Photo by Dylan McLeod on Unsplash

Visualization Series

Visualization Platforms (Görselleştirme Platformları)

Visualization Layout ve Chart konularını işlerken bir yanda da hazır birtakım Görselleştirme Platformları olduğunu farkettim. Aşağıda bu konuda bir liste vermeye çalışacağım.

Onur Dayıbaşı
Frontend Development With JS
1 min readFeb 28, 2021

Görselleştirme Altlıkları ve Chart’ların ne kadar önemli olduğunu ve bunları ne amaçla kullanabileceğimiz konusunda Visualization Layouts parça parça yazmaya devam ediyorum.

Peki Business Intelligence (İş Zekası) olsun, veya bir Seçim çalışması, Pandemi Sonuçlarının gösterilmesi vb… birçok konuda Görselleştirme’den faydalanıyoruz. Peki bu Görselleştirmeleri biz kodlamadan gerçekleştirebilecek platformlar var mı ?

Evet böyle servisler var. No-Code veya Low-Code dediğimiz bu platformlar sizin kod yazmadan, veya çok az kod yazarak istediğiniz çıktıları, web sayfalarını veya yazılımları oluşturmanızı sağlıyor.

Visualization Platform buna benzer bir mantıkla çalışıyor. Normalde verileriniz Excel’de basit bir yapıda tutuluyorsa bu işlemler biraz daha basit oluyor. Veritabanlarını kullanıp bunlardan veri toplayan yapılar oluşturmak istiyorsanız SQL dili kullanarak önce ara veri yapılarını oluşturuyorsunuz sonrada bunları ilgili Chart ve Dashboard görüntülüyorsunuz.

Aşağıda bu servisleri sunan bazı ürünler ve servisler;

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--