Basın Bülteni Hazırlarken Değerlendirmeler ve Yorumlardan Nasıl Faydalanılır?

Faselis
Faselis Turkiye Blog
3 min readMay 31, 2021

--

İtibar yönetimi, işletmeler ve girişimciler açısından giderek daha önemli bir hale geliyor. Tüketicilerden, eleştirmenlerden ve diğer paydaşlardan alınan olumlu yorumlar ve değerlendirmeler büyük önem taşır. Bu yorumları ve değerlendirmeleri basın bültenlerinde kullanmak oldukça akıllı bir hareket olacaktır. Bu yazımızda, alınan olumlu yorumların ve değerlendirmelerin basın bültenlerinde ne şekilde kullanılabileceğini aktarmaya çalışacağız.

Yazan Louise Harris

İtibar yönetimi, işletmeler ve girişimciler açısından giderek daha önemli bir hale geliyor. İtibar yönetimi, sizin, şirketinizin ve markanızın verilen sözleri yerine getirdiğini gösteren önemli bir uygulamadır. İster iyi, ister kötü olsun itibar insanların sizin hakkınızda yaptıkları değerlendirmeler ve yorumlardan kaynaklanır. Son dönemde Google ve sosyal medyada yapılan yorumlar ve değerlendirmeler itibarı belirleyen en önemli etkenler haline gelmeye başladı. İnsanların sosyal medyada ve benzeri yerlerde yaptıkları yorumları ve değerlendirmeleri pazarlama faaliyetlerinde kullanabilirsiniz. Bu yorumları ve değerlendirmeleri aynı zamanda basın bültenlerinizde de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda, insanların sosyal medya ve benzeri yerlerde yaptıkları değerlendirmeleri ve yorumları avantajınıza çevirecek çeşitli yöntemleri sizinle paylaşıyoruz.

1 — Alıntıları (kotasyon) kullanın

Tüm basın bültenlerinde olmazsa olmazlardan biri alıntılardır. Basın bültenini yeni bir ürün veya hizmet hakkında hazırlıyorsanız, şirket yöneticisinin yanı sıra ürünü veya hizmeti kullanan bir kullanıcının görüşlerine yer verebilirsiniz. Bu, ürününüz hakkındaki ifadeyi daha güçlü hale getirecektir. Ürün veya hizmetinizin ne kadar harika olduğunu kullanan insanların söylemesi daha etkileyici olacaktır. Bu, aynı zamanda gazetecilere basın bülteninizi destekleyecek başka kaynaklar da sunacaktır. Gazeteciler birden fazla kaynak olduğunda haber yapma konusunda daha istekli olurlar.

2 — Arka plan malzemesi olarak sağlayın

Basın bültenleri şirketle ilgili bilgiler içermelidir. Değerlendirmeyi veya yorumu arka planda sağlayabilirsiniz. “XYZ şirketi ürünü test etti ve ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladı. XYZ şirketinin ürünle ilgili değerlendirmesini web sitemizde bulabilirsiniz” şeklinde bir kısım ekleyin. Basın bülteninin gövde kısmında yer almasa bile gazetecinin dikkatini çekecek ve ürünün gerçek kullanıcılar tarafından denendiğini gösterecektir. Gazeteci bu iddianın doğru olup olmadığını kontrol etmek için web sitenizi ziyaret edecektir. Değerlendirmeleri okuyarak ürün ya da hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya çalışacaktır.

3 — Uzman olduğunuzu ispatlayın

Sizi alanında uzman olarak tanıtmak için hazırlanan basın bülteninde, gazeteciyi ikna etmeniz gerekecektir. Alanınızda uzman olduğunuzu kanıtlayan değerlendirmeler ve yorumlarda hakkınızda neler konuşulduğunu bültene ekleyebilirsiniz. Yorumlarda genellikle müşterilere ne gibi faydalar sağladığınızdan bahsedilir. Bu bilgiler gazetecilere hangi konularda iyi olduğunuzu göstermek açısından faydalıdır. Bu konuda uzman olduğunuza ikna olan gazeteci sözünüze değer verecektir. Ayrıca bu gibi değerlendirmeler ve yorumlar gazetecilerin haberlerinde kullanabilecekleri ayrı birer kaynaktır. Örneğin Faselis Growth, basın bülteni gönderimi konusunda uzman olduğunu göstermek için değerlendirmelerden ve yorumlardan faydalanabilir.

4 — Olumsuz tanıtımla mücadele için kullanın

Olumsuz tanıtımlara karşı en güçlü silahlardan biri basın bültenleridir. Örneğin, bir protesto grubu yaptığınız bir hatadan dolayı markanızı hedefleyebilir. Basın bülteni hazırlayarak protesto grubunun söylemlerini çürütebilir ve yapılan hatayı düzeltmek için çalıştığınızı açıklayabilirsiniz. Olumlu değerlendirmeler ve yorumlar bu olumsuzluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Gazeteciler bu yorumları ve değerlendirmeleri okuyarak haberlerinde kullanabilir.

5 — İtibarınızı anlatın

Bazı durumlarda değerlendirmeler ve yorumlar basın bülteninin kendisini oluşturacaktır. Olumlu yorumları kullanarak bir basın bülteni hazırlayabilir ve bunu gazetecilerle paylaşabilirsiniz. Yorum ve değerlendirme sayınız yeterli miktarda değilse basın bülteni hazırlamanıza gerek yoktur. Ancak belirli bir dönüm noktasına ulaştıktan sonra “Müşterilerin ilk tercihi XYZ şirketi oldu” gibi bir basın bülteni hazırlayabilirsiniz. Bu, gazetecilere popülerliğinizin hızla arttığını ve işinizde iyi olduğunuzu gösterecektir. Gazeteciler bu tür hikayelerden hoşlanır. Bu tür basın bültenleri itibar yönetiminize yardımcı olacaktır.

Basın bültenlerinizde aldığınız olumlu değerlendirmeleri ve yorumları kullanmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Faselis Growth ve uzmanları size yardımcı olacak ve basın bülteninizi en doğru şekilde hazırlayıp gazetecilere ulaştırmanıza olanak tanıyacaktır.

--

--

Faselis
Faselis Turkiye Blog

Faselis Growth provides small businesses with an easy way to send press releases directly to national and local media fast