Powrót do średniowiecza

Fototekstura.pl
Fototekstura
Published in
3 min readNov 1, 2015

Życie w dzisiejszych czasach jest często ciągłą pogonią. Wszystko pędzi ku rozwojowi, dążymy do ulepszeń, nowych innowacji. Jest jednak dość spora liczba osób, która chcąc oderwać się od codzienności wraca do przeszłości. W Polsce jak i w innych krajach możemy spotkać się jeszcze z Bractwami Rycerskimi czy z rekonstruktorami średniowiecza. Sam kilka razy byłem na Jarmarku Średniowiecznym i przypominał mi on festyn, różniący się od innych tym, że niektórzy ludzie byli poprzebierani. Przeprowadziłem wywiad z Danielem Sierakowskim, który odgrywał rolę rycerza. Wyjaśnił mi jak wiele elementów składa się na odtworzenie średniowiecznego klimatu i okazało się, że nie jest to takie proste jak na początku myślałem.

powrot-do-sredniowiecza-01

Na średniowieczną rekonstrukcję składa się wiele elementów. Głównym zadaniem jest jak najwierniejsze odtworzenie danej epoki. Wszystkie elementy stroju są przeważnie wykonywane ręcznie i zgodnie z instrukcjami zawartymi w książkach historycznych lub innych źródłach. Lecz nie szata czyni człowieka. Uczestnicy na dni rekonstrukcji starają się nawet zachowywać tak jak ludzie średniowiecza. Zaczynając od dostosowania mowy do epoki aż po przeprowadzanie różnych rytuałów czy różnych prac, o których dzisiaj już ciężko usłyszeć. Na jarmarkach możemy zaopatrzyć się w ręcznie wykonane stroje, czy w średniowieczny ekwipunek. Często możemy również usłyszeć skoczną muzykę graną przez Bardów lub całe zespoły.

powrot-do-sredniowiecza-02
powrot-do-sredniowiecza-03
powrot-do-sredniowiecza-04

W średniowiecznych rekonstrukcjach odgrywane są również turnieje i bitwy rycerskie. Na początek jednak o samych rycerzach. Pojęcie rycerza w dzisiejszych czasach jest znane z lekcji historii lub filmów. Jednak musimy mieć świadomość, że oni nadal są wśród nas. Jak zostać rycerzem w XXI wieku? Na początek dobrze jest znaleźć jedno z wielu bractw rycerskich w Polsce. Później w zależności od bractwa przejść inicjacje, a na koniec zostać pasowanym na rycerza. Wiąże się z tym pewna odpowiedzialność, ponieważ każdy, kto zostanie średniowiecznym wojownikiem powinien przestrzegać zasad związanych z kodeksem rycerskim nie tylko podczas rekonstrukcji czy jarmarków, lecz także w życiu codziennym. Starać się być dobrym człowiekiem, pomagać słabszym, a to wszystko czyni zwykłego człowieka rycerzem.

powrot-do-sredniowiecza-05
powrot-do-sredniowiecza-06

Podczas jarmarku odbywają się turnieje rycerskie, gdzie do potyczek stanąć może każdy rycerz. Zaczynając od walk jeden na jednego, poprzez bitwy średniowiecznych armii, aż po pojedynki na kopie. Oczywiście nie dochodzi do rozlewu krwi tak jak to bywało kiedyś, ponieważ aby móc wziąć udział trzeba przestrzegać szeregu reguł bezpieczeństwa.

powrot-do-sredniowiecza-07
powrot-do-sredniowiecza-08

Jarmarki średniowieczne to świetna forma zabawy dla biorących udział, jak i przyjezdnych turystów. Dzięki takim wydarzeniom możemy cofnąć się w czasie, miło spędzić czas, a nawet sporo się nauczyć. Nie możemy jednak zapomnieć, że na cały efekt składa się ciężka praca wielu ludzi z tą samą pasją w sercu.

--

--