Ekosystém nástrojů, které ve Firemedia používáme

Marek Kriz
Firemedia Stories

--

V každé digitální agentuře se hojně využívají SaaS produkty k (nejen) řízení prakticky čehokoli. A protože se ve FIREMEDIA sami rádi inspirujeme “ekosystémy” které využívají ostatní technologické firmy, zde přikládáme ten náš:

Vývoj (by dan.pecher)

  1. GitHub (25$/mo uživatel) — verzovací nástroj je základem každého vývoje a git je v dnešní době využíván velkou částí firem a vývojářů. Pro hostování projektů verzovaných gitem spokojeně využíváme GitHub (i když je o něco dražší než konkurenční Bitbucket), jelikož se jedná o globálně známý nástroj, který svou jednoduchostí nestojí v cestě týmové práci.
  2. New Relic (cca 1800 Kč/mo) — nepoužívat při vývoji softwaru, který denně čelí náporu zákazníků nějaký způsob monitorování výkonu, chyb a celkového “zdraví” aplikace je téměř sebevražda. New Relic nabízí detailní rozbor všeho, co se v aplikaci děje.
  3. Airbrake (49$/mo) — další způsob, jak si ohlídat chod webové aplikace, odchytit veškeré chyby a opravit je ideálně dříve, než si jich všimne zákazník.
  4. Errbit (FREE) — Errbit je open-source kopií služby Airbrake. Jeho výhodou je především cena (0) — zároveň je však kompatibilní s API služby Airbrake, takže je možné pro monitoring používat stejné knihovny jako u Airbrake. Nabízí sice méně pěkné dashboardy, ale pro základní odchytávání chyb např. u low-budget nebo interních toy projektů se hodí.
  5. Digital Ocean (od cca 20$/mo) — tato IaaS (Infrastructure as a service) služba je dnes podobným standardem jako GitHub — velká část vývojářů pro své aplikace využívá serverů právě od Digital Ocean, protože má dvě skvělé výhody — cena (za základní droplet dáte 5$/mo) a hlavně jednoduchost rozběhnutí serveru. Vytvoření plně funkčního serveru se setupem podle aktuálních potřeb (X předpřipravených instalací) je otázkou vteřin.
  6. Ruby on Rails (FREE) — tou nejdůležitější složkou našich nástrojů je webový framework Ruby on Rails. Na tuto kolej jsme odbočili po několika letech vývoje v PHP. Ruby je elegantní programovací jazyk, se kterým se velice dobře pracuje zejména díky jeho vlastnostem, které umožňují za pomocí méně kódu vyjádřit mnohem více a přehledněji. Framework Ruby on Rails je skvěle vyladěn pro vývoj webu, vývojářovo pohodlí a ve světě jazyka ruby je taktéž standardem, narozdíl od jiných platforem, kde existují stovky frameworků různé kvality.

Marketing (by Standa Koukal)

  1. AdBoost (100£/mo) — nechceme, aby zkušení PPC specialisti dělali práci, kterou může udělat skript.
  2. Mergado (individuálně) — český nástroj, který nám pomáhá při správě zbožových srovnávačů
  3. PPCBee (individuálně) — opět → nechceme, aby zkušení PPC specialisti dělali práci, kterou může udělat skript.
  4. Kontentino (50$/mo) — právě si uvědomuji, že Kontentino je čtvrtý z pěti marketingových nástrojů, který pochází z česko-slovenské “dílny”. Tentokrát jde o nástroj pro správu obsahu na sociálních sítích.
  5. Slaask (0$/mo) — jako customer support tool na webu firemedia.cz používáme Slaask. Je zdarma a každý nový chat se zákazníkem znamená otevřenou Slack místnost, což je pro nás daleko lepší než další záložku v prohlížeči (= další samostatný nástroj typu Intercom.io nebo Zopim).

Management (by Marek Kriz)

  1. Basecamp (29$/mo) — na Basecamp jsme přešli až v momentě, kdy vydal svou třetí verzi, která udělala oproti “dvojce” obrovský posun kupředu. Před Basecampem jsme využívali Asanu, na kterou si prakticky nelze ztěžovat. Používat nový Basecamp je ale opravdu zábava a některé funkce nám umožnily opustit jiné nástroje, které jsme historicky používali. V Basecampu často máme přidané i klienty, se kterými tak napřímo komunikujeme a slouží nám tak, jako takový efektivní account manager.
  2. Slack (FREE) — k rychlé komunikaci (jen v dev týmu a kreativě) používáme Slack, do kterého nám chodí i notifikace z GitHubu, Trella a dalších. Je to geniální chatovací nástroj, nicméně markeťáci už jej vyměnili za “Pings” v Basecampu.
  3. Trello (FREE) — vývoj našeho produktu řídíme kompletně v Trellu. Jednoduchý nástroj je pro řízení produktového vývoje lepší než Basecamp, který nám zase více vyhovuje pro komunikaci s klienty.
  4. Google Apps (9$/mo uživatel) — sadu nástrojů od Googlu používáme už asi 2 roky a pomáhá nám udržovat pořádek nejen v e-mailech, ale taky v kalendáři a cloudovém úložišti. Aktivně ji taky využíváme při sdílení podkladů s klienty, čímž se snažíme vyhýbat klasickému přeposílání .pdfek nebo .docs.
  5. FlexiBee (cca 1 500 Kč/měs.) — nedokážu posoudit kvalitu ani výhody účetního nástroje, nicméně pro nás jako vývojáře je výborné minimálně to, že má API, které je super při vývoji e-shopů a automatizaci procesů za nimi.
  6. Portadi (2$/mo uživatel) — už si nedokážu představit, že bychom v heslech měli někdy podobný chaoz jako v historii. Portadi je pro nás záchranou při správě hesel a onboardingu nových zaměstnanců.

Pokud jste již někdy sami podobný seznam dali dohromady, budu rád, pokud odkaz přihodíte zde do komentářů.

--

--

Marek Kriz
Firemedia Stories

Entrepreneur at Point FM, doing startups in lead-gen, finance, mobile space. Exploring fashion, food and design.