A lassú könyvelés a múlté?

Mária Várkonyiné Juhász
FINTELLIGENCE
Published in
3 min readSep 29, 2017

A bitcoinról – a gazdasági válság után született, államokhoz nem tartozó fizetőeszközről – nap mint nap lehet hallani. Sokan tartanak tőle, legutóbb például a JP Morgan vezérigazgatója, Jamie Dimon úgy fogalmazott, hogy a történelemből ismert tulipánmániától is rosszabb. Egy nagyon fontos dolog azonban vitathatatlanul köszönhető ennek az új őrületnek, ez pedig maga a technológia. A blockchain (blokklánc) egy olyan speciális adatbázisfajta, amelyben minden rögzített új adat hozzácsatolódik az előzőleg rögzítettekhez, így minden felhasználó egységes tranzakciós listát tárol. Ez többek között azt eredményezi egyrészt, hogy az adatok igazolásához közvetítő (harmadik fél) nem szükséges, másrészt a benne szereplő adatok visszamenőlegesen nem módosíthatóak. Ennek a technológiának az alkalmazását nagyon sokan vizsgálják, mivel az a pénzügyi szektortól kezdve (bankok, biztosítók) az energiaiparon keresztül sok terület működését –például a drágakövek eredetének igazolását is – forradalmasíthatja. A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum) pont ezért a társadalmunk jövőjét átformáló hat megatrend közé sorolta a blockchaint.

Mindezt tovább gondolva a könyvelés területén is gyökeres változások következhetnek be, hiszen így a tranzakciók már teljesítéskor, azaz valós időben könyvelhetőek lennének.

Ennek következtében az sem elképzelhetetlen, hogy a mesterséges intelligencia a közeljövőben elveszi a könyvelők munkáját. Nem véletlen, hogy a technológia használata még csak a tesztelés fázisában van. A Princeton egyetem kutatói bizonyították, hogy a bitcoin-tranzakciók nem biztosítanak tökéletes anonimitást. Bár a tranzakciók címében nem utal semmi a cím tulajdonosára, kitartó hálózatelemzéssel esetleg visszafejthető a tranzakciót folytatók személyazonossága.

Bevezető gondolatomhoz visszatérve, lehet, hogy maga a bitcoin, és az azzal kereskedők valóban bukásra vannak ítélve, mint ahogy az történt a tulipánkereskedelemmel foglalkozó hollandokkal a XVII. században. Nem szabad azonban azt sem elfelejteni, hogy annak a válságnak a tapasztalataiból építkezve képes volt kifejlődni az a holland virágágazat, mely napjainkban több milliárd eurós forgalmat bonyolít le. A bitcoin technológiájának, a blockchainnek a nevét tehát érdemes megjegyezni, mert könnyen elképzelhető, hogy a jövőben pont ez formálja át az egész világot.

Források:

http://www.portfolio.hu/vallalatok/az_emberiseg_elleni_buntett_a_bitcoin_avagy_igy_kell_profin_ledumalni_az_arfolyamot.4.262077.html

https://www.pwc.com/hu/hu/sajtoszoba/2017/blockchain.html

http://interstand.hu/blockchain-alapveto-valtozasok-a-konyveles-es-a-konyvvizsgalat-teruleten/

https://www.coindesk.com/world-economic-forum-governments-blockchain/

http://bitport.hu/azt-hitte-hogy-bitcoinnal-nevtelenul-vasarolhat-nagyobbat-nem-is-tevedhetett-volna

http://hvg.hu/gazdasag/20090608_tulipanmania_penzugyi_valsag_krach

--

--