Sign in

Eurovision Türkçe
Eurovision Şarkı Yarışması hakkında Türkçe makaleler, düşünceler, görüşler ve hikayeler…
Gigliola Cinquetti

2003 yılında Sertab Erener‘in birinciliği ile gündemimize daha fazla giren ama son 4 yıldır katılmadığımız Eurovision Şarkı Yarışması‘nda yarım asırdır efsane şarkılara tanıklık ediyoruz.

Hepimiz Alexander Rybak, Conchita Wurst, Lena Meyer Landrut, Loreen, Ruslana, Mans Zelmerlöw gibi Eurovision‘un popüler dönemine ait birincileri tanıyoruz. Peki ya Secret Garden, Linda Martin, Gigliola Cinquetti ya da Corry Brokken?

İşte sizlere Eurovision tarihinde yolculuk yaptıracak olan liderliğe oturmuş performanslar;

1995 — Secret Garden — Nocturne

Norveç adına yarışan Secret Garden grubunun seslendirdiği bu efsane eser Rolf Løvland tarafından besteleniyordu ve şarkıda sadece 24 Norveççe kelime vardı.

1964 — Gigliola Cinquetti — Non Ho L’Età

İtalya adına yarışan Gigliola Cinquetti tarafından seslendirilen bu şarkının sözleriyse Mario Panzeri‘ye…


Ülkemizin yine katılmadığı bir Eurovision sezonunun daha heyecanını yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Netta’nın Toy şarkısıyla yarışmayı kazanmasıyla, İsrail Tel Aviv ‘e taşınan yarışmanın 2019 aday şarkılarının tamamı açıklandı. Ben de her yıl olduğu gibi bu yıl da sizlere; favorilerimi, yorumlarımla birlikte bu yazımda listeleyeceğim.

Eğer İsrail’de yarışmayı yerinde izlemeyi planlıyorsanız, bir önceki yazımı okumanızı tavsiye ediyorum: Eurovision Şarkı Yarışması Tel Aviv 2019: Bilmeniz Gerekenler ve Gezilecek Yerler

Bu yıl da listeyi hazırlamak çok zor oldu. Listemdeki şarkılar aslında herkesin favori gösterdiği şarkılar. Yani diyebiliriz ki, bunlardan biri bu yıl yarışmayı alacak. Ama her zaman belirttiğim gibi yine söyleyeyim: Canlı performans…


Bu yıl da oldukça heyecanlı anlara sahne olan harika bir Eurovision Şarkı Yarışması’nı daha geride bıraktık. Türkiye olarak katılmayışımızın bilmemkaçıncı yıldönümünde, her şeye rağmen tüm ülke olarak yarışmayı takip ediyor ve Twitter ‘da trendlerimize taşıyoruz.

İçinizdeki Eurovision tutkusunu biliyorum, zaten yazdığım Türkçe Eurovision yazılarımın çok fazla okunmasından da bu anlaşılıyor :) O nedenle size her yıl olduğu gibi genel olarak neler yaşandığını özet geçmek istiyorum. Ama bu yazıdaki olayları tam olarak anlayabilmeniz için Eurovision 2019 favori şarkılarım ve bu yıl yaşanacaklar üzerine yazımı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Oldukça tartışmalı bir yıldı, İsrail’de yapılıyor olmasından dolayı herkesin üzerinde bir gerginlik ve…


Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye olmasa dahi Türk hayranlar yarışmanın peşini bırakmış değil. Geçtiğimiz yıl Kiev’e giderek bizzat izlediğim yarışmayı Salvador Sobral, kendi dilinde seslendirdiği Amar Pelos Dois şarkısıyla kazanmıştı. Gelin önce onu tekrar hatırlayalım;

Portekiz adına yarışan Sobral, bu birincilikle Eurovision’u bu yıl ülkesine taşıdı. Başkent Lizbon’da gerçekleşecek olan yarışmaya aday şarkıların tamamı da açıklandı. Youtube’da tek tek yer bulan şarkılardan bir tanesi rakiplerine büyük fark attı ve üç günde 2 milyon izlenme barajını aştı.

Her yıl geleneksel olarak hazırladığım favori şarkılarım yazımı bu yıl tekrar hazırladım ve sizler için yüksek derece alma potansiyellerini de gözeterek listeledim.

Bu yıl…


Bu yıl ilk kez gidip yerinde izleyeceğim Eurovision Şarkı Yarışması, 9, 11, 13 Mayıs’ta Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl Türkçe bir şarkıyla Ukrayna adına yarışan Jamala ‘nın kazandığı yarışmada bu yıl da oldukça iddialı çalışmalar var.

Sizlere bu yıl en beğendiğim şarkıları listelemek istiyorum. Benim için zor bir ilk 10 olduğunu söylemem mümkün.

