Photo by Carol Jeng on Unsplash

TEMEL İNTERNET BİLGİSİ

SMTP ile ePosta İletişimi

İnternet veri paylaşımı öncesinde ilk olarak birbirine ePosta iletişimi ile başlamış daha sonra ePosta için standartlar ve terimler belirlenmiştir. Bu yazıda bu standartlar ve protokollerden bahsedeceğim. Örnek bir mail sunucusu kurulumunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

--

Eposta için haberleşme protokolleri SMTP, POP3, IMAP, MSA, MTA, MUA, RFC 821, RFC 5821'dır.

SMTP: Mail sunucusuna mail gönderme ve alma protokolüdür. 25 portunda çalışır. SSL SMTP için 587 portunu kullanır.

POP3, IMAP: Mail sunucusundan istemcilerin maillerini çekmesini sağlayan bir protokoldür.

MUA, MSA, MTA,MX, MDA: Mail User Agent, Mail Server Agent, Mail Transfer Agent, Mail Exchanger, Mail Delivery Agent

RFC 821, RFC 5821 : Sunucular arasında gidip gelen mail içeriğinin standardıdır.

Mail Akışı

MUA: Kullanıcının bilgisayarında bulunan Mail User Agent uygulaması aracılığı ile bunu Outlook veya Tarayıcıdan Gmail hesabınıza bakmak olarak düşünebilirsiniz. → MSA Kullanıcı mail attığında mail sunucusuna erişir oda MTA (Mail Transfer Agent) ordan MX (Mail Exchanger) ordanda MDA (Mail Delivery Agent) erişerek diğer kullanıcıya ePosta ulaşırç

Genel olarak insanların kullandığı mail sunucuları Gmail, MSN, Yahoo gibi herkesin bildiği mail sunucularıdır. Bunun haricinde herkes kendi şirketine ait bir mail sunucusu kurmak isteyebilir, bunun için en iyi yöntem Google veya Hosting hizmeti aldığınız yerden mail hizmetide almanızdır.

Tüm bunların haricinde kendi mail sunucunuzu, kendiniz kurup kendiniz yönetmek istiyorsanız, Apache’nin JAMES isimli SMTP mail sunucusunu kendi sunucunuza kurabilirsiniz. Bu kurulum size mail sunucusunun nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Link →JamesQuickStart

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • 25 portunda başka bir mail uygulamasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin genelde linux’de bu port’a Sendmail uygulaması çalışır. Bu uygulamayı aşağıdaki komut ile stop edin.

/etc/init.d/sendmail stop

  • Linux firewall (iptables) ayarlarını veya Amazon EC2 security group ayalarlarını yaparak James sunucunusunun dışarıdan erişilebilir hale getirin. (SMTP için 25, 587)
  • MX Record ve CName DNS Kayıtlarını yapın.
  • http://mxtoolbox.com/ adresinden domain isminizi sorgulatarak gelen IP adresi için SMTP Test çalıştırın
  • Genelde Reverse DNS dogru çalışmaz. Reverse DNS : DNS’in tersidir yani IP’den isme gitmenizi sağlar. Bu kısmı kendi DNS ayarlarınızdan yapamazsınız. Bunun için Sunucu hizmeti aldığınız servis sağlayıcınızdan ben bu IP mail sunucu kuruyorum bunun Reverse DNS ayarı şudur şeklinde ayarlamasını istersiniz. Örneğin AWS için aşağıdaki adresten https://aws.amazon.com/forms/ec2-email-limit-rdns-request isteğinde bulunabilirsiniz.
  • İkinci oluşan problem ise SMTP Banner Check doğru çalışmamasıdır. Sizin göndermiş olduğunuz mailleri karşı taraftaki alıcı SMTP sunucusunun alması için önce EHLO kontrolü yapar. Yani sunucunuza merhaba dediğinde karşısına çıkan DNS ismi ile Reverse DNS ismi birbirini tutuyor ise Banner Check başarılı bir şekilde gerçekleşir ve sizin sunucunuzdan gönderilen bu mailler karşı taraftan sorunsuzca alınır. EHLO ayarı James conf dosyasından yapabilirsiniz.
  • Mail sunucunuzun Relay özelliğini kapatmanızı öneririm. Spam mailleri relay eder duruma düşerseniz MX Blacklist düşme durumu ile karşılaşıp, mail sunucunuzun spam yayıcı olarak algılayabilirler ve sizden gelen mailleri direk spam olarak işlerler.

Uzun süredir farklı sektörlerde (Askeri, Telekomünikasyon, Devlet, Bankacılık, Sigortacılık, Tübitak, SaaS) yazılımlar geliştiriyorum. Bu süreçte Havelsan, Milsoft, T2, Cybersoft ve Thundra firmalarında yönetici ve yazılım mühendisi olarak çalıştım. Deneyimlerimi ve teknolojik bilgi birikimi mi olabildiğince OnurDayibasi.com adresinde toplamaya çalışıyorum. Tüm yazılarıma ve daha fazlasını bu site üzerinden erişebilirsiniz.

--

--