Photo by Tarn Nguyen on Unsplash

Geliştirici Araçları

Her Ortamda Çalışan Web Uygulamaları Geliştirme

Adam D.Scott Building Web Apps That Work Everywhere kitabının linklerinin aşağıya ekledim.

Onur Dayıbaşı
Frontend Development With JS
2 min readDec 22, 2021

--

Aşağıdaki kitap O’Reilly yayınlarından çıkmış bir kitapçık. Zamanında bir arkadaşım vermişti. Şimdi göz atma fırsatım oldu. Web uygulamalarının her kesim tarafından, her platformda ulaşılabilir ve kullanılabilir olması için neler gerektiğini irdelemiş. Temel olarak;

URL kullanımı : Çünkü ilgili kaynaklara ve sayfalara direk erişimi sizin tanımlamış olduğunuz URL tasarımınız mümkün kılacak, URL kalıcılığı, direk ilgili kaynağa erişim, paylaşım, sayfanın ilgili parametrelere göre bilgiyle doldurulması, filtrelenmesi, bu URL paylaşımı, Ortak çalışma hep bu URL sayesinde gerçekleşir.

Responsive Design: Web uygulamasını hangi cihaz ile kullanıyor olursanız olun, Örneğin büyük ekranlı TV, Monitor, Normal ekranlı Laptop, Notebook, biraz daha ufak iPad, biraz daha ufak Cep Telefonu, tüm bu ortamlarda aynı uygulamanın tüm ekran büyüklüklerine, yatay dikey kullanımlarına göre adaptive olarak tasarımını güncelleyebilmesi ve kullanıcının kullanımına bir engel teşkil etmemesi

Web Performance: Sadece ekran çözünürlüklerine, büyüklüklerine göre kullanabilir yapmak (responsive design) işimizi çözmez, çünkü her cihazın CPU, Belleği, Network hızı birbirinin aynı değildir, Çok güçlü kaynaklara sahip cihazlardan web uygulamanızı kullanan kişiler olduğu gibi, az kaynağa sahip cihazlardan da uygulamayı kullanmak isteyen kişiler olacaktır. Bu durumda ulaştırdığınız içeriklerde bir takım optimizasyonlar veya kalite düşürümleri yaparak uygulamanızın kullanımını sürdürebilirsiniz.

Offline Çalışma: Bazı durumlarda internet olmayan veya çekmeyen alanlarda bulunabilirsiniz. Siz tekrar internete bağlanıncaya kadar uygulamanızın offline olarak çalışabilmesini sağlamanız, cachlediğiniz verileri gösterme kabiliyeti veya kullanıcının oluşturduğu içerikleri localde saklama kabiliyetinin olması kullanıcıya çok büyük avantajlar sağlayabilir.

Aşağıda kitabın online versiyonunu bulup linklerini ekledim. Fırsatı olan okusun.

Building Web Apps That Work Everywhere

Table of contents

“What Are Ethics?
Professional Ethics
Intended Audience

1.Introduction

2. URLs

URL Permanence
Sharable URLs
URL Design
Keep URLs Simple
Make URLs Meaningful and Consistent
Make URLs Hackable
API URL Design
Further Reading

3. Responsive Design

Responsive Design Process
Responsive Design Considerations
Further Reading

4. Web Performance
File Size
Number of Resources
Optimizing Files, Images, and Fonts
Responsive Images
GZip and CachingOptimizing the Rendering Path
Further Reading
Testing Performance
Browser Developer Tools
WebPagetest
Performance Budgets
Performance Budgets and Build Processes
Further Reading

5. Offline

Service Workers
Service Worker Tools
In-Browser Databases
Additional Libraries and Tools
Further Reading

A. Conclusion.

--

--