Stopadesátý report z Marketing Festivalu

Aug 21, 2018 · 12 min read

Letos se Marketing Festivalu zúčastnili dva členové týmu Etnetera Activate — Lukáš (usměvavý digitální analytik) a Pavel (fousatý nadšenec do e-mailingu). Přečtěte si jejich názory na marketingovou událost roku z Brna.

Vyšlo v prosinci 2015 na activate.cz.

Varování: Následující text je osobním názorem jeho autorů a jakákoliv podobnost s objektivními obecně platnými soudy je nezáměrná nebo čistě náhodná. Pokud s těmito názory nesouhlasíte, můžete se vyřádit v komentářích nebo se za námi někdy stavte na pivko.

Úvod a organizace

Lukáš: “Miluju Jindru! Tak a je to venku. Jinak se to prostě popsat nedá (snaha zhodnotit #mktfest konformě by navíc stejně v závalu dalších reportů zapadla). Víc bych ho žral snad už jen v případě, že by dokázal překonat svůj niterný vztah k SEO a PPC a vyvážit adekvátní zastoupení disciplín, které dnes v digitálním marketingu frčí (hint: analytika, Analytika a ANALYTIKA!). Jinak to ale bylo bezchybné — organizace, program, zajištění životních funkcí účastníků (jídlo, kafe, Kafe a KAFE!), parties.”

Pavel: “Na #mktfest jsem dostal referenci od klienta (zdravím Michaela do Annonce :-)), který byl loni a pěl ódy na nejlepší událost v ČR. Měl jsem teda poměrně vysoká očekávání a musím říct, že se beze zbytku naplnila. Samozřejmě nebylo to všechno dokonalé a úžasné, ale co je?”

Seznamka

Pavel: ”Na začátek trochu kritiky — organizace prvního seznamovacího večírku se moc nepovedla. Nebylo domyšlené / dostatečně komunikované to, jestli se člověk musí přihlašovat, když už byl přihlášený na Facebooku, byly prostě dvě registrace a to (jak všichni víme) je cesta do pekla. Takže jsme vlastně měli dvě seznamky — tu oficiální a pak tu naší, kam nakonec dorazilo 6 lidí, kteří se na ofiko nedostali. Což mi přijde jako škoda a zbytečné organizační zaškobrtnutí.”

Workshopy

Pavel: “Dopoledne jsem byl u Petra Havlíka na Tableau. Chtěl jsem vidět, co to je, znal jsem jen název, nikdy předtím jsem Tableau neviděl a zatím většinu svých datově analytických věcí dělám v SQL a Excelu. A moc jsem se těšil. Petr nezklamal, dokázal do 3 hodin vměstnat maximum, aby mě nadchnul, co se tam dá všechno dělat a jak (celkem) jednoduše. I když musel spoustu věcí přeskakovat, tak mě přesvědčil se na Tableau podívat podrobněji.
Odpoledne jsem měl to štěstí, že jsem se dostal na
workshop Martyho Neumeiera. Tahle kapacita v budování brandu proběhl v rychlosti pár teoretických základů a pak jsme se věnovali praktickému vymýšlení naší “jedinečnosti”. Díky tomu, že Marty hned komentoval naše výtvory, tak spousta dostala okamžitou zpětnou vazbu, jestli jdou aspoň správným směrem. V jednom případě to vypadalo, že dokonce na místě vymyslíme novou značku, tak uvidíme, jestli se to nakonec chytí v praxi. 🙂 Odcházel jsem s tím, že si rozhodně musím Martyho knížky přečíst. 🙂

První přednáškový den

Oli Gardner: Frankenpage: Using A Million Little Pieces of Data to Reverse Engineer the Perfect Landing Page

Lukáš: “Umístit Oliho přednášku jako první byl dobrý tah. Téma, které se dotýká většiny digitálních marketérů, a navíc bylo podáno ve velmi záživné formě. Aby Oli udržel tempo, musel se sice několikrát dopustit nepřiměřeného zjednodušení, ale kdo to zvládl odhalit a přečíst si tu správnou message mezi řádky, byl zcela jistě spokojený stejně jako já.”

Pavel: ”Pro mě jedna z nejlepších přednášek na festivalu vůbec — spousta čísel (ty já rád), konkrétních příkladů, zabalené do zábavného obalu. Oli je zkušený řečník a nasadil laťku nebezpečně vysoko.”

Aleyda Solis: Conquering International Search Markets: The key ingredients for international SEO success in competitive countries

Lukáš: “Na této přednášce bylo znát, že některá témata prostě nemají potenciál rozdmýchat vášně. Dozvěděl jsem se několik velmi praktických tipů, ale musel jsem se hodně soustředit, abych udržel pozornost a dokázal průběžně domýšlet, kdy by se mi něco takového mohlo hodit. Obávám se, že drtivá většina publika popsanou problematiku neřeší, a po energické první přednášce tak ztěží zvládli pojmout to, co se nám Aleyda snažila říct.”

Pavel: “Po rychlém nástupu nastal taky rychlý sešup. Přiznám se, že téma mě nějak zvlášť nezaujalo a ani prezentace nebyla udělaná tak, aby mě chytila. Aleyda už na začátku začala používat odborné výrazy, které jsem jako neodborník neznal, tím jsem se ztratil a nechytl jsem se až do konce. Trochu škoda.”

Marty Neumeier: The Brand Flip: Why customers now run companies and how to profit from it

Pavel: “Díky tomu, že jsem byl den předtím na jeho workshopu, tak jsem se moc těšil. Pár věcí zopakoval (aby ne), ale spousta byla nová a celou přednášku jsem “hltal” slovo od slova. Nakonec to skvěle završil několika historkama se Stevem Jobsem. Pro mě rozhodně top zážitek z celkého festivalu.”

Lukáš: “Je radost poslouchat někoho, kdo investoval do formulací svých myšlenek spousty času a energie. Navíc když to nakonec tak krásně drží pohromadě a vy si celou dobu říkáte jen “jaktože mě tohle nenapadlo dřív”. Navíc jsou Martyho myšlenky beze zbytku aplikovatelné na to, co a jak prodáváme my sami v Etneteře Activate — naši nabídku spoluutváří naši klienti a my trávíme podstatnou část času přemýšlením, jak tenhle náš kmen posunout dál.”

Případovky z České republiky

Jakub Kašparů (Lynt Services): Pokročilé automatizace kampaní AdWords a Sklik + skripty pro vás

Lukáš: “PPC sice něřeším (a když už jsem se k němu někdy přiblížil, tak spíše k Adwords), ale případovka mi zapadla do trendu, který se prolínal i dalšími vystoupeními na letošním Marketing Festivalu. Určité kutilství, nutnost naučit se programovat, abychom mohli automatizovat nudné úkoly — to je cesta, která rezonuje s většinou schopných lidí z oboru.”

Radek Hudák (Slevomat): Jak využíváme RLSA ve Slevomatu

Lukáš: “U této přednášky už se na mě výrazným způsobem projevil fakt, že jsme byli v Brně už od středy a absolvovali jsme tedy i dvě welcome party. Stejně jako u PPC tohle není úplně můj rybníček a měl jsem co dělat, abych neusnul (tímto se omlouvám přednášejícímu, měl na tento stav minimální vliv).”

Jakub Chour (LMC): Jak měříme obsah v LMC a díky tomu děláme lepší rozhodnutí

Lukáš: “Konečně nějaká analytika,” řekl jsem si na začátku. Následoval sice praktický, leč velmi zjednodušující návod na to, jak si nastavit prioritní schema, podle kterého můžete lépe zacílit svoji energii do obsahu, který má větší potenciál k doručení výsledků. Když nevíte kde začít, tohle je určitě cesta. Jestli už máte s měřením zkušenosti, už jste pravděpodobně ve svých úvahách o dvě lekce dále.

Pavol Adamčák (ui42): Kouzelný skript: Jak zdvojnásobit příjmy z Heuréky a přitom nezvýšit náklady

Lukáš: “Tady jsem zase usínal (příště musím vymyslet způsob, jak v tempu této událost přežít o něco důstojněji).”

Martin Šimko (RobertNěmec.com): Monitoring médií pro SEO — výsledky, proces a skripty ke stažení

Lukáš: “V tomhle případě šlo o hezkou ukázku systematické práce, která přináší ovoce. Navíc případovka obsahovala i vyvážený pohled na proces, který byl použit — co může řešit agentura, co by měl řešit klient.”

Pavel: ”Pro mě osobně nebyly ty casestudy bohužel moc zajímavé — PPC ani SEO neřeším a přišlo mi to všechno dost monotematické. Pro příští ročník bych rozhodně navrhoval pestřejší výběr témat.”

