Zlepšete HTML kód & přístupnost vašich newsletterů
--
Tohle je pátý díl našeho seriálu o e-mail marketingu. V minulém díle jsme se věnovali výzvě k akci.
Taky vás potěší, když je věc, která dobře vypadá, udělaná poctivě i zevnitř? Když se nešidí materiály a konstrukce stojí na pevných základech? A když se dá použít i lidmi s nějakým handicapem? Přesně o tom je kódování.
Dobrý kód je základem pro to, aby se váš e-mail zobrazoval správně ve většině e-mailových klientů nebo aby byl responzivní. Kód, kde jsou evidentní chyby, zbytečně dráždí některé SPAM filtry (např. jednou se nám stalo, že nám Hotmail dával e-maily do SPAMu proto, že jsme měli prázdné řádky před prvotním DOCTYPE tagem), stejně tak chybějící TXT verze. Pokud je e-mail moc dlouhý (nad cca 102 kB), tak ho např. Gmail “uřízne” a zákazníci ho neuvidí celý.
Zvláštní pozornost byste měli věnovat i tomu, jak váš e-mail vidí různě handicapovaní lidé. Existuje řada poruch zraku nebo soustředění a těmto lidem můžete ulehčit život (nebo dokonce vůbec zpřístupnit vaši nabídku) tím, že e-mail správně nakódujete.
Například nebudete používat barevné kombinace, které velká část populace nerozliší, nebudete zbytečně centrovat text, použijete speciální syntaxi pro zápis kódu pro lidi s čtečkami e-mailů, a podobně. Skupina nějakým způsobem postižených příjemců vašich e-mailů totiž není úplně malá — může se jednat klidně o desítky procent vaší databáze, takže se opravdu vyplatí jim věnovat pozornost.
Věděli jste např. že bezmála 8 % mužské populace (v našich zeměpisných šířkách) trpí některou z tzv. červeno-zelených barvoslepostí? Třeba takový Dr. Max by si měl opravdu hodně dobře testovat, jak jeho nabídku vidí právě takto postižení pánové.
Checklist: HTML kód a přístupnost
✔️ Máte správně vloženou TXT verzi e-mailu?
✔️ Zobrazuje se e-mail správně ve všech důležitých e-mailových klientech? (https://www.litmus.com, https://www.emailonacid.com)
✔️ Máte validní HTML kód?
✔️ Máte velikost e-mailu do 100 kB?
✔️ Je váš e-mail nakódovaný pro lidi s poruchou zraku?
✔️ Je váš e-mail vhodný pro dislektiky, lidi s poruchou barevného vnímání, lidi s poruchou soustředění, apod.?
Pomohl vám pátý díl našeho seriálu? Bylo vám to všechno jasné a hravě jste si všechny body zkontrolovali nebo máte nějaké dotazy? Budeme rádi, když nám dáte vědět, třeba na emailu: pavel.pola@activate.cz
V následujícím dílu budeme probírat, jak řešíte získávání nových zákazníků — protože už tím prvním kontaktem můžete hodně pokazit i získat.