Zlepšete HTML kód & přístupnost vašich newsletterů

Pavel Pola
Etnetera Activate
Published in
3 min readJan 16, 2019

--

Tohle je pátý díl našeho seriálu o e-mail marketingu. V minulém díle jsme se věnovali výzvě k akci.

Photo by Lee Campbell on Unsplash

Taky vás potěší, když je věc, která dobře vypadá, udělaná poctivě i zevnitř? Když se nešidí materiály a konstrukce stojí na pevných základech? A když se dá použít i lidmi s nějakým handicapem? Přesně o tom je kódování.

Dobrý kód je základem pro to, aby se váš e-mail zobrazoval správně ve většině e-mailových klientů nebo aby byl responzivní. Kód, kde jsou evidentní chyby, zbytečně dráždí některé SPAM filtry (např. jednou se nám stalo, že nám Hotmail dával e-maily do SPAMu proto, že jsme měli prázdné řádky před prvotním DOCTYPE tagem), stejně tak chybějící TXT verze. Pokud je e-mail moc dlouhý (nad cca 102 kB), tak ho např. Gmail “uřízne” a zákazníci ho neuvidí celý.

Zvláštní pozornost byste měli věnovat i tomu, jak váš e-mail vidí různě handicapovaní lidé. Existuje řada poruch zraku nebo soustředění a těmto lidem můžete ulehčit život (nebo dokonce vůbec zpřístupnit vaši nabídku) tím, že e-mail správně nakódujete.

Například nebudete používat barevné kombinace, které velká část populace nerozliší, nebudete zbytečně centrovat text, použijete speciální syntaxi pro zápis kódu pro lidi s čtečkami e-mailů, a podobně. Skupina nějakým způsobem postižených příjemců vašich e-mailů totiž není úplně malá — může se jednat klidně o desítky procent vaší databáze, takže se opravdu vyplatí jim věnovat pozornost.

Věděli jste např. že bezmála 8 % mužské populace (v našich zeměpisných šířkách) trpí některou z tzv. červeno-zelených barvoslepostí? Třeba takový Dr. Max by si měl opravdu hodně dobře testovat, jak jeho nabídku vidí právě takto postižení pánové.

Checklist: HTML kód a přístupnost

✔️ Máte správně vloženou TXT verzi e-mailu?

✔️ Zobrazuje se e-mail správně ve všech důležitých e-mailových klientech? (https://www.litmus.com, https://www.emailonacid.com)

✔️ Máte validní HTML kód?

✔️ Máte velikost e-mailu do 100 kB?

✔️ Je váš e-mail nakódovaný pro lidi s poruchou zraku?

✔️ Je váš e-mail vhodný pro dislektiky, lidi s poruchou barevného vnímání, lidi s poruchou soustředění, apod.?

--

--

Pavel Pola
Etnetera Activate

Žiju #freedomatwork a #emailing. Chcete to žít se mnou? :-)