Bulgaristan — Kristian Kostov — Beautiful Mess

Macaristan — Joci Papai — Origo

Arnavutluk — Lindita — World

Avusturya — Nathan Trent — Running On Air

Robin Bengtsson — I Can’t Go On

İsrail — Imri — I Feel Alive

Danimarka — Anja Nissen — Where I Am

Azerbaycan — Dihaj — Skeletons

Letonya — Triana Park — Line

İngiltere — Lucie Jones — Never Give Up On You

Şimdilik ilk 10 favorim bunlar. Tabi sahne performanslarında her şey değişebiliyor. …


Her geçen yıl daha da büyük bir organizasyon haline gelen ve daha da geniş kitleye yayılan 61. Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl İsveç’in başkenti Stockholm’e taşınıyor. Geçtiğimiz yıl Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen Eurovision’u Hereos şarkısıyla kazanan ve yarışmayı 2 yıl sonra tekrar ülkesine taşıyan Mans Zelmerlöw’ün zaferini şuradaki yazımda detaylıca anlatmıştım.

Her Eurovision’dan önce artık klasik olan tahmin yazımla tekrar karşınızdayım :)

Stockholm’de düzenlenecek olan yarışmaya bu yıl da Türkiye olarak katılmıyoruz. Kimisi oylamayı, kimisi de terörü gerekçe göstererek katılmadığımızı yorumlasa da ben olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak anlatmıştım. …


Türkiyesiz bir Eurovision Şarkı Yarışması’na daha sayılı günler kaldı. 2015 yılında yarışacak olan şarkıların tamamı belli oldu. Bana göre bu yıl birbirinden etkileyici şarkılar ile müthiş bir müzik ve görsel şölen ziyafeti yaşayacağız.

Geçtiğimiz yıl Rise Like A Phoenix şarkısıyla birinci olan Conchita Wurst, başarılı sesi ve şarkısıyla Eurovision’u bu yıl ülkesine taşıdı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak olan Eurovision’da birinciyi tahmin etmek bir hayli zor olacak. Yarışmada Avusturya bu yıl “Köprüler inşa etmek” anlamına gelen “Building Bridges” sloganını kullanacak. Sloganın İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığında kullandığı “Bridge Together” sloganına çok benzemesi de bu yıl konuşulan konulardan bir diğeri.

Ben de…


Blogumdaki alanında başarılı isimlerle röportajlar gerçekleştirmeye devam ediyorum. Sıradaki isim: Norveç adına 2009 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışarak yarışma tarihinin rekor oy sayısıyla birinciliği alan genç kemancı Alexander Rybak.


Blogumda Eurovision birincileriyle gerçekleştirdiğim röportajlara kaldığım yerden devam ediyorum. Norveç’e birincilik kazandıran genç kemancı Alexander Rybak ile yaptığım röportajın ardından, Röportaj serüvenine yeni bir isim daha ekledim.

2003 yılında Sertab Erener’in ülkemize kazandırdığı birinciliğin ardından 2004 yılında İstanbul’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nı Ukrayna adına yarışarak kazanan Ruslana ile yaptığım röportajda onun hakkında bir çok bilgiyi edinebileceksiniz.

İstanbul’daki yarışmada vahşi bir dans eşliğinde seslendirdiği “ Wild Dances” şarkısıyla 280 puan alarak birincilik elde eden Ruslana, yeni tarzı ile de çok konuşulacağa benziyor. Bu yıl Türkiye ‘de de konser vereceğinin müjdesini veren güzel şarkıcı, röportajda İstanbul hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

Fatih Özdemir…


Eurovision Şarkı Yarışması'nın 60. yılında çekişmeli geçen oylamanın galibi Heroes şarkısıyla İsveç adına katılan Måns Zelmerlöw oldu. En son 2012 yılında Loreen ile birinciliği yakalayan İsveç, 3 yılın ardından tekrar Eurovision'u ülkesine taşıdı.

Oldukça etkileyici ve profesyonel bir sahne şovu sergileyen Måns Zelmerlöw, şarkısını açıkladığı günden beri sürekli gündemdeydi ve favori ülkelerden biriydi. Çok şaşılacak bir sonuç olmadı denebilir aslında. Öncelikle İsveç'i tekrar tebrik ediyorum.

Kazandıktan sonra sahneye çıktığında geçtiğimiz yıl Eurovision'u kazanarak yarışmayı bu yıl Avusturya'ya taşıyan transeksüel bir birey olan Conchita Wurst'a sıkı sıkı sarılan Zelmerlöw, "I just want to say we are all heroes no matter who…

Eurovision Türkçe

Eurovision Şarkı Yarışması hakkında Türkçe makaleler, düşünceler, görüşler ve hikayeler…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store