TEMEL İNTERNET BİLGİSİ

İnternet Ağ Kavramları yazımda Webhooks konusundan biraz bahsetmiştim. Bu konuyu biraz daha detaylandırıp hangi durumlarda kullanabileceğimiz ile ilgili örnekler vermeye çalışacağım.

--

Bir önceki yazımda İnternet Ağ Kavramları içerisinde Webhook konusuna değinmiştim. Webhook farklı uygulamaların birbirleri ile entegrasyon sağlayabilmeleri için uygulama içerisinde oluşan event’leri HTTP üzerinden JSON Payload’ları ile kendilerine subscribe olan diğer uygulamaları tetiklemesidir.

Bunu Observer Pattern Web’de çalışan uygulamalar için kullanımıda diyebiliriz. Genelde HTTP Rest API , OAuth2 ve JSON teknolojisi kullanılır.

Webhook’da aynı websocket’deki gibi sunucunuzun dışarıdakileri Event yayınlayarak bilgilendirme çabasıdır. Websocket’den farkı ise, websocket browser ile haberleşirken , webhook diğer bir uygulama sunucusu ile haberleşir.

Slack

Webhook’un ilk karşımı çıktığı yer Slack oldu. Slack içerisindeki

  • Incoming Web Hook
  • Outgoing Web Hook sayesinde RealTime’da Slack ile konuşabilirsiniz.

Ayrıca Slack Slash / Komutları ‘da dışarıdaki uygulamalar ile konuşmak için bu Webhook altyapısını kullanıyor.

GitHub

Mesela github’ da bulunan uygulamanızı entegre etmek istiyorsunuz. Buradaki linki inceleyin. Aşağıdaki eventlere subscribe olmanız durumunda buna uygun davranışlara sahip uygulamanızı geliştirebilirsiniz.

Gıthub Webhook

Paypal, Stripe, Shopify vb..

Ödeme sistemlerine entegre sistemler geliştirebilmeniz için webhook’ları mevcut Paypal webhook, Stripe webhook , Shopify webhook. Bunlara ait eventler genelde aşağıdaki gibidir;

Payment Webhook

Web Pages, Blog vb Static Pages

Bu tip sayfalardaki güncellemeleri genelde RSS güncellemeleri ile ediniriz. Mesela Superfeedr Webhook’undan bu feedler ile ilgili eventleri nasıl yakalayabileceğinizi görebilirsiniz.

Email uygulamaları

Email uygulamalarınında Webhook ile dışarıdaki uygulamalara kendilerinde gerçekleşen eventleri duyurduğunu görebilirsiniz. SendGrid, MailChimp, Mailgun bu tip mail uygulamalarından bazıları Örneğin MailChimp webhook bakarsak aşağıdaki eventleri görebilirsiniz.

Email Webhook

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--