Daniel Gilbert: How to build your own automated bidding system in less than 6 weeks

Lukáš: “Po případovkách jsem se trochu zmátořil a díky energickému Danielovi a jeho ztracenému hlasu, který dodal přednášce sice trochu komický rozměr, ale pomohl mi k udržení pozornosti. Vracíme se zde trochu k mé teorii o úspěšné taktice — quick-and-dirty-little-code-here-and-there-automation-everywhere. Ta se prolínala celou přednáškou, jen jsem byl trochu překvapený z toho, že dopředu byl Daniel a jeho agentura prezentována jako skvadra rocket-scientists, ale ve výsledku používali AppsScript ve Spreadsheetech — no což, když to funguje, proč ne.”

Pavel: “A je to tady zase — další PPC. Daniel byl aspoň zábavný a bylo vidět, že ukazuje spoustu konkrétních věcí, dává ke stažení skripty a publikum baví. Ale pro mě bohužel téma mimo.”

Dan Petrovic: Advanced SEO Process: Data, Strategy, Content and Outreach

Lukáš: “U Danovy přednášky jsem si vzpomněl na cimrmanovskou “neschopnost opustit myšlenku”. Jsem jediný, kdo nepochopil, jak se od záměru vylepšit SEO na australské verzi AirBNB dostal Dan k tomu, že se stal lokální autoritou v oblasti generalizujících recenzí restaurací napříč Austrálií? Bral jsem to tak, že Danův koníček je z relativně průměrného nebo trochu divného contentu generovat cosi, co získá tolik pozornosti, že na tom lze na konci dne nějak benefitovat.”

Pavel: “Na další SEO přednášku jsem neměl sílu (ale mohl bych se vymluvit třeba na to, že jsem musel nutně udělat něco do práce 😎)”

Bjoern Sjut: Highend CRM with low cost tools

Lukáš: “Tady bych název přednášky změnil na “You can have a quite cheap CRM, if you decide to ignore some of the more complex parts of the reality”. Bjoern ale skvěle zapadá do skupinky QaDLCHaTAE.”

Pavel: “Konečně první přednáška na téma chytrého e-mailingu! Začátek byl ale spíš rozpačitý. Doporučovat posílání emotikonů v Subjectu je jako kdybych chtěl dělat koláčové grafy v Excelu. Stejně tak začínat narozeninovým trigger e-mailem nebo řešit takové samozřejmosti, jako animované GIFy — to není nic, co by bylo hodno Marketing Festivalu. Ale “vykoupil” se zajímavými triky na propojení Google Analytics a MailChimpu, tipu na BI nástroj “zadarmo” a pár dalšími věcmi. Takže nakonec celkem pohoda.”

Druhý přednáškový den

Bart Schutz: Data, Customers & the art of applying Psychology

Lukáš: “

Chvíli jsem pojal podezření, že A/B testování bude zneužito pouze k ukázce toho, že je Bart prostě tak dobrý psycholog, že má vždy pravdu a testy to už vždy jen potvrdí. Nakonec mi ale dalo nejvíc, když Bart odpověděl na moji otázku, zda se někdy mýlil — s klidem prohlásil, že mnohokrát a uvedl minimálně jeden zajímavý příklad (Social Validation prostřednictvím Testemonials fungovala u spoření, ale už ne tak dobře u půjček), který mohl dát do samotné přednášky — hodně by tím získala.

Pavel: “

Tohle téma docela sleduju a spoustu věcí kolem toho čtu, Bart to celé ale zabalil do vtipné prezentace jejich královské rodiny (Bart je Holanďan) a fakt mě to bavilo. Jedna z nejlepších přednášek na festivalu. Zdá se, že kombinace psychologie (pochopení, jak přemýšlíme) a tvrdých analytických dat (abychom si to potvrdili i na číslech) má budoucnost.

Dan Gridin: How to plan, setup and launch b2b marketing automation system in 90 days or less

Lukáš: “

Nejsem sám, kdo byl z této přednášky zpočátku velmi rozpačitý. Asi je ale nutné připustit, že v Rusku (a nejspíš nejenom tam) gender studies asi úplně nefrčí a korupce (jak jinak nazvat uplácení prospektů šampaňským nebo iPady) či začlenění striptýzu do obchodního cyklu v B2B segmentu je tam stále průchozí. Po tomto úvodnu následoval alespoň celkem soudržný návod na iterativní rozjíždění Lead Management automatizační platformy v B2B.

Pavel: “

Pro mě nejhorší zážitek z celého festivalu. Nemám tenhle typ lidí rád, kdyby se z přednášky vystříhaly všechny projevy sebechvály, tak by z toho možná nebylo ani na case study. Příště nebrat.

Larry Kim: The Future of PPC Marketing in 2016 and Beyond

Pavel: “

Larry byl pro mě ukázkou toho, že i téma, které je mimo můj obor (ano, pořád se bavíme o PPC, kterých bylo na festivalu nadmíru :-)) se dá pojmou tak, že bude bavit a bude fakt poučné. Larry je skvělý chlapík, na rozdíl od předchozího nafoukance je skromný a přitom podává důkazy, že je špičkou v oboru. Jeho prezentace měla spád a byla nabitá zajímavými postupy. Hodně mě překvapil jeho názor na marketing přes sociální sítě (jakožto plnohodnotné náhrady dnešního e-mail marketingu) — tam jsme se zatím neshodli, dokonce jsme se o tom bavili ještě pak osobně na after-party, tak jsem zvědavý, kam se to bude ubírat. Byla to ale rozhodně hodně inspirativní přednáška.

Lukáš: “

Larry rozhodně zaujal svojí skromnou osobností. Překvapilo mě, jak otevřeně popsal problémy, které se na obor PPC neodvartně valí — mám na to podobný názor a jsem překvapený, že u nás stále frčí relativně tupý manuální přístup profesionálních klikacích agentur. Larry ukázal několik velmi praktických tipů kolem toho, jak se mu — v řadě případů celkem překvapivě — podařil Personal Branding Miracle slušných rozměrů. Nejsem si jistý, zda je tohle možné v ČR, ale určitě se zamyslíme s kolegy nad možnostmi hyper-cílení prostřednictvím Custom Audiences (ať si tomuto nástroji z marketingových důvodů říkají různí hráči na trhu jakkoliv). Mimochodem o tomto nástroji jsme v programu neslyšeli poprvé a rozhodně ani naposled.

Případovky ze zahraničí

Veronika Miňovská (CDN77): A worldwide campaign in a high-end B2B segment for $1,000

Lukáš: “Veronika ukázala, že kde je hardskill, dá se i celkem agilně zahrát velké divadlo.”

Pavlína Louženská (Zoot): How I learned to love Instagram Ads

Lukáš: “Z Pavlíny byl, řekl bych, celkem objev Marketing Festivalu. Ač je poměrně úzce zaměřená (móda přes digital), přesto dokázala zaujmout pečlivě vystavěným příběhem, konzistencí, humorem i kvalitním podiovým vystupováním. Ve mně osobně bouřily emoce asi jako při finále první SuperStar (možná jsem víc prožíval tu slovenskou), kdy jsme ještě nebyli totálně emocionálně vyprahlí. Prostě Great Job!”

Wojtek Mazur (Elephate.co): Competitions for Bloggers: The Benefits, The Challenges, The Risks

Lukáš: “Kápo trolů z Polska předvedl mírně podprůměrný výkon. Nedovedl jsem si představit, že soutěž pro blogery by v ČR mohla získat takovou pozornost, aby z toho byl úspěšný case.”

Tomáš Bartek (Maternia): VašeČočky.cz — PPC on foreign markets

Lukáš: “Další přednáška, která oslavovala přístup k marketingu založený na zajimavých hypotézách a rychlých experimentech. Předvedené výsledky sice příliš nepřesvědčily, ale tvar to mělo.”

Jason Acidre: The New Age of Brand Building: Creative Link Building

Lukáš: “Tady trochu zabil Marek Prokop, když si utweetnul:

A bohužel mu musím dát za pravdu, protože cca v té době jsem na takovém jeho školení byl. Nedozvěděli jsme se tedy mnoho nového, snad krom klíčového slova RankBrain k prostudování a pak, že tyto taktiky jsou stále relevantní.”

Pavel: “U Jasona se bohužel potkal prvek očekávání s prvkem zklamání. Měl jsem asi z anotace přednášky dojem, že to bude o něčem jiném. Bohužel moc nového jsem se nedozvěděl, na Jasonovi bylo znát, že není ve své kůži a to bohužel mělo dopad i na celkový dojem z prezentace.”

Daniel Waisberg: Data Analytics Framework: Putting context into data

Lukáš: “Analytika! …? Tato přednáška byla pro mě osobně největší zklamání. Šlo o základ základu a navíc obalený klasickou Google agitkou (říká vám něco “Zvyště nabídky! Zvyště rozpočty!”?). Alespoň to drželo pohromadě, ale k pročtení Danielovy brožurky jsem ještě nenašel odvahu — nechci se znovu naštvat.”

Pavel: “Co dodat? Přednáška po obědě a náročných předchozích dnech. Málem mi brožurka upadla z ruky. Škoda. Čekal jsem něco víc.”

Brendan Almack: The Day Google AdWords Changed Forever!

