka sina. Suhtume näiteks väga mõistvalt ka väikeste lastega töötajasse. Kui aga soovid, võime otsida sulle tööpinna näiteks ühiskontoris. Kui eelnev kõlab põnevalt, võta meiega ühendust aadressil tere@estoniansaunas.com.

Jälgi meie kasutajat tere@estoniansaunas.com.

Jagame pidevalt sisu Eesti saunade kohta YouTube’is, Facebookis, Instagramis ja Twitteris kasutajanime alt @estoniansaunas. Jälgi meid ja saada ka palun pilte oma saunast, mille kohta võime postituse teha.

Aitäh lugemast,
Adam ja Anni

--

--

Adam Rang
Estonian Saunas magazine

Saunapreneur at EstonianSaunas.com. Previously Chief Evangelist at Estonia’s e-Residency programme.