Google Analytics Summit 2015

Heulwen
Etnetera Activate
Published in
5 min readAug 21, 2018

“We have a few announcements for the passengers in the economy class. The rows 24–26 were contaminated by a sick passenger on the inbound flight and they are closed. Also the nearby restrooms are closed. The water system in the airplane is broken and the repair would have mean to cancel this flight, so we are unable to make coffee or tea for you. The seets number 34A, 35A and 35B were flooded and are also closed. We apologise for any inconveniences and enjoy your flight!”

~ posádka United Airlines při letu Franfurkt — San Francisco (reakcí byl mohutný záchvat smíchu)

Vyšlo v červnu 2015 na activate.cz.

Letošní Summit nesl název “The Power of Together” a událost byla celá pod NDA, takže téměř všechny novinky jsou tajné a můžete si jen představovat, s čím vším budou Analytics ještě zintegrovány, jaké nové vychytávky budou připraveny a jaké nové nástroje vám usnadní práci. Summit se odehrával v hotelu Hyatt Regency poblíž San Franciscého letiště, tedy uprostřed dálnicové pustiny, kde by byl každý technologický špión jistě brzy odhalen, a tedy neunikne na veřejnost vůbec nic.

Geniální aktivita s nitěma, jejíž výsledkem je: Nejvíce partnerů přijelo z Evropy a trvalo jim to 16+ hodin a och, nikoho nezajímají reklamy.

Everyone’s crazy about GTM

“Everyone’s crazy about GTM, if Brian (Kuhn) and Lukas (Bergstrom) leave a room now, everyone will go with them.”

~ organizátorka

No jasně! Mnozí si již jistě všimli, že jejich Gogle Tag Manager kontejnery v tichosti zmigrovali na novou verzi Google Tag Manageru — 2.0. To krom nenávisti za každé nové UI přináší i nějaké výhody:

  • Navigace se víc podobá Google Analytics.
  • Nad levým menu přibylo vyhledávání.
  • Přibylo také užitečné odstupňování hierarchie v user managementu, díky němuž lze přidělit např. markeťákům práva k editaci značek, ale nikoliv k jejich publikaci.
  • Rules byly přejmenovány na triggers, macros na variables, v české verzi zůstala pravidla pravidly a makra se přejmenovala na proměnné. Navíc už nejsou základní proměnné generovány při vytvoření kontejneru, ale jsou předvytvořené. A jsou pěkně roztříděné podle kategorií: stránky, nástroje, chyby, kliknutí, formuláře a historie (pages, utilities, device, errors, clicks, forms, history).
  • Změny prodělal i debug mód, kde lze v Summary vidět, které značky se spustily na základě jakých pravidel, a také lze navigovat tam a zpátky a vidět i data odeslaná před opuštěním stránky.
  • Nejvíc očekávaná věc je zrušení Auto-Event Listener Tags. Pokud chceme spustit značku založenou na kliknutí, nemusíme si pomáhat “Poslouchačem událostí”, ale stačí jednoduše vytvořit pravidlo typu “click”. Hurá!

GTM tým také vypustil do pléna Programmatic API díky němuž máte Tag Manager zcela pod kontrolou. Brian Kuhn loni za nevídaného jásotu publika ukazoval, jak si lze v pythonu hrát s vašimi kontejnery, takže obzvláště děvčatům doporučuji se zapojit do letních PyLadies. Není to málo, pokud porovnám featury, které byly loni naslibovány, musím před GTM týmem smeknout až na zem. Spousta ostatních vychytávek se totiž stále své nálepky “SOON” nezbavila.

Protože se lidé často ptají na rozdíl mezi Google Analytics a Google Tag Managerem, doporučuji nový googlí kurz, který bude spuštěn 23. června a po jeho shlédnutí to určitě všichni všem dokážou perfektně vysvětlit 🙂

GTM 2.0 — vyhledávání a struktura účtu

Awesome! Awesome! Awesome!

Google Summity jsou (asi jako všechny americké konference) typické nadužíváním slova “awesome”. Justin Cutroni tím slovem s chutí vyplňuje každou druhou mezeru při výměně lidí na pódiu. Vítězem v této kategorii se ovšem stal rozhovor s Danielem Waisbergem (viz obrázek v závěru), autorem nové knihy “Google Analytics Integrations”, během kterého se “awesome” použilo 13x. Knížka ale docela awesome je a bude mít čestné místo v naší Etneteří knihovničce, kdyby si jí někdo chtěl půjčit. Rozhovor byl příjemným odlehčením a v závěru padlo několik návrhů na více atraktivní titul knihy: Fifty Shades of Integrations; Eat, Pray, Segment,..

