Photo by Power Lai on Unsplash

GELIŞTIRICI ARAÇLARI

JS Playground → RunJS

JavaScript dilini öğrenme konusunda RunJS uygulamasını çok beğendiğim için bu yazıda özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Onur Dayıbaşı
Frontend Development With JS
3 min readNov 15, 2021

--

RunJS, Desktop, Laptop gibi Windows, Mac, Linux işletim sistemlerinde JavaScript dosyalarınızı çalıştırabilmeniz için geliştirilmiş bir uygulama. Bu uygulama Electron ile geliştirilmiş arka planda sizin yazmış olduğunuz kodları Node, V8 and Chromium üzerinde işletiyor.

Algoritma ve Veriyapıları için hazırladığım örnekleri genelde RunJS üzerinden almış olduğum ekran görüntüleri ile anlatıyorum ve bu araç üzerinde çalışırken bunun çok faydasını gördüğüm için burada tekrar yazmak istedim. (Linked List — Cyclic Loop, Tree Structure )

Seviye 1: Algoritma ve Veri Yapısı Öğrenmek Amaçlı

Basit bir algoritma veya veri yapısı yazdınız ve bu yapının çıktılarını görmek istiyorsunuz. Yazdığınız kodun karşısında bu kodun çıktılarını direk görebilmeniz size kodu anlamanız açısından büyük avantaj sağlıyor.

RunJS Algoritma

Yazdığınız kodun karşısında işletilen kodun sonucunu görebilirsiniz.

Seviye 2: Node ve Browser API Kullanımı

Önceden de söylediğim gibi JS Host ettiği ortamla olan etkileşimini API’ler üzerinden olduğunu WebAPI ve NodeJS Mimarisi yazıların anlatmıştım. Bu ortamlarda bulunan API’leri direk kullanabilme imkanı sunuyor.

Örneğin WebAudio API erişimi direk sağlayabilirsiniz.

veya bir Node sunucu açıp burada deneme yapmak istiyorsanız. Bunu aşağıdaki kodla basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Seviye 3: NPM kullanarak Kütüphaneler ile Çalışma

Mesela Lodash veya Redux kütüphanesini kullanmak istiyorsunuz. Premium versiyonda burada geçen import edilen kütüphanelerin yanında install ederek bu kütüphanelerden faydalanmasını sağlar.

lodash
redux

Seviye 4: TypeScript ve Babel ile Çalışma

TypeScript ve Babel gibi (Transpiler) ile çalışabilmek günümüzde çok önemli, Gördüğüm kadarı ile RunJS bu yapılarıda otomatik olarak destekliyor.

TypeScript Support

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--