GELIŞTIRICI ARAÇLARI

Frontend Yazılım Geliştirme Ortamını İyileştirmek üzerine Tüyolar

Bu yazıda Geliştirme ortamımı ve doğal olarak kendi performansımı nasıl daha iyileştirebilirim çabasında son dönemde yaptığım denemelerden ve değişikliklerden bahsetmek istiyorum.

Onur Dayıbaşı
Frontend Development With JS
4 min readJan 31, 2021

--

Bu konuda çevremde kendi alanında başarılı yazılım geliştiricilerine baktığımda herkesin kendi çalışma ortamına ekstradan özendiği ve bir takım ekstra araçları (yazılım ve donanım) geliştirme ortamının bir parçası haline getirdiklerini farkettim. Bu benim pek başarılı olmadığım hatta çok da önemsemediğim bir konuydu.

1. Çift Ekran

2 Ekran ile çalışma konusuna yeni yeni başladım, giderek bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Çünkü UI geliştirmesi yaparken sürekli Tarayıcı ve IDE arasında ekran geçişleri yapmanız gerekiyor. Bunun yerine Çift ekran ile çalışmak sizi bu uğraştan kurtarabilir. Tabi çift ekran ile çalışmak için kendinize bir takım stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. Ben çift ekranı şu şekilde kullanıyorum.

Örneğin kendi masamda çalışırken her zaman geliştirme ortamını Macbook verirken diğer yardımcı araçları sol taraftaki büyük monitörde tutmayı tercih ediyorum.

Geliştirme Ortamı Araç Dağılımı
Masamda Çift Ekran Çalışma

Not: Bazen sol kısımdaki monitörü çalışacağım. 1 den fazla uygulama var ise Mac kendi bölümlemesini kullanıyorum. Daha detaylı sayfa yönetimi için aşağıdaki uygulamalarıda kullanabilirsiniz.

Diğer bir yaklaşım şeklide evin içerisinde bir yerlerde gezerken, yani büyük monitörü yanımda taşıyamadığım durumlarda iPad Mini ile birlikte Macbook Sidecar özelliği ile kullanıyorum. Kod debug etmek istediğim kısımları Inspector burada tutarak kod geliştirmem sırasında sayfa geçişlerini engellemeye çalışıyorum.

Mobil Çalışırken…

2. Keyboard (Klavye) Kullanımı

Kod ve Blog yazı yazma hızını arttırmak için neler yapabilirim diye düşünüyorum bazı zamanlarda. İlk kullandığım Macbook Pro US English Klavye Setiydi. Daha sonraki gelenler ise Türkçe olarak geldi. Bu klavye setinde Türkçe yazı seti ile ne kadar kod geliştirmeye çalışsamda başarılı olamadım. Çünkü Türkçe klavye özel karakterler({}|/,: ) erişim konusu düşünülerek tasarlanmamış. Bu yüzden 2 klavye setinide kullanıyorum. Türkçe yazılarda Turkish Q, Kod geliştirirken U.S.

Keyboard Switch

Macbook’ta isterseniz input kaynağına göre otomatik klavyenin kendisinin değişmesine aşağıdaki opsiyonu aktif hale getirerek sağlayabilirsiniz Input Sources > Automatically switch to a document’s input source

Keyboard Settings

Birde Geliştiriciler için önereceğim SpeedTyper uygulaması ile Online üzerinden klavye kullanım hızlarını arttırmak için pratik yapabilirler. Özellikle default JS ve React kodları önermesi çok hoş. Büyük bir ihtimalle GitHub bağladığınızda kendi kodlarınızdan da örnekler getiriyor olabilir.

SpeedTyper uygulaması

3. Not Tutmak

Bu konuda not defteri bence en pratik yöntem, not defterinizi yanınızda taşımanız oldukça kolay. Bu yüzden ben notlarımı deftere yazıyorum. Bunlardan önemli olanlarını ve internet ile bağlantılı notları ise Notion uygulamasında birleştiriyorum.

Not Defteri, sonrasında Notion..

Not: Alternatif iPad kalemi ile digital ortamlarda da not tutabilirsiniz. Ama iPad kalemini çok araştırmama rağmen bu konuda kağıt kalem bana daha basit ve kullanışlı geliyor.

4. Kitap ve Eğitim İçerikleri

Bu konuda uzun bir süre klasik basılı kitap okumayı tercih etsemde, sonunda yazılım kitapları için iPad oldukça başarılı olduğun düşündüm ve iPad üzerinden kitap, blog veya eğitim içeriklerini tüketmeyi tercih ediyorum. Başkalarının okudukları kitapları görmek için GoodReads sitesi oldukça ufuk açıcı oluyor. Frontend Eğitimleri konusunda ise Udemy, Frontend Masters, UI.dev, Kent C Doc, Pluralsight benzeri sitelerden faydalanabilirsiniz. Burada Eğitim içeriklerini bir takım JS , TypeScript ilgili kodları denerken RunJS Playground oldukça faydalandığımı da söylemek isterim.

RunJSOkumaya Devam Et 😃

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--