Lukáš: “Zase PPC, vysoká kadence, zpestření přízvukem, veskrze to fungovalo. Trochu jsem čekal další zmínku Custom Audiences. A dočkal jsem se!”

Pavel: “Tady se přiznám, že jsem se nechytal. Nerozuměl jsem díky vysoké kadenci a přízvuku (a to si myslím, že nemám s posloucháním angličtiny problém). Další téma kolem PPC.”

Phil Nottingham: Video for SEO, CRO, Social and Beyond!

Lukáš: “Online video jsem doteď zařazené v podobném šuplíku jako SEO a PPC. Philovi se to podařilo změnit. Velmi praktické. Velmi poučné. Thumbs up.”

Pavel: “Poslední přednáška na konferenci — po všech těch “zklamáních” ze SEO a PPC jsem ji vypustil, protože ani video není můj obor. Škoda, prý to bylo docela zajímavé, tak se na to podívám ze záznamu.”

Parties a doprovodný program

Pavel: “Až na faux-pas s úvodním večírkem se všechny ostatní super povedly. V HUBu sice trochu nestíhala obsluha, bylo vidět, že na takové návaly tam nejsou zařízení a na ne-plese byl trapas, když po půl hodině došlo pivo (a už nepřišlo ;-)), ale jinak všechno parádní akce. Na Flédu jsme už ale neměli sílu, pařit 4 dny za sebou a ještě udržet pozornost na přednáškách a workshopech je fakt moc. 😉 Nejvíc se mi líbil ne-ples, tam to bylo super namíchané s chill-out zónou, kde jsme mohli celý večer “prokecat”, aniž bychom se museli překřikovat s DJem, dobré pití, dobré jídlo, krásně oblečené dámy i pánové — prostě radost pohledět. 🙂

Lukáš: “Bylo si o čem povídat. Bylo s kým si povídat. K tomu ještě další bonusy jako seznámení se super kapelami, o kterých jsem netušil (en.dru s Martinem Svátkem váleli na neplese, mrzí mě, že jsem z monstrózní afterparty viděl jen “DVA” a utekli mi Kadebostany a Noisy Pots). Netuším, kde bych na tohle všechno měl ještě brát energii (nějaké tipy, jak aplikovat kofein nitrožilně?).”

Závěr

Pavel: “Pro mě to byl první ročník a rozhodně nelituju. I přes výše uvedené výhrady (monotematické SEO/PPC bloky, drobné škobrtnutí v organizaci) se mi akce fakt líbila a příští rok se chystám znovu. Sám sebe se ptám, jestli mi víc vyhovuje ten styl konference, kde jsou tématické bloky, které běží paralelně (a vy si pak nemůžete vybrat, kam půjdete, protože jsou dobré všechny :-)) nebo tenhle styl, kde je jen jedno vlákno. Inu jako všude i tohle má svoje výhody a nevýhody. Pro některé lidi to musela být mega akce, já jsem bohužel v některých přednáškách ten potenciál nenašel. Ale celkově se mi to fakt líbilo a myslím si, že v ČR je to rozhodně jedna z nejlepších akcí, kterou byste si neměli nechat ujít.”

Lukáš: “Ač možná vyzněla některá hodnocení přednášek poměrně kriticky, byl jsem z akcí jako s celkem nadmíru spokojen. Je velmi obtížné trefit se do vkusu všem. Důležité mi ale přijde, že akce přiláká ty správné lidi a umožní v rámci networkingu vznik nových přátelství, kontaktů a nápadů, ze kterých bude širší obor digitálního marketingu zase chvíli slušně napumpovaný.

Trochu mě překvapila ještě anketa o osobnostech českého digitálního marketingu. Trochu mi z toho vychází, že my z řad agentur a freelancerů „kolem webů“ jsme trochu uzavření sami do sebe. Náš svět webových technologií má k plnohodnotnému digitálnímu marketingu ještě daleko. Do něj patří dnes integrované kampaně, které přetékají i do tradičních kanálů a je zvláštní, že špičky z velkých agentur, které vymýšlejí koncepty pro největší hráče a za největší rozpočty na Marketing Festivalu chyběly. Nebo se o nich prostě jenom neví. Asi nestojí o publicitu a jsou spokojení tam, kde jsou teď.”

Nakonec snad jen dodám, že věřím, že se všichni zase za rok v Polsku (nebo to bylo v Brně?) sejdeme.


Originally published at activate.cz.

Etnetera Activate

Medium Etnetera Activate

  Lukáš Čech

  Written by

  Digital Analytics Heavy Lifter from @etneteractivate

  Etnetera Activate

  Medium Etnetera Activate

  Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
  Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
  Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade