Photo by KOBU Agency on Unsplash

GELIŞTIRICI ARAÇLARI

Teknolojik Araştırmalarınızı İyileştirme

Yazılım ile ilgili geliştirme yaparken bir sorun ile karşılaştınız veya teknolojik bir konuyu merak ettiğiniz. İlk adım Google bazı temel kelimeleri aratmak olur. Arattığınız da karşınıza büyük bir oranda Stackoverflow, Medium, Quara veya kişisel blog içerikleri çıkar. Peki bunu nasıl daha kalıcı bir öğrenmeye dönüştürebiliriz.

Onur Dayıbaşı
Frontend Development With JS
2 min readJun 13, 2021

--

Bir önceki yazımda Geliştirici Ortamını İyileştirme ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Bu yazı serisinin bir devamı olarak teknolojik araştırmaları nasıl daha kalıcı hale getireceğimiz üzerine konuşacağız.

Örneğin React Server Component araması yapacaksınız.

Google Araması

Burada önereceğim şey, yazıları direk okuyup geçmek yerine okudunuz yazıyı kaliteli buluyorsanız, yazarı ve yazarın önceki yazılarını da araştırmanız ve incelemenizdir. Bu sayede yazarın konuları nasıl işlediğini, hangi alanlarda uzman olduğunu, nasıl çalıştığını anlayarak konulara daha çok hakim olabilirsiniz.

İlk linke tıklayalım.

Bu yazarlar kimler? Büyük bir ihtimalle React geliştirici ekibinde bulunan kişiler. Sırası ile bu yazarları daha yakından tanımaya çalışın.

Örneğin Dan Abramov twitter linkine gidip araştırma yapın. GitHub, Web Sayfaları, Konferans videolarına erişip, kişi ile ilgili bir Mind Map(Zihin Haritası) oluşturmaya ve notlar tutmaya çalışın. Bu size iş yaşamınızda çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

Not: (MindMaps)- Zihin Haritaları Kullanımı konusunda daha detaylı bilgi için bu linkteki yazıyı okumanızı öneririm.

Bir 2nci kullandığım yöntem ise Medium Blogları için geliştirdiğim Yumod Chrome Extension. Bu extension sayesinde bir yazarın önceki blog yazılarına erişip onun hangi konularda uzmanlaştığını, ne kadar aktif içerik oluşturduğunu anlıyorum.

Örneğin Yan Cui Serverless alanında yazılar yazan bir geliştirici. 815 yazı yazdığını, 5145 takipçisi olduğunu ve yazılarını tek seferde ne ile ilgili olduğunu görebilirsiniz.

Eğer ki bu kişi sürekli aktif, sürekli benzer konularda içerik oluşturuyor. Belli bir kitle tarafından takip ediliyor, o zaman radarınıza almanızda fayda var 😃

Yan Cui

Not: Yumod Chrome Extension hakkında daha detaylı bilgi için bu linkteki yazıyı okumanızı öneririm.

Özetle, okuduğunuz teknik içeriklerin mantıksal bölümlemeler ile indekslemek istiyorsanız. Bunu alan uzmanlıkları ve kişiler üzerinden bağlantılar kurarak gerçekleştirmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--