Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 2019

FikirAVM
FikirAVM
Jul 4 · 4 min read

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler güncellendi “burada

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken” Tüm yöntemlerden Bahsedeceğim burada ki bilgileri okuyup dikkate almanız halinde çok daha iyi bir Tv seçimi yapacak ve seçtiğiniz televizyonu en Ucuz fiyattan alabileceksiniz.

Bu kadar önemli bir konuda sizlere almak isteyebileceğiniz tüm fikirleri bilgileri verdiğimi düşünüyorum.

Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken tüm detaylara değinmekten çekinmedim, konuya tam manası ile bakmak için direkt olarak web sitemin aşağıda linkleri bulunan konusuna girip detaya bakabilirsiniz. Lütfen buradan da FikirAVM den de yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Televizyon seçimi konusunda yaşanan kafa karışıklığı ve karasızlık süreci bazen aylarca sürebiliyor, “Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli” kendi araştırmalarınız neticesinde bir fikir sahibi olabilirsiniz ancak bu fikir mağaza ortamına girene kadar geçerli kalacak ve mağaza ortamına girdiğiniz anda gözleriniz aklınızdaki özellikleri unutturacak.

Üzerine birde satıcı personelin sizin fikirlerinizle uyuşmayan anlatımları eklenince ya hiç kafanıza yatmayan bir marka veya modeli alıp çıkacaksınız ya da bu duruma karşı direnç gösterip aylarca tv beğenmeye hem aklınıza hem mantığınıza hemde mağazadaki satıcı personelin fikirlerine uygun bir model belirlemeye çalışacaksınız.

Ayrıca Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? diye özellik detaylarına değindiğim yazımı incelemenizi öneririm.

Televizyon Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Bu konuyu 4 ayrı şekilde ele alıp değerlendirebiliriz.

Alacağınız televizyonun markasını internet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile belirlemeye özen gösterin, tam olarak markayı belirlememiş olabilirsiniz ancak en azından kafanızda iki marka belirleyip bu ikisi üzerinden yürürseniz alacağınız ürünü daha kısa sürede belirleyebilirsiniz.

Örneğin kafanızda 2 marka belirlediniz Philips ve Samsung. Alacağınız televizyonun boyutunu da aynı markada olduğu gibi belirlemeye çalışın, bu en kolay kısım olacak çünkü tamamen izleme mesafenize göre belirleyeceksiniz

Eğer 4–5 m mesafeniz var ise 55″ — 65″ ideal boyut aralığıdır.
Eğer 2–3 m mesafeniz var ise 43″ — 49″ ideal boyut aralığıdır.
Daha fazla mesafe için 82″ e kadar yolunuz var buna karşın daha kısa mesafeniz var ise 24″ e kadar yolunuz var.

Özellik belirlemeniz gerekli örneğin siz alacağınız televizyonun kesinlikle 4k olmasını istiyorsanız daha düşük çözünürlüklere bakıp zaman kaybetmemelisiniz. Geldik en önemli kriter olan bütçe konusuna kafanızda marka, özellik ve boyut belli ise yolun çoğunu katettiniz demektir. Bu noktada yapmanız gereken şey bir teknoloji mağazasının veya internet satışı yapan bir mağazanın web sitesine girip boyut, özellik, marka ve fiyat kriterlerinizi belirtip filtreleme yapmaktır.

Eğer bunu yaptıysanız karşınıza en fazla 5 yada 6 tane model çıkacaktır, bu modelleri not alın artık çemberi daralttınız bundan sonraki kısım belirlediğiniz modellerin kronik sorunu var mı? Varsa nedir? Diye araştırmak.

Örneğin Samsung x model tv yi beğendiniz bu modeli forum ve şikayet sitelerinde taratıp kullanıcılarının yaşadığı sorunları gözlemleyebilirsiniz. Unutmayın her marka ya da model sorun yaşatabilir %100 sorunsuz bir marka yoktur, daha az sorunlu marka vardır.

4k Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

4k televizyon alırken dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta yoktur aslında 4k modelleri aralarında farklılık gösterebiliyor. Samsung RGB renk dizilimi ile 3840/2160 pixel kullanarak 4k tv yi sunar. Lg WRGB renk dizilimi ile 3840/2160 pixel kullanarak 4k tv yi sunar.

RGB ile RGBW Arasındaki Fark Nedir?

RGB dizilimi genel manada birçok markanın kullandığı 4k nın 4k olduğu evveliyatından beri kullanılan pixel dizilimidir ki bu dizilimde bir sorun yoktur.

WRGB dizilimi ise W(Beyaz) pixelleri dizilime dahil ederek (sözde elektrik tüketiminden tasarruf ettiriyor). RGB dizilim kullanan markalar WRGB kullanan ekranlara 3k diyorlar bunun nedeni ise aralardaki beyaz yani boş pixellerdir.

4k sertifikası konusunda en önemli firmalardan biri olan Digitaleurope WRGB panellere 4k sertifikası vermemektedir. Led tv alırken dikkat edilmesi gerekenler bunlardan ibaret ancak işin birde OLED boyutu var bu konuda çok çeşitli bilgilere ulaşmanız mümkün.

OLED ekranlar konusunda söyleyebileceğimiz artılar çok fazla eksiler de var tabiki. Bu segmente çıkmışsanız kafanızda kesinlikle ( OLED mi QLED mi ) sorusu belirecektir. Bu soruya net cevap verelim istedik. OLED farklı bir ekran yapısına sahiptir bu noktada QLED ile kıyaslamak yanlış olacaktır çünkü QLED sonuç olarak bir LED televizyondur.

Renk Kalitesi : OLED
Ses Kalitesi : OLED
Beyaz Kalitesi : QLED
Siyah Kalitesi : OLED
Parlaklık : QLED

Buraya kadar (OLED mi QLED mi ) karar verememiş olabilirsiniz bu gayet doğal ancak ortada azımsanmayacak düzeyde bir sorun var o da OLED ekranların Logo Yanığı sorunu…

Logo yanığı belirli bir süre sonunda her OLED ekranda %90 ihtimalle olacaktır.

Bunun önüne geçmek imkansız gibi birşeydir ekranınızda dikkatli baktığınız zaman izlediğiniz kanalın logosunun iz bıraktığını farkedeceksiniz.

Logo Yanığı Garanti Kapsamında mı?

Evet servis bu konuda ilk olarak tv servis menüsünden yapacağı ekran optimizasyonları ile logo yanığını silmeye çalışır bu çoğu zaman özellikle lg marka oledlerde mümkün olmaz bu durumda ekran değişimi yapılır ve sorununuz çözülür ama unutmayın ki hala bir OLED ekranınız var ve o logo yanığı yeniden size uğrayacaktır garanti süreniz boyunca sorun yok ekran değişimi yapılır ancak garantiniz bittikten sonra izlediğiniz hiçbir şeyden keyif alamayacaksınız.

Bu sorunu göz önünde bulundurduğum için benim tercihim kesinlikle QLED olacaktır.

Kaynak : https://www.fikiravm.com/televizyon-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Anahtar Kelimeler

4k tv alırken nelere dikkat edilmeli, televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken neye dikkat edilmeli

fikiravm

'Ona Konuda Fikir Alışverişi

  FikirAVM

  Written by

  FikirAVM

  Ders Notları, Konu Anlatımı, Teknoloji Haberleri İnternetten Para Kazanma Yolları, Bakım, Güzellik Konuları ve daha fazlası...

  fikiravm

  fikiravm

  'Ona Konuda Fikir Alışverişi

  Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
  Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
  Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade