Akureyri/İzlanda’nın Kuzey Başkenti

Yazının orjinali havadakileylek sitesinde yayınlanmıştır.

İzlanda’nın ikinci büyük şehri Akureyri. Adanın tam kuzeyinin orta noktası. O kadar büyük ki üniversitesi var ve nüfusu 20 bin. Yani İzlanda için büyük…Günlerce Snaefellsnes Yarımadası’nda koyunlar ve atlar eşliğinde dolaştıktan sonra Akureyri bana İstanbul gibi metropol geldi. Önemli bir liman ve balıkçı merkezi olan şehir aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nın hava üslerinden biri olduğu için gelişmiş.

Akureyri’nin merkezindeki lüteryen kilisesi
Akureyri, rengarenk evlerle donanmış oyuncak gibi bir şehir
minimalism ülkenin ruhunda var

Akureyri göçmenlik konusunda da olumlu bir politika izliyor, 2003 yılında 23 Yugoslav’ın ilticasına izin verilmiş. Önümüzdeki iki yıl içinde 50 göçmenin daha yerleşmesine izin verilecek. Lübnan’daki Suriyeli kamplarından alınması planlanan göçmenler arasında öncelik; kadınların, hastaların ve eşcinsellerin olacak. Kendilerine İzlanda’da yaşamının zor ve kolay yönlerini gösteren bir video ile ön bilgilendirme yapılması planlanıyor.

Akureyri’nin otel ve restoranlarının bulunduğu en işlek cadde

Burası Akureyri Public and Botanic Park yani İzlanda’da görüp görülebilecek ender yeşilliklerden biri. Lav, basalt derken ilk kez böyle farklı bir iklime rastladık. Burası İzlanda için çok önemli çünkü İzlanda ikliminde yetişebilecek tüm bitkiler burada inceleniyor ve tohumlandırılıyor. Belediye tarafından, 1920’den beri 3 defa büyültülerek korunmuş ve korunmaya devam ediliyor.

İzlanda’da çocuk olmak; elf hikayeleri ile büyüyüp, at dışkısı, penguen yumurtası veya lav kıvılcımı isimli bonbonlar yemektir
Şehirler küçük ama detaylar büyük. Restoranlarda dandik et yeme ihtimali sıfır, kazıklanma ihtimali hiç yok. Üstelik endüstriyel beslenen değil, serbest dolaşan hayvanın etini satıyorlar daha ne olsun!

Akureyri’nin coğrafyasının yeşil olmasının nedenlerinden biri de gulfstream ile ılımanlaşan iklim

facebook veya twitter dan da takip edebilirsiniz…