Jak testovat programátory
tak, aby vám neutekli
Že jsou programátoři těžce nedostatkové zboží, je známá věc. Spousta firem je ráda, že se jim vůbec někdo přihlásí, natož, aby se ještě snažila testovat. A programátoři na druhé straně nemají úplně potřebu někomu něco dokazovat. Oni jsou ti, koho prakticky denně spamují přes LinkedIn “recruiteři” a snaží se je někam přetáhnout. Takže jak na to, když nabíráte programátory a zároveň jste se zařekli, že nevezmete nikoho, jehož psychometrii jste neviděli?
Přesně kvůli tomu jsme si zavedli velice jednoduchý systém — když se programátor přihlásí, krátce projdeme zaslané informace, jeho historii a zkusíme odhadnout potenciál podle toho, co napsal a poslal. Následně nám vzniknou dvě skupiny.
V té první jsou zájemci, co už mají něco za sebou, líbí se nám jejich kód nebo nás prostě zaujali. Těm rovnou pošleme pozvánku na pohovor a chceme se s nimi vidět ASAP. Jsou zajímaví a nechceme jim tak stavět žádnou bariéru do cesty k nám. Při pohovoru se pak pobavíme i o testech, řekneme, že to je jedna z věcí, na kterých se bude potenciálně podílet a s odchodem od nás posíláme baterii testů, případně úkol. Testy dokončili prakticky všichni, co byli u nás na pohovoru. Navíc jim slíbíme i poslat feedback, aby se o sobě něco dozvěděli, když už tráví čas testováním.
V druhé skupině jsou zájemci, kteří jsou často hodně mladí a začínající (takových se nám hlásí hodně) nebo nás úplně nepřesvědčili (třeba vidíme, že se hlásí do pěti dalších firem s tím samým důvodem). K těm putuje rovnou pozdrav s pozvánkou na testování do Hiri PRO. A podle výsledků si je poté buď pozveme, nebo slušně poděkujeme za jejich zájem. Tím, že část testy ani nevyplní, se nám odfiltruje dalších pár “zájemců”, kteří tímto přístupem k nám ani zapadnout nemohou.
Testování i u programátorů můžu jen doporučit. Nepomůže vám zjistit, jak budou programovat (na to je lepší úkol), ale zjistíte víc o jejich osobnosti, motivaci a uděláte si tak lepší představu, jak zapadnou do týmu.