Jak zapnout v mobilních aplikacích Interest and Demographic reports? Nedávno jsme zabili hledáním návodu skoro dva dny a v knize to je snadno nalezitelné, juch!

Smutný život Windows Phone vývojářů

Na konferenci byly jako loni stánky s demíčkama, mezi nimiž mě nejvíce zajímaly dva. Jeden, kde googleři ukazovali, jak implementovat Google Analytics (=čert) na mobilní appky, a jeden, kde ukazovali Google Tag Manager 2.0 (=ďábel). Ovšem pokud jste tak progresívní jako Etnetera a implementujete GA do mobilních appek pomocí GTM, tak si s vámi neví rady a posílají vás od čerta k ďáblu 🙂 Pokud máte problém s nepodporovanými Windows Phony, máte boj předem prohraný. Jedna konverzace vypadala takto:

  • Já: Hi, we have a problem with mobile app tracking via tag manager on windows phones.
  • Googler: Windows phones? Nobody’s using windows phones.
  • Já: Of course you think that nobody’s using it while nobody’s tracking its usage. 🙂
  • Random Partner: Fuck windows phones!

Nakonec mi u GTM stánku odchytli pana Erika, který je specialista na mobilní zařízení. Pan Erik měl na Windows Phony jednu věc: Lítost. Ale zato mi ukázal způsob, jak kopírovat kontejnery, když jsem si postěžovala na rozdělení kontejnerů na iOS a Android. Doporučený postup u starých kontejnerů pro mobilní aplikace je udělat dva, protože způsoby trackování na těch dvou platformách se prý čím dál tím víc liší a kdo ví, kdy bude člověk potřebovat rozdílné tagy podle platformy. Protože kopírování spočívá v exportu kontejneru a následném importu poskytujícím jen dvě možnosti (sloučení nebo přepsání — viz obrázek), sami uvažte, jestli radši nezůstanete u nástroje Simo Ahavy, který umožňuje si vybrat pro zkopírování konkrétní značky. Erik mi ukázal ještě jednu super věc. Pokud jste se zamilovali do Programmatic API, existuje něco podobného pro iOS.

export/import, overwrite/merge

Opakování matka moudrosti

Na program bylo začleněno několik věcí, které byly šlágrem loňského summitu. Vystoupil pán z vedení jakéhosi světového eshopu s náčiním pro fotografy, který oslavoval vlastní implementaci Enhanced Ecommerce. Kdesi proběhla oslava Unified Multichannel Funnels. Malá oslava importu dat proběhla snad v každém příspěvku, protože pokud se propagují integrace, chceme importovat VŠE do GA. Omylem jsem se ocitla na praktickém cvičení z nesamplovaných Custom Tables (Premium members only). Z věcí, které loni ještě nebyly veřejné, se připomněly například nové reporty v Google Analytics: Kohorty (Reporting > Audiences > Cohort Analysis, v češtině report najdete jako “Skupinovou analýzu”), které nám pomáhají lépe pochopit životní cyklus uživatelů a porovnat jejich retenci podle měsíce, ve kterém učinili první návštěvu.

Další vypuštěná novota, kterou jste mohli minout:

Pokud používáte Enhanced Ecommerce a chtěli byste si zefektivnit remarketingové či emailové kampaně nebo třeba jen porovnat vlastní seznam “doporučených produktů” s těmi, které vyplivne googlí algoritmus, máte “related products” na pár kliknutí. Jen je ke smysluplným datům potřeba nějaký minimální počet transakcí a produktů. A také 30 dní, než bude seznam vygenerován.

Related products

Závěrem

Ačkoliv v našem analytickém týmu budou asi vždy Google Analytics kvůli své neflexibilitě ostrakizovány a ačkoliv jsem oproti loňskému ročníku zaznamenala i ve svém vnímání GA strmý nárůst skepticismu, musím říci, že se mi Summit líbil. Snaha a nadšení všech googlerů pro věc je prostě nabíjející. Kdyby se dal kousek té ryzí googlí radosti z nějaké vychytávky, jejíž doposavadní absenci se všichni dávno naučili obcházet, ukrojit a přenést do naší cynické republiky, třeba by tu bylo veseleji. Nebo by se cynici chvíli dobře bavili a ryzí googlí radost by skočila z Nuseláku 🙂 Každopádně googlí plány jsou velké a já jsem na jejich vývoj zvědavá. Všichni na Summitu byli opět moc milí a radost mám o to větší, že jsem tam letos potkala i známé tváře. Takže možná zase za rok.

Já jsem úplně vpravo, čtvrtý celý člověk odspoda. Chtěla jsem se vyfotit se Simo Ahavou, ale odradil mě zákaz selfieček a přísné NDA. Takhle se ale hezky vlk nažral a koza zůstala celá.

Originally published at activate.cz.

--

--