Az ügyvéd, akinek a Dumaszínházat köszönhetjük

Felforgatók
Felforgatók Podcast
3 min readJun 12, 2020

Litkai Gergely ügyvédi pályára készült, dolgozott jogászként, majd belecsöppent a szórakoztatóiparba. Számos műsor háttérembereként dolgozott olyan embereknek, mint Fábry Sándor vagy Hajós András. 2003-ban azonban gondolt egy nagyon és létrehozta a Dumaszínházat, ezzel megteremtve itthon a standup műfaját.

A Betone Studio által létrehozott Felforgatók podcast első évadának legelső epizódjában Litkai Gergely, a Dumaszínház alapítója mesél pályaváltásról, Bödőcs Tiborral való konfliktusáról és arról, milyen egy társulat vezetője lenni. Ha inkább meghallgatnád, kattints az epizódért!

Litkai Gergely jogászként végzett, majd ügyvédként helyezkedett el. Egészen 2003-ig dolgozott a pályán, mikor az első Dumaszínház megnyílt Budapesten, a Godot Kávéházban, Sáfár Zoltán és Ardai Tamás segítségével. A kezdeti időszakban volt, hogy ingyen dolgoztak, ám ez nem tartott sokáig, hiszen Gergő úgy véli, ha a fellépők letesznek valamit az asztalra, akkor a saját erőforrásaikhoz képest nekik is adniuk kell cserébe valamit.

2003-ban, mikor elindult a Dumaszínház, az volt az egyetlen lehetőség, ha valaki a standup műfajában akarta megmutatni tehetségét. Litkai Gergelyék irányt akartak mutatni és szűkíteni a műfaji spektrumot. Ma már társulatként üzemelnek, összetettebb vezetői feladatokkal, de Gergő nem esett bele a kezdeti hibákba sem. Úgy véli, bárki, aki vállalkozásba kezd, nem gondolkodik hosszú távon, nem gondol a tömeggel járó dolgokra. Ő viszont nem így tett, már a kezdetektől fogva számolt azzal, mi lesz, ha ez az egész tömegessé válik.

A fellépések mellett folyamatos volt a tehetségkutatás, így fedezték fel Kőhalmi Zoltánt vagy Bödőcs Tibort is. Felmérte, hogy Magyarország egy kis piac, nem úgy működik, mint Amerikában, hogy válogatási lehetősége van az embernek.

“Míg Amerikában hatalmas talent poolból lehet válogatni, addig itthon erre nincsen lehetőség.”

Éppen ezért megtanulta, hogy a legkisebb jelre is figyelni kell, amely alapján úgy gondolja, valaki jó standupos lesz. Litkai szerint, akinek van 4–5 jó mondata vagy 2 blokkot jól tud összekötni, annak nagy esélye van arra, hogy befusson. Ezen kívül még egy különbséget kiemel a két piac között: míg Amerikában nagyon sok szerencse és kitartás kell, addig itthon fogni kell az emberek kezét és lökdösni őket a pályán maradáshoz. Ő az az ember, aki segít a többieknek, hogy amit a színpadon csinál az jó és folytassa.

A kezdeti küzdelmek a saját bevallása szerint szórakoztatóak voltak, mintsem komoly problémák, hiszen nem volt még ekkora felelősség, nem voltak ennyire összetettek a dolgok. Mindez persze az idő múlásával megváltozott, amelynek legfőbb okát Litkai Gergely szerint az okozza, hogy a fellépőkkel nagyon szoros emberi kapcsolat alakul ki, így egy összezörrenéskor nemcsak munkatársi felállás van, ami nagyban megnehezíti azokat. Éppen emiatt már egy egyszerű kis vita is megviseli Dumaszínházon belül. Ilyen volt Bödőcs Tibor kiválása is, amelyre ma már másként tekint. Emberi csalódásként élte meg, s ez a része jobban megviselte, mint az üzleti. Akkoriban úgy gondolta, azok, akik tehetségeket keresnek fel, joggal érezhetik, hogy hálával tartoznak feléjük. Bödőcs távozását is hálátlanságnak élte meg, de ma már nagyon másként látja. Tudja, hogy ezek csupán üzleti dolgok és azt is megtanulta, a hála egy nagyon rossz dolog.

Litkai Gergelyt mindez annyira megviselte, hogy abba akarta hagyni a Dumaszínházat. Azt érezte, hogy nem ér meg ennyi emberi áldozatot, de felesége meggyőzte, hogy a többieket nem hagyhatja cserben. Bár nem beszéltek Bödőcs Tiborral egy ideig, de leveleztek a kiválás után egy jó darabig. Litkai nem érzi, hogy rosszat tett volna, csak szeret durván fogalmazni, ami az ügyvédi évekből maradt rajta. Végül felkereste Bödőcsöt és egy bocsánatkéréssel rendezték az ügyet. Úgy érzi, a béke gyorsan helyreállt, de tudja, nem maradt olyan a kapcsolat, mint volt. Ennek ellenére pozitívként élte meg, hiszen a tüske kikerült belőle amiatt, hogy rosszul bánt valakivel.

Vallja, ha valakinek valami nem tetszik, azt szóvá kell tenni. Ő is így tesz minden alkalommal, de a múlttal csak és kizárólag akkor foglalkozik, ha annak közvetlen hatása van a jelenre vagy a jövőre. Ha valami már megtörtént és nem tud vele a továbbiakban mit kezdeni, egyszerűen nem foglalkozik vele.

Hogy mi tölti fel, milyen történetet mesél el róla felesége, Marica és Hadházi László, azt megtudhatjátok, ha meghallgatjátok a Betone Studio Felforgatók podcast legelső epizódját, amelyben Litkai Gergely, a Dumaszínház alapítója mesél Kadarkai Endrének.

Iratkozz fel a Felforgatók Hírlevélre. Kapj extra tartalmakat a műsorról és hallgass meg elsőként minden epizódot 💚 👇

A Felforgatókat megtalálod a népszerű közösségi felületeken is. Kövess minket Facebook-on (https://www.facebook.com/felforgatok), Instagram-on (https://www.instagram.com/felforgatok/) és YouTube-on (https://www.youtube.com/channel/UCPVg5SOdBubD-Y9O017xRtw/featured).

Keresd a legújabb Felforgatók epizódokat a Spotify-on:

--

--

Felforgatók
Felforgatók Podcast

A Felforgatók egy podcast azokról a bátor magyarokról, akik nem kötnek kompromisszumokat és átírják a játékszabályokat. Azokról, akik mertek szembemenni az árra