Do pRáce na kole s velkým R a daty ze Strava.com

Jako již nevím kolikátý rok se účastníme akce „Do práce na kole„. Je to příjemná motivace k tomu rozhýbat si po zimě trochu tělo a připravit se na letní sezónu. Člověk zjistí jak zlenivěl a jak moc mu přes zimu zreznul řetěz. Letos jsme postavili celkem 5 týmů a někteří z nás mají ambici jezdit v květnu více než loni.

Vyšlo v květnu 2017 na www.activate.cz.

A protože máme rádi data, připravili jsme utilitku, která všem fanouškům jazyka R zjednoduší sledování toho jak na tom jsou. Výsledkem celého snažení bude tento grafík:

Graf porovnává květnové dny a pro každý z nich ukazuje, kolik jsem od začátku května — tedy soutěže „Do práce na kole“ — najel. Konkrétně zde je vidět, že loni jsem začal jezdit až 4. května a celkem jsem najel 175km. Letos jsem začal již 2. května a nám tedy malý náskok! Jej jej nepromarnit.

Graf je vytvořen na základě dat z oblíbeného systému pro sledování sportovních výkonů www.strava.com. Pokud si chcete také analyzovat svůj výkon, pak je pro vás následující návod.

Příprava

Potřebujete jen pár nezbytností:

 1. Rko
 2. Účet na www.strava.com, kde máte data za loňský i letošní květen.
 3. Asi tak 10minut času

Krok 1: Vytvoření Strava API aplikace

Nejprve musíme povolit získávání dat přes API Strava. Přihlaste se a zapamatujte si vaše athleteId z URL. Bude vám hodit. A pak klikněte na Setting.

V Settings klikněte na položku „My API Application“. Vytvořte vlastní aplikaci. Důležité je zapamatovat si její applicationName, clientId a clientSecret. Jako callback domain nastavte localhost. Celé to bude vypadat asi takto:

Výtečně. Nyní máte povolený přístup do API. Někde byste měli mít poznamenané:

 • athleteId
 • applicationName
 • clientId
 • clientSecret

Krok 2: Analýza dat v R

Stáhněte si tento R soubor z našeho školicího repository:

https://github.com/etnetera-activate/r-minicourse/blob/master/20-strava-dopranebnakole/strava-dopracenakole2017.R

Na začátku musíte doinstalovat několik knihoven. Dplyr a ggplot2 asi máte, ale rStrava je to co potřebujete a pravděpodobně nemáte.

Poté vyplňte získané údaje pro API Strava.com. Ty co jsou v GITu jsou pochopitelně jen příklady. Nebo si je umístěte do souboru vedle, a použijte funkci source().

A to je vše. Po spuštění skript:

 • provede autorizaci do Stravy — napoprvé se otevře okno prohlížeče a vy budete muset provést přihlášení. Následně již to není potřeba, OAuth token si uložíme.
 • stáhne sportovní aktivity
 • postupně z nich vyfiltruje jen jízdy v pracovní dny v květnu 2016 a 2016
 • spočítá kumulativní součty v jednotlivých letech
 • .. a nakreslí graf

Data lze pochopitelně použít i jinak — můžete porovnávat frekvenci, můžete si porovnávat výkony za celý rok atd. Datové kreativitě se meze nekladou.

Přejeme mnoho šťastných km ať již na kole do práce nebo jen tak pro zábavu!


Originally published at www.activate.cz.

Etnetera Activate

Medium Etnetera Activate

Jiri Stepan

Written by

Vedu tým skvělých lidí ve firmě Etnetera Activate. A zajímá mne ebusiness, cestování, sci-fi, divadlo, triatlon, ...

Etnetera Activate

Medium Etnetera Activate