Marketing festival, vydání IV.

Lenka Čvančarová
Etnetera Activate
Published in
5 min readAug 21, 2018

Na největší marketingovou akci roku jsme do Ostravy vyrazili Pendolinem. Nemohli jsme nechat bez povšimnutí místní genius loci, takže jsme konferenci uvítali náloží vtipů o Ostravacich (čti kratce) na naší landing page. První osobní lekci zdejších specifik jsme obdrželi hned v taxíku z nádraží na hotel (nejezdíme „do Stodolní“ ale „na Stodolní“ a „pičo“ je běžné kamarádské oslovení, nad kterým bychom se neměli pohoršovat).

Originally published at www.activate.cz.

Letošní rok se nesl ve znamení dat. Bez dat není možné vyhodnocovat úspěšnost kampaní ani změn v digitálních kanálech. Bez dat tedy nelze zlepšovat konverzní poměr a tedy ani zisk. Jako datově orientovaná firma jsme si orientaci na kvantifikovatelné ověřování namísto čtení z křišťálové koule nemohli vynachválit.

Den první ve znamení workshopů a oborových setkání

Čtvrteční den byl věnován workshopům, po kterých následoval Eshopista. Hosty byli Karel Kučera (marketingový ředitel) — a Ondřej Bělský (marketingový specialista) z Alzy. Rozjímali nad jejich expanzí po Evropě, Alzákem a každoročním vánočním dárkem zákazníkům (to když se uřvaný Alzák 25. prosince jako jediný den v roce odmlčí). Také přiznali, že vlastně záměrně nepřiznávají vůbec nic, takže se většina dotazů vznášela nad publikem jako mlžný opar, díky kterému obecenstvo v průběhu debaty značně prořídlo. Ale aspoň jedno zajímavé číslo jsme se dozvěděli, konkrétně že 18% konverzí proběhne z mobilních telefonů. Následovala relax párty na VŠB, kde se všichni nenásilně socializovali při fotbálku nebo vzdušném hokeji.

Den druhý odstartoval samotnou konferenci

Hned první den přednášek otevřel Marketing festival impozantní produkcí. Když se v Gongu spustil vypilovaný zvukový i vizuální doprovod, jistě plánovaný WOW efekt se dostavil a v kombinaci s industriálem vytvářel až opojnou atmosféru.

První přednášející Marcus Tober ze Searchmetrics mluvil o SEO a o tom, že na ranking nelze použít žádná obecná pravidla a že je vše o kontextu hledaného slova a fráze. Prý “buďme jako voda”. Přizpůsobení obsahu formě přirovnal hledané frázi a očekávaným výsledkům na dotaz, protože pro různé vertikály se pod pojmy skrývá jiný požadavek na formát výsledků (obrázky, videa, text různé délky a hloubky detailu). Jako příklad uvedl vertikálu “health” s vysvětlením, že pokud je hledanou frází “symptomy rakoviny”, pak je nejspíš prioritou psaný text s popisem symptomů, pokud je dotaz “Mona Lisa”, pak je hledaným objektem obrázek.

Lukas Vermeer z Booking.com hovořil o A/B testování, big datech a o tom, že slovní spojení “data science” je vlastně nesmysl, protože věda by měla být ze své podstaty založena na datech. Zmiňoval různé chyby, kterých se lidé při analýze dopouští. Myslím, že to byla první ze dvou přednášek, která názorně ukázala, proč je marketing primárně o datech i tomu nejzatvrzelejšímu markeťákovi.

Kevin Hillstrom se rozhovořil o marketingových strategiích, o tom, proč bychom se při jejich tvorbě měli inspirovat sportovními kluby a jakým způsobem nakládat s nejvěrnějšími zákazníky — kdyby ještě někdo pochyboval, tak úplně stejně, jako s nejvěrnějšími fanoušky.

Následovala panelová diskuse na téma Programmatic Advertising pod taktovkou Davida Špinara. Nutno podotknout, že tento formát je velmi zrádný a tentokrát se nepodařilo rozproudit zajímavou debatu.

Od byznysovějšího pohledu jsme se přesunuli zpět k přednáškám techničtějšího rázu. Prezentace Lucky Šperkové z AdExpress byla o Multi-Channel Attribution, včetně názorných postupů, ukázek, čísel a porovnání použití různých typů atribucí, modelů a jejich klady a zápory.

Colin Woon se svoji korporátně zaměřenou přednáškou o řízení SEO moc nezabodoval, ale za zmínku určitě stojí případovky. Například Petr Procházka stručně shrnul strategii, jak uspět na Kickstarteru. Josef Kadlec mluvil o individuálním přístupu v head-huntingu pro získání co nejlepší Response Rate. Zaujal zejména informací, že na obsazení sedmi pracovních pozic u jednoho z klientů (konkrétně poradců ve finančním sektoru) museli vynaložit hodně přes čtyři sta hodin práce s oslovováním a předvýběrem kandidátů.

Závěrem dne se Michal Pastier za Zaraguzy předvedl jako kreativec každým coulem. Nechyběla mu bekovka, prdící trumpeta ani maskot anti-hrdina. Úspěšnost reklamy se odvíjí podle velmi konkrétního vzorce, podle kterého se v divákovi vyvolají emoce, tzv. Peak End Effect (happy ending here we come!) a identifikace s anti-hrdinou, příkladem budiž Haru Urara aneb „The Shining Star of Losers“. Soudě dle virality reklamy na Kofolu a 78% přístupu z organicu na tom asi něco bude.

Po nabitém dni jsme se odměnili v pořadí třetí párty, tentokrát ve Světě techniky, kde jsme mimo jiné foukali míčky do děr, osahávali pohlavní orgány různých (zvířecích) samců a napodobovali slepičí běh.

Den třetí uzavřel letošní nálož inspirace a energie

Nedělní ráno nás rozproudil energický Jim Banks, který se ve své práci, dle svých slov, pohybuje na hranici etiky, jinými slovy, někdo tu špinavou práci dělat musí. Nebo ne?

I přes slabší energii prokázal Andrej Pančík zkušenosti s automatizací Facebook kampaní, ač jsme nedokázali z hlavy dostat přemýšlení nad podivným obchodním modelem portálu represent.com.

Frederick Vallaeys z Optmyzr se zamyslel nad budoucností PPC a možnostmi automatizace, věří, že lidská inteligence zvítězí nad stroji a nenávistí, lidé totiž mohou přemýšlet „out of the box“ a změnit strategii, čímž obejdou zavedené mechanismy. V závěru zhodnotil Marketing Festival jako jednu z nejlepších PPC konferencí, na kterých byl a tak jsme chvíli uvažovali, zda byl na stejné akci jako my.

Stephen P. Anderson se představil jako CXO (Chief Experience Officer) z Bloomboard. Zkoušeli jste někdy vnímat online sjednávání smlouvy jako partii Osadníků? Pokud ne, tak je nutné změnit úhel pohledu. Deskovými hrami se totiž Stephen inspiruje při svých snahách zaujmout zákazníka. Pokud nás totiž i nejběžnější úkony baví, tak se k nim spíše a raději vracíme. Stephen byl rozhodně jedním ze zkušenějších řečníků a dokázal nás do svého tématu vtáhnout odvahou nechat tisícihlavé publikum během přednášky hrát hru, na které ukázal, že i malá změna pravidel dokáže významně ovlivnit získaný zážitek (Experience can be designed!).

No a na samý závěr konference nám Michael Lykke Aagagaard předvedl show se vším všudy (přičemž vlastně dokázal účinnost „Peak End Effectu“). Ač se obsahově jednalo spíše o kompilaci dvou přednášek jeho kolegů z Unbounce — Oliho Gardnera a Barta Schutze, kteří byli na Marketing Festivalu vloni, i tak jsme si to užili.

Závěrečná párty se po sérii předchozích organizačních zaškobrtnutí velmi vydařila a jeden z protagonistů (audiovizuální mág Danger) k nám dorazil dokonce až z daleké planety Tatooine.

Za nás na závěr jedno veliké…

Originally published at www.activate.cz.

--

--