Tutuklu insan hakları savunucusu arkadaşlarımızın cezaevi koşulları

Tutuklanan insan hakları savunucusu arkadaşlarımızın cezaevindeki açık adresleri belli oldu. Geçtiğimiz günlerde, 8 hak savunucusundan Sincan Cezaevi’ndeki İlknur Üstün dışındaki hepsi Silivri’deki 9 No’lu F Tipi Cezaevi’ne nakledilmişlerdi.

Veli Acu ve Günal Kurşun, tutuklandıkları ilk günden beri Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tecritteler, ilk günden beri yalnızlar.

Özlem Dalkıran, Nalan Erkem ve İdil Eser 27 Temmuz tarihine kadar Bakırköy Kadın Cezaevi’nde aynı koğuşta kalmaktalardı. Bu tarihte ani bir kararla ayrı koğuşlara dağıtılmışlardı. Avukatların yetkililerle yaptığı konuşma sonrasında günü koğuşların birleştirileceği sözünü alınmıştı, ancak tam aksi bir gelişme ile 31 Temmuz Pazartesi günü her üçü de Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla Silivri ’ye nakledildiler. Şu anda üçü de Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde birbirlerinden ayrı koğuşlarda kalıyorlar.

Ali Garavi ve Peter Steudtner 1 Ağustos Salı günü Maltepe Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne nakledilmişlerdi. Onlar da tek kişilik koğuşlarda kalıyorlar.

İlknur Üstün ise, 22 Temmuz günü tekrar tutuklanmasının ardından Ankara Sincan Cezaevi’ne nakledilmişti; hala burada tutuluyor.

Böylece Adalar’da gözaltına alınıp, büyük bir basın kampanyası ile tutuklanan hak savunucularından, Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan İlknur Üstün hariç tüm hak savunucuları Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne gönderilmiş oldu.

Haftada 1 saat avukat, 1 saat aile görüşü ve 15 günde bir 10 dk telefon görüşmesi hakları var. Hak savunucusu arkadaşlarımızın hepsi birbirinden ayrı koğuşlarda.

Yalnız olmadıklarını, yanlarında olduğumuzu hissetmeleri için bizden onlara gidecek her söz çok kıymetli. Gelin, hep beraber mektup yazalım, kart gönderelim.