Jak jsme do StartupJobs nabírali s využitím Hiri PRO

Filip Mikschik
Filip Mikschik
Published in
5 min readMay 18, 2015

--

Do StartupJobs jsme potřebovali najít a vybrat správného člověka na pozici Customer Happiness Officer, tedy někoho, kdo bude v denním kontaktu s našimi zákazníky. A jelikož jsme nedávno spustili Hiri PRO, rozhodli jsme se rovnou zapojit Hiri PRO do výběru a udělat tak nábor co nejefektivněji. Jak jsme k tomu přistoupili a jak se nám podařilo s minimálními náklady vše realizovat, vám představím během pěti jednoduchých kroků, které jsme udělali.

definujeme

V první fázi si bylo potřeba vydefinovat koho hledáme — někoho, kdo bude vůbec chtít pracovat (test motivace) a bude mít potřebné vlastnosti jako je komunikativnost, pečlivost atd. (test kompetencí). Zákazníci se nám ozývají na různých kanálech a očekávají rychlou reakci (test multi-taskingu), většina z té komunikace je psaná (test analýzy a vyhodnocení psaných informací) a vyžaduje krom úsměvu i selský rozum (logické myšlení).

A protože nás zajímalo i něco více o zájemcích, vytvořili jsme si vlastní na míru šitý dotazník, který se jich jednak zeptal na pár otázek - proč by u nás chtěli pracovat, co nám mohou přinést, jaké mají zkušenosti a kolik by si za práci představovali, tak jsme jim zadali malý a velice jednoduchý úkol. Vyhledat dvě drobnosti na webu — cenu běžné nabídky a podmínky garance spokojenosti.

Přehled připravených testů

sbíráme

Když už jsme věděli, jak budeme testovat, bylo potřeba ještě mít koho. Není překvapením, že jsme inzerát vystavili k nám na StartupJobs a nepřekvapilo nás, že se zájemci začali rychle hlásit.

A protože nejhorší z pohledu zájemce, je nevědět, co a jestli se děje na druhé straně u firmy, využili jsme možnosti automatické odpovědi na StartupJobs. Všichni zájemci po přihlášení tak dostali ihned informaci o tom, co bude následovat. Že jim dorazí přístup k testům a až je vyplní, že se jim ozveme a domluvíme se co dál. A protože jsme nabídku chtěli nechat trochu déle otevřenou, rovnou jsme do emailu doplnili datum, do kdy budeme sbírat zájemce a po kterém mohou očekávat odpověď. Nemohlo je tak nic překvapit a měli jasno.

testujeme

Ve chvíli, kdy se zájemce přihlásil, jednoduše jsme jej doplnili do Hiri PRO (jméno, příjmení a email) a systém se jedním kliknutím postaral o zbytek — odeslal zájemci pozvánku s kódem a zájemce se mohl pustit do testování.

My už jsme pak mohli jen sledovat, jak se zájemci v Hiri PRO mění z šedých (nezahájil testování) přes oranžové (testuje se) až na zelené (hotovo). Testy vyplnilo 85% zájemců a prvních 15% zájemců se nám tak bez práce z naší stran, automaticky odfiltrovalo. Člověk, který pro získání práce u nás není ochotný vyplnit pár testů, není vhodným pro práci u nás.

Přehled zájemců s vyplněnými testy

vybíráme

Teď přichází ta nejzábavnější část. V klidu jsme si sedli s Filipem z cut-e a prošli jsme jednotlivé výsledky z hlediska psychometrie. Každému z kandidátů jsme se věnovali pár minut a během nich jsme zjistili, kdo jo a kdo ne a koho bychom chtěli vidět z hlediska psychometrie. Když jsme do toho zapojili i náš vlastní dotazník, měli jsme tři finalistky.

Hodně nám v tom pomohl i samotný drobný úkol. Dojít na stránku pro firmy a podívat se na cenu jedné nabídky. Práce na 10 vteřin maximálně, ale překvapilo mě, kolik zájemců tam napsalo prostě nevím nebo netuším. Bez jakékoliv snahy to zjistit. Další stopka.

Nejlepší trojku jsme si poté po půl hodinkách pozvali do kanceláře, protože pokud něco testy změřit neumí, pak je to taková ta mezilidská chemie. A jak odešla poslední slečna z pohovoru, měli jsme jasno. Nejlepší bylo vidět před sebou slečnu i její test a poznámky, které nám řekl Filip při interpretaci. Vše naprosto sedělo a my jsme tak věděli, co nám na naše otázky odpoví, ještě než jsme je položili. Miliony eur na vývoj testů a big data z pár milionů otestovaných kandidátů jsou na výsledcích testů opravdu vidět. Magické.

Dotazník s otevřenými otázkami

podepisujeme & odpovídáme

Nám pak už jen zbylo pozvat si novou posilu k podpisu smlouvy a doladit pár detailů spolupráce. Najednou byl celý proces náboru neuvěřitelně rychlý a nemusel jsem si ani trhat vlasy.

Ale! Tím vše neskončilo a ani nemohlo. Neustále apelujeme na firmy, co u nás inzerují, aby zájemcům odpovídali, je to přeci jen jiný druh zákazníka. A tak jsme museli jít příkladem a odpověděli všem zájemcům. Ale chtěli jsme jít o krok dále. Přeci jen spoustu lidí si dalo práci s tím, že se pro nás testovalo a strávili tím čas. Proto jsme všem, kteří vyplnili testy a vyplnili je poctivě (ano, i to umí Hiri zjistit), tak jsme jim zaslali feedback, který jim řekl, na co jsou dobří a na čem by měli zapracovat. Věřím, že jim to pomůže ve svém dalším rozvoji.

“Testování s Hiri bylo překvapivě překvapivé ☺Nejdříve vám přijde pozvánka k online testování, kde vás odkaz v ní odešle přímo na přihlašovací stránku, kde jednoduše spustíte test. Celý test je rozdělený do několika částí podle zaměření, což vám poskytne možnost, nejen začít s tou částí, kterou chcete, ale nemusíte dvě hodiny sedět u počítače ve stresu s tím, že si nemůžete ani na 5 min odběhnout, abyste náhodou nevyplýtvali drahocenný čas na něco tak banálního, jako je uvařit si čaj☺ Pozitivně vnímám i okamžité vyhodnocení, takže jako testovaný hned víte, na čem jste. Rozhodně dávám palec nahoru.”

Gabriela nová posila StartupJobs

hodnocení

S pomocí Hiri PRO lze udělat nábor podstatně efektivněji. Dřív jsem si zval většinu kandidátů na pohovor a trávil průměrně dva dny jen pohovory, abych vybral toho opravdu správného. Na to není úplně čas. Pak je druhý přístup, že bych si kandidáty vybral podle CV, ale jednak se v CV hodně vymýšlí a z CV nezjistíte vůbec potenciál. Většinu z pozvaných slečen bych podle CV na pohovor nepozval a to by bylo špatně.

Super zafungoval i vlastní dotazník, zvlášť u parametru platové představy, což je další oblast, kde se vše může zadrhnout. Máme jasně daný prostor, kde se musí náklady na dalšího člověka pohybovat a když někdo požadoval minimální plat o deset tisíc více než je náš horní limit, nemělo smysl se potkávat, i kdyby snížil požadavek o pět tisíc, pořád bychom se nepotkali.

Pro všechny, kteří by chtěli také nabírat dobře a efektivně s Hiri PRO, dejte mi vědět na fm@hiri.cz, rád pro vás připravím sadu testů na míru k vyzkoušení. Protože to fakt funguje!

//edit: nástroj jsme rebrandovali na Hiri PRO, tak jsem to upravil i v textu

--

--