Çocukların bilgisayar ve internet erişiminin izlenmesi

Yeni nesil direkt olarak internet ve teknoloji’nin içerisine doğdular. Daha 1 yaş civarında bizim akıllı telefonlarımızı ellemeye ve kullanma teşebbüslerine başlıyorlar. Daha da büyüdükleri zaman ya ayrı bir cihaz alınıyor ya da eski cihazlarımızı kullanmaya başlıyorlar. Biraz daha zaman geçince de notebook ya da masaüstü PC’mize el atmaya, mouse kullamaya, internet’e girmeye başlıyorlar…

Ebeveynler için en önemli sıkıntılardan birisi de çocuklarımızın cihaz kullanımını kısıtlama konusudur. Çocuklar çoğunlukla oyun, paint ile çizim ya da youtube üzerinden çoğu zaman eğitici ve eğlenceli video izlemekte. Çoğu ebeveyn ise bilgisayar kullanımını kısıtlamak için ya bilgisayarı ortadan kaldırmak, klavye ya da mouse’u saklamak, “höt,zöt” veya yaptırım ile çocukların bilgisayar kullanımını engellemeye çalışmakta. Pedagog’lar her ne kadar bunun doğru bir yönetim şekli olmadığını söyleseler bile maalesef bizlerde de hatalar olabiliyor. İnat yapan çocuklar, gergin geçen dakikalar, saatler. Oysa bu durumu aşmak için teknolojinin nimetlerinden yararlanabiliriz.

Microsoft-Logo

Geçtiğimiz haftalarda çıkan Windows 10 sayesinde Microsoft hesapları ile ilgili harika bir özelliği keşfettim. Bilemiyorum belki Windows 8 ya da 8.1'de vardı belki dikkatimi çekmemişti ya da ihtiyacım olmamıştı…

Microsoft hesapları üzerinde Aile seçeneği ile çocukların bilgisayar kullanımını gözlemleme, istenmeyen internet sitelerine girmesini engelleme ve bilgisayar kullanım saatlerini ve sürelerini kısıtlama seçeneği.

En baştan hatırlatmak isterim, bu özellikleri kullanmak için hem ebeveyn’in hem de çocuğunuzun Microsoft Hesabına sahip olması gerekiyor ve bu hesaplar ile bilgisayara login olması şart.

Bütün bunları nasıl yapacağınız konusunda fikriniz yoksa ya da az biliyorsanız:

Bilgisayarınızın açılışında Microsoft hesabını ayarlamak için aşağıdaki linkden yararlanabilirsiniz;

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/microsoft-account-tutorial

Family (Aile) ayarları için de aşağıdaki adresten bilgi alabilirsiniz.

Microsoft ekosistem olma yolunda ilerlerken tüm cihazlardan Microsoft Hesabı ile oturum açılmasını ZORUNLU tutmasa bile TEŞVİK ediyor diyebilirim. Ebeveyn olarak ailenizdeki herkesin bir Microsoft hesabı varsa yapmanız gereken şey çocuklarınız için gerekli ayarı yapmak.

https://account.microsoft.com/

account-homepage

Bu adreste SİZİN kişisel hesabınız ile ilgili şifrenizi değiştirebilir, her türlü hesap bilgileri ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu yazıda odaklanacağımız konu FAMILY (AİLE) sekmesi.

family

Family sekmesinde tanımladığınız çocuğunuzu (ya da çocuklarınızı) ve tanımlanan ilgili cihazları görebilirsiniz.

Biz oğlum Eren ile tek bir cihaz kullandığımızdan dolayı Windows 10 PC olan cihaz görünmekte. Adult (Yetişkin — Ebeveyn) olarakta ben görünmekteyim.

Gördüğünüz gibi çocuk eklemeleri ve kaldırmalarını Add — Remove (Ekle — Çıkar) yazan yerden çocuğunuzun e-posta adresi ile yapabiliyorsunuz.

Çocuğunuzun bulunduğu yere tıkladığınızda (gri bar) özet bilgileri alabilirsiniz. 12 Ağustos 2015'ten beridir bende veriler tutuluyor ve oğlumun hangi sitelere girdiğini, henüz bilmese de ne tür aramalar yaptığını, hangi oyunları, ne kadar süre ile oynadığını ve bilgisayar ekranında ne kadar zaman geçirdiğini gözlemleyebiliyorum.

child-monitor-1
child-monitor-2
child-monitor-3
child-monitor-4

Yukarıdaki ekran görüntülerinden de gördüğünüz üzere çocuk hesabı yaptığım için sağolsun Bing yapmış olduğum aramaları tuttu (evet o aramaları ben yaptım deneme amaçlı) ve engelledi.

Hangi uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiğini ve hangi adreslerde gezdiğini de rahatlıkla görebiliyorsunuz. Hatta istemediğiniz bir adresi engelleme şansınız var .

Sistemi açtığımdan beridir neredeyse 1 haftayı geçti ve dün haftalık olarak raporlama aldım. Özet olarak 1 hafta içerisinde ne kadar cihazda vakit geçirmiş, hangi sitelere girmiş, hangi uygulamalarda ne kadar vakit geçirmiş, neler satın almış vb bilgiler var.

Family-Report-1
Family-Report-2

Web Sayfaları geçmişi için ayrı bir sekme var ve burada girmesine izin verdiğiniz ya da vermediğiniz sayfaları manual olarak ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere uygun olmayan içerikler de engellenmiş durumda.

www-browsing

Tabi bazı oyun ve uygulamalara getirilen yaş sınırını da burada ayarlayabiliyorsunuz. Oyunları da yaşına uygun bir şekilde Windows Store’dan indirebiliyor. Dün mesela istediği bir oyun oldu ama 12 yaş ibaresi olunca yükleme sekmesi inaktif görünmekteydi.

app-games

Son olarak, cihazda ne kadar süre geçireceğini ve hangi saatler arası login olabileceğini de ayarlama şansınız var. (Benim en sevdiğim özelliklerden)

süre

Yukarıdaki süreler halen deneme aşamasında. Belki çok görünebilir ama şu sıralar sürelerin ne şekilde hesaplandığını araştırmaktayım. Bilgisayar uyku aşamasında süre geçiyorsa o zaman düzenleme yapmak gerekir. Geçtiğimiz günlerde 22:00 olunca veryansın etti “Ama ben araba yarışı oynuyordum” diye. Direkt olarak cihazdan logout etti çünkü kendini ve bir daha da giriş yaptırmadı. :)

Unutmadan belirteyim, tüm bu ayarları kullanılan cihazların her biri için yapmanız gerekmekte ve her raporlama CİHAZ BAŞINA size gönderilmekte.

Microsoft Family Safety (Aile Güvenliği) konularında gerçekten güzel işler yapmış ve yeni bazı özellikler de pek yakında devreye girecekmiş. Elbette başka üreticilerin de Aile Koruması ile ilgili olarak ticari ürünleri bulunmakta. İsterseniz onları da kullanabilirsiniz.

Günümüzde internet’e bağlı bu tür cihazlarda özellikle çocuklarımız için denetimin elzem olduğu da düşünülürse bu tür servis ve sistemlerin biz ebeveynlerin endişelerini birazcık da olsa gidereceğini düşünmekteyim.

--

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Evren YILDIZ

Evren YILDIZ

More from Medium

Komposku: an iOS app to help people to learn about composting and monitor their compost.

The Pandora Papers and the challenges of multijurisdictional investigations

20220212 Yucatan Lessons

Creating a game character on a turnkey basis