Almási Kitti a bátorságról

Felforgatók
Felforgatók Podcast
4 min readJun 19, 2020

Almási Kitti, az ország legnépszerűbb pszichológusa, aki nemcsak könyvet írt a bátorságról, de élete során is hozott számtalan bátor döntést. Jogásznak készült, végül a pszichológiát választotta, mára teltházas előadásokat tart. Milyen volt az idáig vezető út?

A Betone Studio által létrehozott Felforgatók podcast első évadának hetedik epizódjában Almási Kitti mesélt Kadarkai Endrének arról, hogyan választotta mégis a pszichológusi pályát, milyen nehézségeket gördített elé az élet és arról, miből meríti erejét pszichológusként. Ha inkább meghallgatnád, kattints az epizódért!

Almási Kitti jó családi és anyagi körülmények között nőtt fel. Az egyetem megkezdésekor Budapestre költözött, ahol albérletben lakott és szülei támogatták. Édesapja azonban idő közben csődbe ment, így Kittinek azonnal el kellett kezdeni dolgozni, hogy a napi ételt biztosítani tudja magának. A korábbi albérletet is felmondták, s egyből kollégiumba költözött, hiszen nem tudták volna tovább finanszírozni. A kitűnő tanulással próbált segíteni önmagán, a 13 ezer forintos ösztöndíjhoz majdnem mindenből jelesnek kellett lennie. Erre azonban annyira rágörcsölt az akkor 19 éves lány, hogy migrénes rohamok gyötörték sokáig. Kitti mégsem volt dühös sem édesapjára, sem pedig a körülötte lévőkre, akik megkaphatták mindazt, amit ő nem. Azt érezte, hogy ő megszerzi magának mindezeket a javakat.

A gimnázium befejeztével Kitti felvételizett a jogi egyetemre, ahonnan végül elutasították. Bár kitűnő volt, azt éreztették vele, hogy kevés lesz ide. Ezek a mondatok beleivódtak, s kihúzták alóla a talajt. Mint mondja, nem azért, mert elutasították vagy mert azt mondták neki, hogy rosszat mondott, hanem mert megkérdőjelezték azt, aki. Erre válaszreakcióként a 18 éves lány, miután megkérdőjelezték az identitását, komolyan elkezdett azon morfondírozni, a hiba benne van. Ma már azonban hálás, hogy így történt, hiszen ha felveszik, biztosan elvégezte volna a jogi egyetemet, ugyanis egy szorgalmas lány volt, aki ha valamit elkezd, azt be is fejezi. Mára már tudja, a jog nem volt reális választás számára, sokkal inkább édesapja miatt választotta volna ezt az utat.

Az elutasítás után Almási Kitti kiköltözött Bécsbe, amely egyfajta útkeresés és találás is volt számára egyben. Nyelvvizsgát tett és a kint szerzett barátai által megismert egy olyan világot, amely behozta az életébe a pszichológiát. Miután hazaköltözött, Kitti felvételizett pszichológia szakra. Bár tizenhatszoros túljelentkezés volt abban az évben, mégis úgy érezte, hogy neki ez sikerülni fog.

“Azt tudtam, hogy nekem ez az utam és ez nem volt kérdés”.

Miután lediplomázott, Lipótmezőre került, ahol egészen 2004-ig, első gyermeke születétéig dolgozott. A kezdetekben ki kellett taposnia a maga ösvényét és meg kellett erősíteni jelenlétét. Bár főnöke nem akarta túlzottan irányítani, volt olyan kollégája, aki azt éreztette vele, hogy lejjebbi pozícióban van, s nem is ér annyit. Almási Kitti azonban már akkor sem tűzte a lenézést, a parancsolgatást és azt sem, ha valaki a magasabb pozíciója miatt akar fölé kerekedni. Az elején ugyan megszeppent, próbált inkább mindenkivel jó emberi viszonyt kialakítani, hiszen szereti, ha kölcsönösség van két ember között.

Lipótmezőn azonban azt éreztették vele, hogy ő kicsi és soha nem is fog tudni felérni odáig. Úgy fogalmazott, hogy “megvolt az a nagyon klasszikus lenyomás, ami jellemző Magyarországra”. Kitti egy idő után azonban elkezdte meghúzni a határokat, s bár lett pár nagyobb veszekedés belőle, nem bánta, hiszen állítja: “én nőként mindig is nagyon büszke voltam”.

A ma ismert sikerei és ismertsége még Lipótmezőn kezdődtek, ahol szülési szabadsága előtt 1–2 évvel korábban már hívták rádióba szerepelni, ahol szerették azt ahogyan és amit mondott. A rádiós szerkesztő később aztán átment egy televíziós csatornához, ahová onnantól kezdve Almási Kittit is hívták, mint szakértő. Ezt követően már mindkét kereskedelmi csatornához hívták a reggeli műsorokba heti több alkalommal is.

Bár saját magát nem gondolja celeb pszichológusnak, nagyok sokan megszólták őt emiatt. Almási Kitti szerint azonban csak irigyek voltak rá, hiszen nekik nem voltak teltházas előadásaik és sikerkönyveik a polcokon. Míg Kittit ezért irigylik sokan, ő addig azokat az embereket irigyli, akik könnyen túl tudnak lendülni egy sérelmen. Mint mondja, ez jófajta irigység, hiszen ő pontosan tudja magáról, hogy bár a cselevés szintjén képes túllépni, addig érzelmileg egy bántáson, negatív megjegyzésen nagyon sokáig tudja emészteni magát.

Miből nyeri az erőt és az inspirációt egy pszichológus és mit ért az alatt, hogy nem akar birka lenni? A válaszért hallgassátok meg a Betone Studio Felforgatók podcast első évadának hetedik epizódját, amelyben egy rendkívül erős nő, Almási Kitti pszichológus meséli el bátor és felforgató történetét Kadarkai Endrének.

Iratkozz fel a Felforgatók Hírlevélre. Kapj extra tartalmakat a műsorról és hallgass meg elsőként minden epizódot 💚 👇

A Felforgatókat megtalálod a népszerű közösségi felületeken is. Kövess minket Facebook-on (https://www.facebook.com/felforgatok), Instagram-on (https://www.instagram.com/felforgatok/) és YouTube-on (https://www.youtube.com/channel/UCPVg5SOdBubD-Y9O017xRtw/featured).

Keresd a legújabb Felforgatók epizódokat a Spotify-on:

--

--

Felforgatók
Felforgatók Podcast

A Felforgatók egy podcast azokról a bátor magyarokról, akik nem kötnek kompromisszumokat és átírják a játékszabályokat. Azokról, akik mertek szembemenni az árra