Oyun Sektörü için 2022 nasıl geçti ve 2023'te bizi neler bekliyor?

Murat Kahraman
GameFactoryHub
Published in
3 min readFeb 4

Oyun sektöründe 2022 yılı nasıl geçti?

Türkiye’de 2022 yılında geçtiğimiz yıllara göre biraz daha yavaşlayarak da olsa oyun sektörü büyümeye devam etti.

Yatırımlar olarak oyun yatırımlarına baktığımız zaman Avrupa 1.’liğini İngiltere’ye geri kaptırmamıza ve global olarak yatırımlarda ciddi bir düşüş görülmesine rağmen yatırım hacmi büyümeye devam etti ve Türkiye’nin lider sektörü olmaya devam etti.

Year In Review 2022 v1.0 — Startups.watch

Startups.watch “Year In Review 2022 v1.0” raporuna göre oyun sektöründe Türkiye’de 2021 yılında $265M toplam yatırım gerçekleşirken, 2022 yılında bu rakam $63M’u kripto olmak üzere toplam $425M’a ulaşmış.

Yine aynı raporda oyun yatırımlarının toplam hacmi sıralamasında Avrupa’da 2., dünyada ise 4. ülke olduk.

Year In Review 2022 v1.0 — Startups.watch

Tüm dünyaya baktığımızda ise 2021 yılındaki dikkat çeken artıştan sonra geçtiğimiz yıl bir düşüşle karşılaşıyoruz.

Q4 2022 Gaming Industry Report — Konvoy Ventures

Game Factory olarak da 2022 yılında programlarımıza devam ettik. Google ile beraber gerçekleştirdiğimiz Game Booster hızlandırma programlarından 28 stüdyomuz mezun oldu.

Yatırım olarak da 8 yeni yatırıma aracılık ederek toplam yatırım sayımızı 25'e çıkardık.

2023 yılında bizi neler bekliyor?

Oyun sektörü özelinde 2023 yılında büyümenin az da olsa devam edeceğini öngörebiliyoruz ancak teknoloji yatırımları tüm dünyada oldukça yavaşladı ve eskisi gibi yatırımcıların büyük riskli ve büyük hacimli yatırımlardan kaçınmaya başladıklarını görüyoruz.

Paradan para kazanılabildiği bir dünya, yüksek yatırımlar ve fonlamaya ihtiyaç duyan teknoloji ve oyun sektörleri için çok da uygun bir ortam sunmuyor.

Özellikle geçtiğimiz 2 yıl içerisinde tohum yatırımlarını alan oyun şirketlerimizin devam yatırımlarını bulmak da zorlanabileceği bir döneme giriyoruz.

Bu risklerin erken aşama ve tohum yatırımı yapan yatırımcıların da iştahlarını azaltacağını düşünsek de 2023 yılına yatırım açısından oldukça hızlı girdik ve Ocak ayında 4 yatırım haberi geldi.

2023 yılında sektör olarak daha çok ayakta kalmaya çalışacağımız bir yıl bizi bekliyor. İş modellerinde farklılıklar göreceğiz. Özellikle mobil sektörde yayıncıların modellerini ciddi şekilde değiştirdiklerini görüyoruz.

Bağımsız stüdyolar tarafında ise en önemli konu yine fonlama olacak. Daha fazla stüdyonun self-publishing yapmaya yönelmesinden dolayı farklı uzmanlıklarda arkadaşlara ihtiyaç duyacağız.
Growth ve monetization tarafında yetenek havuzumuzda ciddi eksiklikler var.

Self-publishing her ne kadar daha zorlu bir süreç olsa da karşılığı çok da yüksek değerlemelere ulaşan şirketler olarak geri dönecek.

Bunun yanı sıra web3 tarafında da öne çıkan projeler bizi bekliyor.

2023 yılında paraya ulaşmak daha zor olacağı için maaliyet ve karlılık konularında kendini yeterince geliştiremeyen stüdyolar için hayat biraz daha zor olacak ve bu konuları daha iyi yönetebilenler başarılı olacak.

Originally published at https://www.muratkahraman.net on February 4, 2023.

Murat Kahraman
GameFactoryHub

Game Industry Veteran, Co-founder at Game Factory and Lecturer at BAU | #indiegames #mobilegames #blockchaingames #esports #nft #web3