Photo by Oakville News on Unsplash

GELİŞTİRİCİ ARAÇLARI

Yazılım Geliştirme Ortamını İyileştirmek — 3

Bu blog yazısında çalışma masamı ve ekran kullanımını nasıl daha etkin bir hale getirebilirim düşüncesinden yola çıkarak oluşturdum.

Onur Dayıbaşı
Frontend Development With JS
4 min readJun 28, 2022

--

Yukarıda da dediğim gibi bu yazıyı ekran masamı ve ekran kullanımını nasıl daha etkin hale getirebilirim üzerine düşüncelerim ve çalışmalarımı içeriyor.

Bu konu aslında oldukça önemli bir konu çünkü yazılım geliştiricilerin veya bilgisayar başında üretim yapmak için uğraşan kişilerin, uzun saatleri bu masa ve ekran başında geçiyor. Etkin olmak size ekstra zaman sağlayacak, aynı zamanda çalıştığınız ortamı seviyor olmanız sizin daha çok üretken olmanızı sağlayacaktır.

Şimdi gelelim Masamdaki Değişikliklere;

Çalışma Masasının Kullanımı

Masada nasıl bir monitor olması, nasıl bir klavye olması konusunda Tolga ve Batuhan arkadaşımla uzun konuşmalar sonrasında masanın şekli aşağıdaki şekle dönüştü. Daha halen geliştirmeye devam ediyorum.

Macbook Konumunu Değiştirme

Öncelikle Macbook Pro’nun ekranı küçük olduğundan zaten genelde ekranını kullanmıyordum. Bunun ile birlikte sağında solunda diğer cihazlara bağladığım kablolar oluyordu. Ekranın önündeki bu görüntüden kurtulmak için Macbook Metal Arch Stand içerine alacak şekilde ekranın soluna aldım.

Klavyeyi Değiştirme

Soldaki Logitech 380 Kompact klavyeyi aslında iPhone ve iPad de bir şeyler yazmak için almıştım. Ama tuşları düşündüğümden biraz daha küçük ve sert. Gerçi zaman içerisinde alışsam da Macbook klavyesinde ki rahatlığı bulamadım.

Not: Burda bir farkta Control ve Fn düğmelerinin pozisyonları Mac klavyesi ile Logide farklı, bu bende bazı kısayol tuşlarında kafa karışıklığına neden oluyordu.

Kalvye seçiminde Apple Magic Klavye ile Logitech MX Mini arasında baya bir gidip geldim. Bazı alışveriş site yorumlar eğer Macbook ağırlıklı çalışıyorsanız bağlantı uyumu açısından Apple Magic Klavye’den şaşmamanız yönünde olduğu için Apple Magic Klavyeyi tercih ettim.

Apple Magic ve Logitech MX Mini

Apple Magic Klavye nasıl derseniz, kullanımı oldukça keyifli ve güzel yazı yazmaktan oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim.

macOS Ekran Kullanımı

Diğer bir konuda UltraWide ekran ile çalışma konusunda deneyimlerim. Bu kısımda belki önceki yazılarımda bahsetmiştim.

Burada ekranda birden fazla uygulama ile çalışmak önemli. Uygulama pencelerinin pozisyonlarını ve boyutlarını kontrol etmek SpectacleApp, MagnetApp ve benzeri farklı farklı uygulamalar bulunuyor. Ama bana bunlar karmaşık geliyor çünkü ben ekranımı sadece 2 ye bölmek ve bunları sağa sola genişletmek istiyorum sadece.

Bunu MacOS işletimim kendisi Split View özelliği zaten bunu sağlıyor. Bu linkten nasıl yapıldığı ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

macOS Split View

Burada asıl önemli olan nasıl çalışacağımız konusu. macOS da birden fazla desktop oluşturabiliyorsunuz. Bunlar benim için aslında bir nevi çalışma profilleri ve amacım olabildiğince az sayfa geçişi yaparak bir sayfa içerisinde işlemlerimi gerçekleştirmek.

  • Web Development : VSCode ve Chrome (Uygulama Localde çalışması)
  • Blog Yazmak : Chrome (Medium) ve Diğer yerde araştırma yaptığım diğer Chrome
  • Notion Not Tutmak: Chrome(Notion) ve Diğer kısımda araştırma yaptığım diğer Chrome
  • Çizimler Hazırlamak : Keynote ve diğer kısımda araştırma yaptığım Chrome
  • İnternette Gezinti: Chrome ve diğer kısmında Spotify, Discord, Slack vb.. iletişim araçları

Bu sayıları ve bu uygulamaların ekranda kapladığı alanları kullanım şekillerine göre düzenleyebilirsiniz. Örneğin aşağıda Web Development bir örnek vermek gerekirse;

Web Development -1
Web Developement — 2
Web Development — 3

Neden 3 farklı Web Development örneği attığımı anlatayım.

  • İlk resimde daha çok VSCode JavaScript geliştirmeye odaklanmışım.
  • İkinci resimde uygulama üzerinde web sayfasında debug etmeye çalışıyorum.
  • Üçüncü resimde hem JS , hemde CSS dosyasında değişiklik yapıyorum yani hem DOM, hemde CSS dosyalarını aynı anda görüp editlemem gerekiyor.

Görüleceği üzere, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu ayarlamaları geliştirmek size kalmış.

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--